Od pondělí venku bez roušek. Na hromadné akce bude smět až 2500 lidí

Ministr zdravotnictví Vojtěch o dalším uvolnění opatření proti koronaviru (zdroj: ČT24)

Od 15. června už nemusí mít lidé venku roušky ani v případech, kdy budou blízko u sebe. Naopak nadále povinné zůstanou u hromadných akcí, které bude moci nově navštívit více než 500 lidí, pakliže budou areály rozděleny do sektorů. Nově také ministerstvo zdravotnictví povolí prodej občerstvení na trzích či švédské stoly v restauracích. Resort rovněž upravil některá pravidla pro cesty do zahraničí. Při cestě z polského Slezského vojvodství budou po 15. červnu i pro Čechy nadále povinné negativní testy na nemoc covid-19.

K dalšímu zmírnění preventivních opatření proti šíření koronaviru podle úřadu přispěla příznivá epidemiologická situace.

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. Ke zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet už 25. května, kdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Od pondělí 15. června již ale roušku mít nemusí ani při menším odstupu.

„Nadále však ještě nějakou dobu zůstává v platnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb a v prostředcích veřejné dopravy,“ upřesňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Povinné zůstanou roušky i při účasti na venkovních hromadných akcích, pokud při nich nelze dodržet odstup od ostatních lidí aspoň 1,5 metru.

Na hromadných akcích až 2500 lidí

Nově však bude moci hromadné akce od 15. června navštívit za určitých podmínek více lidí než aktuálně povolených 500, a to až 2500. Týkat se to bude areálů, které lze rozdělit na více sektorů, tedy třeba sportovních stadionů se sektory s vlastním vchodem i zázemím.

Pořadatelé mohou využít až pět sektorů, z nichž v každém může být až 500 lidí. Účastníci akcí se ale podle ministerstva nesmějí pohybovat mezi sektory a musí dodržovat odstup nejméně 1,5 metru od lidí, kteří nejsou z jejich domácnosti.

U hromadných akcí ve vnitřních prostorách, s výjimkou hledišť kin, divadel nebo koncertních sálů, platí stále povinný odstup dva metry i povinnost nosit roušku. Kina či divadla ale mohou nově nabízet občerstvení, ačkoli diváci dál nebudou moci konzumovat žádné potraviny a nápoje přímo v hledišti.

„Toto opatření je třeba stále respektovat, jelikož divadla i kina mohou využívat plnou kapacitu hlediště a není povinné dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi diváky,“ vysvětluje vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.

Potraviny určené k bezprostřední konzumaci mohou být od pondělka prodávány již také na farmářských a ostatních trzích. Zákazníci však musí dál dodržovat odstup nejméně dva metry. Restaurace budou moci nově nabízet občerstvení formou švédských stolů, provozovatelé wellnessu mohou otevřít parní sauny a koupaliště mohou spustit atrakce s proudící vodou.

Švédsko, Portugalsko a část Polska jako vysoce rizikové oblasti

Resort zdravotnictví také upravil pravidla pro cestování za hranice. Nově jsou mezi nejrizikovějšími zeměmi Švédsko a Portugalsko, ale na seznam se zařadilo také polské Slezské vojvodství. Pro lidi cestující z těchto míst budou i po 15. červnu povinné negativní testy na koronavirus.

Kromě zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem uvádí ministerstvo také dva státy se středním rizikem, a to Belgii a Velkou Británii. Při cestě z těchto zemí do České republiky musí mít negativní testy na covid-19 pouze cizinci. V případech, kdy lidé negativní test nemají, musí být po příjezdu 14 dní v karanténě.