Policie: Možné zavlečení Babišova syna na Krym řešíme, zatím ale nereaguje

Nahrávám video
Hamáček: Pro vyšetření Babiše mladšího je třeba součinnost premiéra
Zdroj: ČT24

Pražská policie prověřuje případ možného zavlečení premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym, on sám ale zatím nereaguje. Trestní řízení v kauze středočeské farmy Čapí hnízdo, v níž je Babiš junior spolu s otcem obviněný z dotačního podvodu, pak probíhá standardním způsobem. Na tiskové konferenci to prohlásil náměstek policejního prezidenta a v současnosti nejvýše postavený policista v zemi Martin Vondrášek.

Server Seznam Zprávy minulý týden zveřejnil půlhodinovou reportáž, jejíž součástí bylo i interview se synem současného ministerského předsedy Andreje Babiše (ANO). Babiš junior v rozhovoru uvedl, že ho spolupracovníci jeho otce odvezli na Krym, protože měl premiér chtít, aby zmizel z Česka. A důvodem prý bylo právě Čapí hnízdo.

Premiér i jeho syn, jenž měl být při čerpání dotací na středočeskou farmu jedním ze spoluvlastníků luxusního resortu, totiž v případu čelí obvinění z dotačního podvodu. Premiér Babiš ale tvrdí, že jeho syn trpí duševní poruchou, na Krym odjel dobrovolně a celá reportáž je údajně součástí scénáře, který ho má dostat z politiky.

Pochyby nad prací policie vyvstaly bezprostředně po odvysílání reportáže. Babiš junior se totiž podle tvrzení pro reportéry Seznamu obrátil z Krymu na českou policii a psal o svém únosu. Policie tehdy nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin.

Rozpaky pak budila i skutečnost, že po juniorově přesídlení do Švýcarska tuzemská policie nevyvíjela podle Seznamu aktivitu, při které by Babiše mladšího coby aktéra dotační kauzy chtěla kontaktovat. A proti obojímu se nyní ohradil jak ministr vnitra Jan Hamáček, tak náměstek policejního prezidenta a v současnosti nejvýše postavený policista v zemi Martin Vondrášek.

Hamáček: V kauze Čapí hnízdo policie komunikuje se Švýcary i advokáty

V kauze Čapí hnízdo Babiš junior figuruje jako jeden z obviněných (podle dřívějšího vyjádření šéfa hnutí ANO měl být jeho syn v dotačně sporném období jedním ze spoluvlastníků objektu) a podle policie celé trestní řízení běží „naprosto standardním způsobem“.

S blíže nespecifikovanými zahraničními kolegy, včetně těch švýcarských, začala česká kriminálka spolupracovat už před rokem; Vondrášek tak rozporoval tvrzení o policejní nečinnosti ve snaze kontaktovat Babiše mladšího coby jednoho z aktérů dotačního případu.

Ministr vnitra doplnil, že se Babiš mladší jako švýcarský občan nachází v Ženevě, policie jeho adresu zná (to ostatně již dříve prohlásil i premiér) a komunikuje se švýcarskou stranou i s Babišovými advokáty. „Takovéto případy jsou složité a nějaký čas probíhají.“ Případ má na starosti pražská krajská policie, dozoruje ho městský státní zástupce. 

Případ Krym: Policie uvažuje o zavlečení, Babiš mladší mlčí

Nově otevřenou linii představuje otázka cesty na Krym, kam měl Babiše mladšího odvézt manžel jeho ošetřující lékařky Petr Protopopov. Vondrášek potvrdil, že se policisté případem zabývali již počátkem roku, postupovali podle něj ale v souladu se zákonem a protože nedospěli k závěru, že se mohlo jednat o trestný čin, nezahájili trestní řízení – a celá věc proběhla bez dozoru žalobců.

Situaci ovšem změnila reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, policie nyní uvažuje o trestném činu zavlečení. „Nové informace odůvodnily zahájení trestního řízení. Byl jsem ujištěn, že na prvním pražském obvodu je tým kriminalistů, ne jeden zpracovatel, který má maximální podporu v ofenzivním zpracování této věci,“ konstatoval náměstek policejního prezidenta s tím, že žalobci posoudí i to, jestli muži zákona napoprvé postupovali správně.

V nově otevřeném vyšetřování pak podle Vondráška pražská policie již zajistila důkazy a předvolala všechny osoby, „které mohou přispět k řádnému objasnění věci“. Podle ministra Hamáčka by se mělo jednat jak o reportéry, tak o řidiče Protopopova i premiéra Babiše.

Co ovšem policie dosud postrádá, je kontakt s mužem, který o cestě na Krym mluvil. „Pražská policie udělala všechny kroky, aby se s oznamovatelem (Andrejem Babišem ml. – pozn. red.) zkontaktovala a dostala zpětnou vazbu. Podle poslední informace zatím bez odezvy. Postupuje se prostřednictvím právního zástupce,“ informoval Vondrášek. 

Seznam přitom ve čtvrtek uvedl, že mu přišla z e-mailové adresy Babiše ml. zpráva, ve které žádá o kontakt s policií: „Přeji si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska,“ píše údajně Babiš mladší.

Pro zkompletování případu je navíc potřeba vyšetření stavu Babiše juniora, součástí policejního týmu je i soudní znalec, který pracuje na posudku. „Z mého pohledu je naprosto klíčové, aby byl zdravotní stav Andreje Babiše mladšího posouzen nezávislým odborníkem,“ doplnil Hamáček, podle nějž je k tomu ale třeba součinnost rodiny, ministerského předsedu nevyjímaje. „V rámci policejní spolupráce je možné, že posouzení proběhne švýcarským odborníkem ve Švýcarsku.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lídři EU řeší konkurenceschopnost i energie, neshody panují kolem ETS

Unijní prezidenti a premiéři se na summitu, který začal v Bruselu, zabývají posilováním konkurenceschopnosti Evropské unie, ale i současnou válkou na Blízkém východě, včetně jejích dopadů na Evropu, zejména pokud jde o ceny energií. Český premiér Andrej Babiš vystoupil mezi prvními a zopakoval požadavek na změnu systému emisních povolenek EU ETS. Právě jejich podoba patří mezi sporné body jednání. Před odletem na jednání Babiš zároveň zkritizoval izraelský útok na Írán, který označil za nepochopitelný.
07:12Aktualizovánopřed 39 mminutami

VideoSpráva železnic opravila železniční zastávku, ke které roky nejezdí vlaky

Správa železnic opravila za půl milionu nádraží v Kostelci u Heřmanova Městce včetně perónu pro osobní dopravu. Na trati ale řadu let nejezdí žádné osobní vlaky a podle kraje ani v budoucnu jezdit nebudou. Zastávku nutně nepotřebuje ani starostka Kostelce u Heřmanova Městce Eva Jiráková (nestr). Od centra obce je vzdálená skoro kilometr. „My jednu zastávku máme. Na Písníku je zastávka, a tahle zastávka je trošku stranou,“ sdělila Jiráková. Správa železnic hájí rekonstrukci tím, že projekt vznikl v době, kdy ještě na trati provoz byl.
před 1 hhodinou

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
16:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoTrošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, připouští Schiller

Předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO) doufá, že se lídři zemí EU na probíhajícím summitu dohodnou na zastropování cen emisních povolenek. Podle něj je to krok, po kterém volá průmysl. Domnívá se, že Česko by mělo dostat výjimku ze systému povolenek pro řadu průmyslových odvětví. „Trošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, ale na druhou stranu nemáme takové možnosti jako země, které do toho investovaly,“ obhajuje tuzemskou pozici při vyjednávání. V Interview ČT24 odpovídal na otázky moderátora Jiřího Václavka i ohledně chystaných změn ekonomické legislativy EU, rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) jet na summit NATO místo prezidenta Petra Pavla či rozpočtového určení daní.
před 2 hhodinami

Pavel: Babiš by na summitu asi dokázal lépe vysvětlit, proč Česko neplní závazky

Je zřejmě pravda, že premiér Andrej Babiš (ANO) by dokázal lépe vysvětlit důvody, proč Česko neplní své závazky k NATO, řekl prezident Petr Pavel k české účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO). Uvedl také, že o tom, že by na summit měl jet Babiš spolu s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), nikoli on jako prezident, se dozvěděl ve středu z médií. Očekává, že s premiérem bude o věci ještě hovořit.
08:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
08:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
14:20Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Marže čerpacích stanic se snižují, říká ministerstvo financí

Monitoring ministerstva financí ukázal, že čerpací stanice marže od začátku americko-izraelského útoku na Íránu a po spuštění monitoringu postupně snižují. Běžné marže u litru nafty byly před krizí 2,70 až 3,20 koruny, po vypuknutí konfliktu klesly na 1,90 až 2,60 koruny. Po spuštění monitoringu se dále snižovaly až k jedné koruně. Marže 2,35 až 2,60 koruny u benzinu zůstala v době před vypuknutím konfliktu a po něm stejná. Po spuštění monitoringu klesala ke 2,10 koruny.
14:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...