Policie se zajímá o Čapí hnízdo i kvůli možnému krácení daní, píše Neovlivní.cz

Události: Policie se zajímá o Čapí hnízdo i kvůli možnému krácení daní (zdroj: ČT24)

Policie začala prověřovat farmu Čapí hnízdo kvůli podezření z krácení daně. Informaci přinesl server Neovlivní.cz. Policisté zjišťují, jestli farma skrze reklamu pomáhala holdingu Agrofert na daních ušetřit; mezi lety 2010 a 2013 šlo o reklamu téměř za 280 milionů korun. Podezření kriminalistů je podle serveru vážné.

Kriminalisté začali případ takzvaně prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotili podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové jako vážné. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty.

„Kriminalisté zahájili ve věci úkony trestního řízení, a to pro podezření z trestného činu krácení daně,“ oznámila mluvčí Kropáčová s tím, že ještě není jasné, koho detektivové prověřují. Důkazy budou shromažďovat několik měsíců. 

„Nejsme s tím obeznámeni, je to pro nás nová informace a známe ji jen z médií. Policie nás nekontaktovala. Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že ve věci Farmy Čapí hnízdo proběhlo vše podle zákona,“ uvedl tiskový mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka.

Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Návrh nyní posuzuje žalobce.

Babiš ale dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. V úterý záležitost odmítl komentovat. „Nemám k tomu co říct,“ uvedl s tím, že by to nebylo poprvé, kdy portál Neovlivní.cz lže.

První impulz přišel z Německa

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se podle serveru nikam neposunul.

Na jedné straně stát přijde o nižší daň u firmy, která za reklamu platila. Ale zrcadlově tu samou daň u firmy, která je ve ztrátě, nevybere.
Tomáš Hajdušek
daňový expert

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. Toto podezření prý zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server. 

Pod křídly Agrofertu

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu.

V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.