Babiš prý chystá odvolání Blatného i Plagy. Nevíme o tom, řekli oba po jednáních s premiérem

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Spekulace o výměně ministrů zdravotnictví a školství
Zdroj: ČT24

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO) neslyšeli od premiéra Andreje Babiše (ANO), že by je chtěl ve středu odvolat, ačkoli byli v úterý na několika společných jednání. Že by měli oba ministři ve vládě skončit, uvedly CNN Prima News a server iDnes.cz s odvoláním na nejmenované zdroje.

„Ani na radě pro zdravotní rizika, ani na přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ řekl Robert Plaga po úterním jednání kabinetu. Totéž uvedl Jan Blatný. Andrej Babiš se ke spekulacím o rekonstrukci vlády nevyjádřil. Plaga by očekával, že by premiér ministry o takovém kroku informoval. „Takto to beru jako spekulaci,“ doplnil.

Politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO Institut ovšem míní, že fakt, že Babiš s ministry o jejich odvolání nehovořil, nelze považovat za rozhodující. „Kdybychom měli standardní kabinet se standardním premiérem, vládu, kterou tvoří standardní politická strana, pak by to standardní nebylo. Protože nic z toho nemáme, tak se mi zdá, že by takový postup nikoho nepřekvapil,“ řekl. Míní však, že je pravděpodobnější odvolání Blatného než Plagy.

V případě, že by Blatný skončil a nahradil jej například ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger – o kterém se v poslední době nejčastěji hovořilo – měla by Babišova vláda již čtvrtého ministra zdravotnictví za sedm měsíců. V září rezignoval Adam Vojtěch (za ANO), v říjnu byl odvolán Roman Prymula (za ANO).

Arenberger je oproti Blatnému vstřícnější k myšlence, že by se díky ministerské výjimce nečekalo na výsledky evropského zkoumání ruské vakcíny Sputnik V, ale stačilo by dobrozdání českého lékového ústavu. Zmínil se o použití vakcíny v rámci dobrovolné klinické studie. Serveru Novinky.cz řekl Arenberger v březnu: „Ambici být ministrem nezbytně nutně nemám, ale kdyby bylo potřeba, tak mě znáte, že já rád pomáhám všem.“ 

Prezident Miloš Zeman dal najevo, že žádné případné výměně v kabinetu nebude bránit. Blatného práci opakovaně kritizoval a jeho mluvčí v úterý uvedl, že hlava státu „plně respektuje právo předsedy vlády navrhnout odvolání a jmenování členů vlády“. 

Možný konec Blatného vítá z opozičních stran SPD, naopak další hovoří o tlaku Hradu v souvislosti s vakcínami z Ruska a Číny, pro které nechtěl Blatný schválit výjimku. „Domnívám se, že ten tlak je proto, že je principiální, co se týče vakcín, které nemají certifikaci od EMA – Sputnik a Sinopharm,“ míní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Školské asociace podpořily Plagu

Případná výměna Plagy, kterého by podle spekulací mohl na postu ministra školství nahradit poslanec za ANO a bývalý rektor brněnského VUT Karel Rais, případně pražský zastupitel a poslanec za ANO Patrik Nacher, se nezamlouvá školským asociacím.

Jejich unie adresovala premiérovi dopis, ve kterém jej vyzvala, aby si Plagovo odvolání rozmyslel. Podle asociací ministr komunikuje a snaží se hledat nejvhodnější řešení. „Jsem přesvědčen, že pan ministr Plaga to odnáší za neschopnost jiných,“ řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

S Plagou měl Babiš v poslední době spory kvůli podobě letošních maturit, nelíbil se mu ani plán postupného návratu dětí do škol.

Zatímco Blatný je v tomto volebním období a zároveň v posledním roce již třetím ministrem zdravotnictví, Plaga vydržel v prvním i druhém Babišově kabinetu, ve funkci je tedy od prosince 2017.

V obou resortech je alespoň jedna výměna ministra za volební období takřka standardem. V historii samostatné České republiky nevydržel žádný ministr zdravotnictví ve funkci celé čtyři roky, nejblíže tomu byl Leoš Heger v Nečasově vládě v letech 2010 až 2013. Z ministrů školství působili čtyři roky jen Eduard Zeman v Zemanově vládě v letech 1998 až 2002 a Petra Buzková v letech 2002 až 2006.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna podpořila v prvním kole pravomoc NKÚ prověřovat hospodaření televize a rozhlasu

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) možná získá ústavní pravomoc prověřovat hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Senátní novelu podpořila v úterním úvodním kole sněmovna. Na programu mají poslanci i další předlohy v prvním čtení. Patří k nim návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na uzákonění významného Dne české vlajky. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel. Babiš pak seznámil poslance s průběhem repatriace Čechů z Blízkého východu.
14:15Aktualizovánopřed 14 mminutami

Do Česka se vracejí z Blízkého východu další turisté

Do Česka zatím během úterý přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla, celkem se čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. Na cestě do Prahy je nyní armádní airbus, který vyzvedl české turisty v jordánském Ammánu. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Slovensko v úterý vpodvečer dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimiž jsou i tři Češi.
02:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
14:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 4 hhodinami

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 4 hhodinami

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 4 hhodinami

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
14:50Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Seznam.cz podal žalobu na Babiše. Dlouhodobě lžou, říká premiér

Největší internetová firma v Česku Seznam.cz podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem jsou sílící útoky na společnost a ochrana dobré pověsti právnické osoby, sdělila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Babiš řekl, že za výroky si stojí, média vlastněná Ivo Lukačovičem podle něj dlouhodobě lžou a manipulují, což prý může kdykoliv dokázat a také to udělá.
11:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...