Lidé zvolili své zastupitele v dodatečných volbách. Uspěli hlavně nezávislí kandidáti

V devatenácti obcích v osmi krajích v Česku lidé v sobotu zvolili své zastupitele. Uspěli především nezávislí kandidáti a místní uskupení. Volební účast přesáhla 67 procent. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). V 17 případech šlo o dodatečné volby, protože pro řádný termín loni na podzim se nenašlo dost kandidátů. Kromě toho se z rozhodnutí soudu opakovaly volby v Bořetíně na Pelhřimovsku a v jednom ze dvou volebních okrsků v Chlístovicích na Kutnohorsku.

„O výsledcích rozhodlo 67,32 procenta voličů. Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Bořetín v okrese Pelhřimov, kde k volbám přišlo 97,7 procenta voličů. Nejméně hlasujících pak k volbám dorazilo v obci Němčovice na Rokycansku, konkrétně 44,44 procenta,“ uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Mandát získalo 102 mužů a 49 žen. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 43,5 roku. Nejstaršímu z nich je 72 let, nejmladšímu 21 let. Výsledky hlasování v pondělí projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

V největším počtu obcí, konkrétně v šesti, se volilo ve Středočeském kraji. V Chlístovicích, kde se v jednom ze dvou okrsků hlasování opakovalo kvůli manipulování s hlasy, získala nejvíc zastupitelů KSČM. O opakování voleb rozhodl soud loni v listopadu, podle něj byly hlasy až devíti lidí využity vždy ve prospěch celé strany, která tak získala 105 až 135 hlasů navíc. Policie následně obvinila dvě členky volební komise z ovlivňování voleb. Jsou podezřelé, že volily za jiné lidi. Hrozí jim až tři roky vězení.

V Litichovicích na Benešovsku měla kandidátní listina pouze sedm jmen, do místního sedmičlenného zastupitelstva se tak dostali všichni kandidáti. V Kadlíně na Mělnicku a v Roblíně u Prahy se o hlasy podělila dvě místní uskupení. V Děkově na Rakovnicku místa v pětičlenném zastupitelstvu získali čtyři kandidáti uskupení Nezávislí pro Děkov a jeden zástupce ODS. V obci Kluky na Mladoboleslavsku se do sedmičlenného zastupitelstva dostala všechna tři kandidující uskupení.

Ve třech obcích se volilo v Plzeňském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. V Horšicích na jihu Plzeňska lidé sedm zastupitelů vybrali z 12 individuálních nezávislých kandidátů, ve Skomelnu na Rokycansku se o hlasy podělila dvě nezávislá sdružení. V Němčovicích ve stejném okrese se zastupiteli stali zástupci jediného kandidujícího sdružení nezávislých.

Zástupci všech kandidátek uspěli v Jihomoravském kraji. V Dlouhé Lhotě na Blanensku uspěli kandidáti jednoho místního uskupení, v Hodějicích na Vyškovsku si hlasy rozdělili uchazeči z řad STAN a uskupení Naše Hodějice. V Lipovci na Blanensku získala hlasy tři místní sdružení.

Na Vysočině v Bořetíně se volby opakovaly, protože při minulém hlasování v říjnu 2018 mohl někdo ve volební dny z pátku na sobotu vyměnit hlasovací lístky v urně. Nyní zde uspěla dvě sdružení nezávislých kandidátů. Ve Stříteži na Žďársku kandidovalo 11 lidí, zvoleno jich bylo pět. Ve Ždírci u Havlíčkova Brodu získalo zastupitele jen sdružení nezávislých, proti kterému samostatně kandidoval jeden nezávislý kandidát.

Vždy v jedné obci se konaly dodatečné volby v Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Dvě místní sdružení se o hlasy podělila v obci Němčice na Strakonicku, v Tatobitech na Semilsku vítězné sdružení Nezávislé Tatobity doplní v patnáctičlenném zastupitelstvu další tři samostatní kandidáti. V obci Kbelnice na Jičínsku naplnilo sedmičlenné zastupitelstvo jediné místní kandidující sdružení. Ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku se o pět mandátů podělili nezávislí ze dvou sdružení.