Baví mě to v čele výboru, řekl Vondráček. O nástupci Mračkové Vildumetzové bude ANO teprve jednat

27 minut
Radek Vondráček v Interview ČT24: „Považuji Andreje Babiše za nejsilnější politickou figuru v České republice.“
Zdroj: ČT24

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) je nyní spokojen s postavením v čele jejího ústavně-právního výboru. Nepovažuje se proto za kandidáta na místopředsedu dolní komory po své stranické kolegyni Janě Mračkové Vildumetzové, která z vedení sněmovny odchází. Nevyloučil ale, že by se to mohlo ještě změnit. V Interview ČT24 řekl, že obsazení místopředsednického postu ve sněmovně nepovažuje nyní ANO za to nejdůležitější.

Radek Vondráček řídil čtyři roky v minulém volebním období Poslaneckou sněmovnu, ale když se po volbách ucházel o post místopředsedy, neuspěl – koaliční většina byla proti jeho zvolení. Ke konci září ovšem ohlásila rezignaci na místopředsednickou pozici jeho stranická kolegyně Jana Mračková Vildumetzová, objevily se proto spekulace, že by místo ní mohlo ANO znovu nominovat Vondráčka.

Ten se ale zatím do vedení dolní komory nechystá. Je spokojen s pozicí předsedy ústavně-právního výboru sněmovny, kterou by musel opustit, kdyby byl zvolen místopředsedou celé sněmovny. „Po zvolení předsedou ústavně-právního výboru jsem stáhnul svoji kandidaturu. Ten výbor mám rád a ta práce mě baví,“ podotkl.

Zdůraznil ale, že – i když již je polovina září – poslanecký klub ANO zatím nemá prodiskutováno, koho se pokusí protlačit do vedení sněmovny od října. „Máme důležitější starosti,“ poznamenal Vondráček s tím, že se opoziční hnutí momentálně zabývá hlavně cenami energií.

Babiš by byl pro Vondráčka nejlepším možným prezidentským kandidátem

Na české politické scéně se ale nehledá jen nový místopředseda sněmovny. Zbývají čtyři měsíce do prezidentských voleb a především necelé dva měsíce do termínu odevzdání kandidátních listin k nim. ANO zatím oficiálně žádného prezidentského kandidáta nemá. Hovoří se o tom, že se na Hrad pokusí dostat předseda hnutí Andrej Babiš, ten však avizoval, že až počátkem listopadu oznámí, zda bude kandidovat.

Podle Vondráčka, který je v ANO místopředsedou, by to byl nejlepší kandidát, kterého by mohlo hnutí do prezidentských voleb vyslat. „Považuji Andreje Babiše za nejsilnější politickou figuru v České republice. Je to vhodný kandidát na prezidenta, vhodnějšího nemáme. Ale je to otázka jeho vnitřního rozhodnutí, protože tlak je obrovský,“ řekl.

Ujistil, že existují i jiné alternativy. „Kandidátů by se našlo víc,“ poznamenal. Nikoho však nejmenoval s tím, že je to v prvé řadě debata pro ANO samotné.

Proces s Babišem je zpolitizovaný, míní Vondráček

Andrej Babiš je ovšem nyní před soudem. Obžaloba ho viní z údajného dotačního podvodu. Radek Vondráček odmítl spekulovat, co by s hnutím – nebo prezidentskými ambicemi jeho předsedy – bylo, kdyby byl usvědčen.

„To je nadbytečná debata, kterou jsem absolvoval minimálně stokrát. Odpovídám vždy stejně: V této zemi platí presumpce neviny,“ zdůraznil. Kauzu považuje vzhledem k tomu, že v ní je souzen bývalý premiér, za specifickou. Je podle něj „úplně oddělená od běžné reality“.

„Není to první stíhaný premiér nebo prezident, jsou to vypjaté procesy. Budu rád, když se osvědčí nezávislá justice, ve kterou věřím,“ dodal Vondráček.

Na rozdíl od svého předsedy nechce Vondráček označit proces za „politický“, nebrání se ale slovu „zpolitizovaný“. „Když se mě zeptáte, jestli je politický, říkám 'ne'. Jestliže je zpolitizovaný, tak můžu říct 'ano'. Po těch letech, co jsem zažil, po trojím vydávání ve sněmovně a po tom, co se kolem toho dělo,“ uvedl.

Když Babiš hovoří o politickém procesu nebo obviňuje soudního znalce, že je „podvodník, který dělá podivné znalecké posudky“, považuje to Vondráček za součást obrany obžalovaného. „Obžalovaný má plné právo bránit se tlaku. A ten tlak je mediální, ten tlak je politický. Jestliže došel k závěru, že se má bránit taky mediálně a taky politicky – a proti němu stojí klece postavené před soudem – tak pro to mám porozumění,“ ujistil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 6 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 13 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 19 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...