Kvůli zakázkám CzechTourismu policie stíhá už dvanáct lidí a stále prověřuje ministryni Dostálovou

3 minuty
UDÁLOSTI: Policie v kauze CzechTourismu stíhá dvanáct lidí
Zdroj: ČT24

Kvůli zakázkám státní agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism policie stíhá už dvanáct lidí, detektivové se soustřeďují na údajné úplatky za více než tři a půl milionu korun. Z policejních dokumentů také vyplývá, že vyšetřovatelé samostatně stále prověřují ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO). Ta říká, že se ničeho nedopustila a o vývoji v kauze nic neví.

Podle vyšetřovatelů docházelo na CzechTourismu k pochybnému nakládání s penězi, když podnikatelé usilující o dotace na sportovní či kulturní akce získávali tuto finanční podporu pomocí úplatků. Poslední transakce popsali policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu v minulých měsících.

„Došlo k zahájení trestního stíhání dalších dvou fyzických osob, a to pro trestný čin podplacení,“ potvrzuje mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej.

Celkem tak v současnosti čelí obvinění už dvanáct lidí, přičemž jako příjemce úplatků policie stíhá bývalého vedoucího úředníka agentury Aleše Pangráce. Podle kriminalistů ovládal firmy, které skrytě inkasovaly provize ze zakázek.

„Podezřelý Pangrác má přímý majetkový prospěch prostřednictvím společností Alapa a Clever,“ stojí v soudním povolení k prohlídkám bytových i nebytových prostor.

Dalším z obviněných je náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík (ODS). V minulosti podle detektivů poslal peníze firmě ovládané Pangrácem. Mělo jít o provizi za dotaci poskytnutou na sportovní akci, kterou organizoval. „Necítím jakékoliv pochybení v této věci,“ prohlašuje.

Dostálová: Kolem mě se neděje nic

Detektivové se stále zabývají také možnou rolí ministryně Kláry Dostálové, u které v roce 2018 provedli domovní prohlídku. V samostatném řízení prověřují, zda se mimo jiné nedopustila zneužití pravomoci v souvislosti s dotacemi pro firmy Autodrom Most a Československý motorsport, za nimiž měl stát závodník Stanislav Matějovský.

„(…) bylo vyloučeno k samostatnému trestnímu řízení jednání spočívající v ovlivňování udělování veřejných zakázek prostřednictvím CzechTourism subjektům navázaným na osoby Stanislava Matějovského a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové,“ stojí v policejním záznamu o Pangrácově stíhání.

Sama ministryně nicméně uvádí, že „má klid“. „Jsem si jistá, že jsem nic neprovedla, takže se o tu kauzu nezajímám a nikdo se nezajímá o mě,“ uvádí. „Nejsem nijak informována, jak se kauza vyvíjí dál. Kolem mě se neděje nic.“

Policie chce tento měsíc dokončit výslechy svědků a obviněných, následně pak detektivové rozhodnou, zda navrhnou státnímu zástupci, aby podal obžalobu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 4 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 6 hhodinami
Načítání...