Nošení roušek a lockdowny oslabily imunitu. Lékaři radí očkovat se proti chřipce

UDÁLOSTI: Lékaři čekají souběh covidu a chřipky, doporučují očkování (zdroj: ČT24)

Nošení roušek a lockdowny kvůli epidemii covidu-19 lidem oslabily imunitu proti ostatním respiračním infekcím. Letos se prakticky neprojevila chřipková epidemie, není ale jasné, jak bude vypadat příští rok. Odborníci radí, aby se nechali očkovat už lidé nad 50 let, malé děti nebo těhotné ženy. Uvedli to na tiskové konferenci k očkování proti chřipce. Chronicky nemocní a lidé nad 65 let mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

„Chřipka zase začíná, do jisté míry a v nadsázce, bojovat o to své místo na slunci. Je vysoce pravděpodobné, že vedle sebe budou cirkulovat jak covid, tak chřipka,“ konstatoval vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

„Už zhruba dva týdny zaznamenávají lékaři vyšší počet akutních respiračních infekcí. Nemocnost je vyšší než v posledních pěti nebo šesti sezonách. Ale dá se ještě hovořit o běžné nemocnosti,“ dodal. Za hlavní důvody považuje návrat dětí do škol a chladnější počasí se začínajícím podzimem. 

U dětí podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové hraje roli i fakt, že rodiče je raději nechávají doma z obavy, aby nešlo o nákazu covidem-19. V běžných letech by podle ní takto nachlazené děti poslaly normálně do školy.

Lidé jsou podle ní k nákaze respiračními infekcemi nyní náchylnější. „Imunita není dlouhodobá, posilujeme ji tím, že se setkáváme opakovaně s různými infekcemi,“ dodala Jágrová.

Těžko předvídat

Po letošním poklesu případů v době chřipkové epidemie o 95 procent proti předchozí sezoně není podle odborníků snadné předvídat, jaká epidemie dorazí příští rok. „Rozhodně není jasné, jak moc bude původce covidu cirkulovat v následující sezoně,“ dodal Kynčl. V letech před příchodem epidemie covidu-19 se obvykle nakazilo pět až deset procent dospělých a zhruba čtvrtina dětí.

Očkovat se je podle odborníků nejvhodnější v říjnu nebo listopadu. Doporučují to lidem nad 50 let, výrazně pak seniorům a chronicky nemocným, například s cukrovkou, nemocí srdce či cév, ledvin nebo jater. Ti mají zhruba čtyřsetkrát vyšší riziko komplikací chřipky.

Odhaduje se, že ročně chřipce podlehnou asi dva tisíce Čechů. Přesná čísla o počtech nakažených a úmrtích, jako v případě covidu-19, nejsou, protože se na chřipku nevyšetřují všichni lidé s příznaky. V sezoně 2019–2020 evidoval Státní zdravotní ústav tři sta závažných případů chřipky a z toho jednašedesát úmrtí.

Očkovat se

Jako prevenci tak odborníci doporučují očkování. Loni někteří praktici hlásili takový zájem, že vakcíny proti chřipce chyběly. Pro letošní rok je objednáno přes milion dávek, zhruba o dvě stě tisíc víc než předešlý rok.

„Určitě nenastane situace, že by se vakcína na někoho nedostala,“ konstatuje Jágrová. Chronicky nemocní a lidé nad 65 let mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Dalším přispívají pojišťovny v rámci benefitů.

Podle Jágrové by se po posouzení pediatra měly očkovat i děti od šesti měsíců do pěti let nebo těhotné, které často mívají vážný průběh chřipky proto, že jim plod omezuje kapacitu plic. Povinné by podle ní mělo být také pro zdravotníky a pracovníky sociálních služeb.

Nejčastějším nežádoucím účinkem je podle ní zarudnutí místa vpichu nebo zvýšená teplota. To, že se lidé nakazili chřipkou z očkování, je podle Holáska mýtus. Lidé, kterým bylo po očkování špatně, podle něj buď už byli nakažení, protože vakcína chrání až za dva týdny, nebo se nakazili jinou virózou než chřipkou.