České domácnosti chudnou. Na energiích přitom výrazně šetří

5 minut
Události: Přibývá lidí závislých na podpoře státu
Zdroj: ČT24

V Česku přibývá lidí závislých na podpoře státu. Například příspěvek na bydlení, který pomáhá i s vysokými cenami energií, pobíralo v lednu už téměř 230 tisíc rodin. To je o šedesát procent více než rok předtím. Vláda odhaduje, že počet vyplácených sociálních dávek bude v následujících měsících ještě stoupat. Podle opozice je pomoc domácnostem pomalá a úřady nestíhají. Pomoc od státu domácnosti potřebují i přesto, že na energiích výrazně šetří. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vloni omezily spotřebu elektřiny o devět procent.

„Ještě v příštích třech měsících bude u velké části domácností docházet k doběhu původních tarifních podmínek, především na cenách elektrické energie. Nicméně zatím vidíme, co se děje poslední dva týdny, že ČEZ i E.ON reagují tím, že už začínají nabízet tarify, které jsou pod zastropovanými cenami,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové by měl stát pomoci oživit trh tak, aby lidí, kteří potřebují sociální dávky, nepřibývalo. „Ale stejně i ten systém dávek je složitý, komplikovaný, a mně píší denně lidé, že dva měsíce čekají na nějakou dávku. A tím pádem si musejí půjčovat,“ uvedla.

Spolu s počtem lidí, kteří státní pomoc potřebují, stoupá i průměrná vyplácená částka. V lednu tak příspěvek na bydlení dosáhl v průměru 4912 korun. „Zastropovali jsme ceny a jsme si vědomi toho, že pro některé domácnosti to není dostatečné. A pro ty máme sociální síť, příspěvek na bydlení. Takže je to přesně tak, jak jsme předpokládali. Peníze v rozpočtu na to máme vyčleněny,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) tvrdí, že způsob, jakým vláda zavedla regulaci, je velmi drahý. „Ty ceny jsou tak vysoké, že občané elektřinu šetří už díky tomu, že ta cena je tak vysoká, i ta zastropovaná,“ řekl.

Dodavatelé: Splácení je v normálu

Podle Energetického regulačního úřadu domácnosti loni šetřily mnohem více než například firmy. A to u elektřiny i u plynu. A v prvních týdnech letošního roku se ukazuje, že trend bude nejspíš pokračovat. „V případě spotřeby plynu už máme data za leden. Ta v podstatě potvrzují trend z loňského roku. Je to velmi obdobné, je to zase snížení spotřeby lehce přes dvacet procent,“ vyčíslil mluvčí úřadu Jan Hamrník.

To, že kombinace úspor a příspěvku na bydlení zatím spíše funguje, potvrzují i dodavatelé energií. Ani jedna společnost dosud neeviduje u svých zákazníků, že by měli výraznější problémy se splácením. „Jedná se zhruba o třetinu procenta zákazníků, které obvoláváme, protože třeba mají problém s tím, aby platili účty včas. Ale je to standardní, je to podobné, jako to bylo dříve,“ sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové neeviduje meziroční nárůst počtu klientů, kteří by u společnosti měli dluhy nebo nedoplatky. „Možná je to způsobeno i tím, že lidé začali poměrně hodně šetřit na energiích,“ uvedla.

Úřady práce se i tak musejí připravit na další nápor žadatelů o příspěvek na bydlení v následujících měsících – tak, aby už nedocházelo ke zpoždění se schvalováním a výplatou dávek. Ministr práce proto bude po vládě chtít, aby přesunula některé pracovníky z jiných agend na výpomoc právě úřadům práce.

Úspory na dva měsíce

Tlak na domácnosti nepoleví ani letos. Skoro jedenáctiprocentní průměrná inflace podle prognózy centrální banky znovu převýší růst mezd. Za větší výdělky si toho lidé tedy opět koupí méně. Jen potraviny zdraží o více než osm procent.

Už nyní je přitom ohrožena více než čtvrtina domácností. Svými příjmy sotva pokryjí výdaje a zároveň mají úspory maximálně na dva měsíce, vyplývá z lednového průzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu.

Spokojený se svou životní úrovní je podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR jen každý třetí oslovený. Naopak pesimistický postoj vyjádřilo už skoro čtyřicet procent respondentů.

Zároveň rostou obavy o stav veřejných financí. Tři čtvrtiny dotázaných jsou nespokojené s jejich vývojem. Opačný názor vyjádřila jen čtyři procenta respondentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 3 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 3 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 4 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 13 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...