Kdo se zraní na drogách či při zločinu, zaplatí si léčbu sám, navrhuje novela

Nahrávám video
Události: Léčbu zranění z trestného činu by si viník mohl platit sám
Zdroj: ČT24

Za léčbu zranění, které si lidé způsobili sami, si možná budou muset v určitých případech sami zaplatit. Počítá s tím návrh novely ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny by podle něj mohly vymáhat náklady na péči na léčbu po lidech, kteří si zranění způsobí při trestném činu či pod vlivem drog. Opozice je proti. Novela by mohla začít platit nejdříve příští rok.

Návrh se týká novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Solidární zdravotní pojištění musí primárně sloužit k léčbě pacientů s vážným onemocněním, chronickým pacientům, onkologickým pacientům, dětem s vrozenými vadami a tak dále a nemělo by úplně sloužit k tomu, když někdo spáchá trestný čin,“ zdůvodnil návrh ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Likvidační a proti právům, zní námitky

Proti původnímu návrhu se v připomínkách už vyjádřila ministerstva práce či financí, ministr pro legislativu nebo zmocněnkyně pro lidská práva.

Nápad začít náklady vymáhat po pacientech odmítá opozice. „Je to jeden z dalších pomatených nápadů ministra Válka. Základní listina práv a svobod článek 31 jednoznačně říká, že každý občan České republiky má nárok na zdravotní péči a diagnostiku, která je hrazena ze zdravotního pojištění,“ namítá člen poslaneckého výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan z ANO.

Jiný možný problematický bod zmiňují připomínky ministerstva financí. „V některých případech by mohla mít vůči danému pojištěnci i likvidační charakter,“ uvedli zástupci ministerstva k navrhované právní úpravě.

Kdo se nestará o své zdraví, také neplatí

Různé pohledy shrnula místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová: „Je vždycky k úvaze, na kolik máme být solidární s těmi, kteří třeba užívají návykové látky, omamné látky a pod jejich vlivem si způsobí zranění. Na druhou stranu se dá argumentovat, že i lidem, kteří se nestarají o své zdraví, nedodržují zdravý životní styl, jsou častěji nemocní, také zdravotní pojištění solidárně platíme.“

Podle mluvčího resortu zdravotnictví Ondřeje Jakoba bude návrh pravděpodobně ještě upraven. Nově by se mohlo vymáhání vztahovat jen na úmyslné trestné činy a činy pod vlivem drog včetně přestupků.

Už teď lidé v některých případech platí za léčbu těch, které sami zranili. Třeba když je srazí autem, které řídili opilí. Největší česká pojišťovna takto každý rok vymáhá bezmála čtyři sta milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Od večera se bude hlavně na severovýchodě Česka tvořit náledí

Během nedělního večera a v noci na pondělí se bude především na severu Moravy a ve Slezsku místy tvořit náledí či zmrazky. Na ostatním území republiky budou komunikace namrzat především ve vyšších polohách a na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

V čele modelu Kantaru je ANO, posílilo hnutí STAN

Hnutí ANO si v lednovém volebním modelu agentury Kantar CZ drží velký náskok, získalo by stejný výsledek jako v říjnových volbách. Druhá by byla ODS s odstupem více než dvaceti procentních bodů, za ní by se pak umístilo hnutí STAN, které si oproti volbám polepšilo. Pohoršili si naopak SPD a Motoristé. Pokud by strany kandidovaly samostatně, do sněmovny by se dostalo celkem šest subjektů. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 1 hhodinou

Babiš by byl pro zákaz používání sociálních sítí u dětí mladších patnácti let

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu na sítích uvedl, že je pro zákaz používání sociálních sítí u dětí mladších patnácti let po vzoru Francie. Někteří experti podle něj tvrdí, že jsou pro děti škodlivé. Řada zemí podobné opatření zvažuje. Hnutí ANO ke komunikaci s občany často sociální sítě využívá, právě Babiš takřka denně natáčí videa s informacemi. V sobotu v televizi Nova k jejich sledování vybídl.
10:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jsou tam chyby, říká o stavební novele Kovářová. Velká část stížností je dle Doležala obsažena

Poslanci v tomto týdnu začali projednávat ve výborech novelu stavebního zákona. Měla by zrychlit a usnadnit povolovací proces. Debata ve sněmovně trvala přes jedenáct hodin. Opozice vytýká koalici zejména problematiku připomínkového řízení, jak uvedla v Událostech, komentářích z ekonomiky poslankyně výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Věra Kovářová (STAN). Zmínila také rizika u přesunu zaměstnanců. Místopředseda téhož výboru Tomáš Doležal (SPD) naopak tvrdí, že velká část stížností je v nové legislativě obsažena. Nyní prý probíhá mapování kritérií. Pořadem provázeli Nina Ortová a Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Podvodných přeprodejů vstupenek na internetu přibývá, varuje policie

Podvodných on-line přeprodejů vstupenek na větší kulturní nebo sportovní akce podle policie přibývá. Ročně eviduje až stovky podvodů spojených s prodejem na internetu. Nákupy vstupenek od neoficiálních prodejců policie nedoporučuje. Pokud se zájemce přesto rozhodne využít přeprodej, doporučuje osobní setkání nebo nákup na dobírku.
před 3 hhodinami

Písek loni vybral z pokut na nové dálnici 15 milionů korun

Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí došlo loni k více než dvaceti tisícům přestupků. Písečtí úředníci řešili hlavně překročení povolené rychlosti. Tomu nejrychlejšímu „závodníkovi" naměřili 235 kilometrů v hodině. Na pokutách vybrali přes 15 milionů korun. Peníze použili na dopravní stavby, zařízení a bezpečnost chodců v Písku. Situaci na D4 sledují kamery, dispečeři i policie. V celém padesátikilometrovém úseku se stalo v loňském roce 45 nehod. Jedna z těch vážnějších byla pod vlivem alkoholu – poté, co vjel řidič do protisměru, střetl se s dodávkou.
před 4 hhodinami

Stát loni zdědil dům v centru Prahy, traktory, odznáčky či fenu

Stát loni zdědil rekordní majetek v hodnotě přes 560 milionů korun. Získal třeba budovu v Praze na Starém Městě za desítky milionů korun, traktory nebo sbírku odznaků, zjistila ČT. Majetek Česku připadl díky odúmrti, kdy stát dědí po lidech, kteří nesepsali závěť a zemřeli bez dědice. Loni ÚZSVM řešil 1615 případů, nejvíce od roku 2016.
před 5 hhodinami

Z Československa zmizely po revoluci mnohé památky a starožitnosti

V 90. letech minulého století, po konci komunistického režimu a otevření hranic, mizely památky z tehdejšího Československa nevídaným tempem. Zloději vykrádali výzdobu kostelů, do zahraničí „se přemisťovaly" i vnější kamenické výrobky. Venkov navíc začali objíždět obchodníci, kteří za pár korun skupovali leckdy hodnotné starožitnosti. Lidé se tehdy levně zbavovali starých věcí a předmětů, protože o jejich skutečné hodnotě neměli ani tušení. Takový vývoz sice byl nelegální, přesto mnohé věci končily v cizině. Kolik přesně starožitností a kulturních památek zmizelo nenávratně v zahraničí, nikdo nevyčíslil. Existují jen odhady a ty říkají – byly jich statisíce.
před 5 hhodinami
Načítání...