Otevírání škol začne s rotační výukou na prvním stupni, do mateřských půjdou jen předškoláci, schválila vláda

6 minut
UDÁLOSTI: Žáci se začnou vracet do lavic příští pondělí
Zdroj: ČT24

Od příštího pondělí půjde do škol polovina žáků prvního stupně, třídy se budou střídat po týdnech, a do školek se zatím vrátí pouze předškoláci. Rozhodla o tom vláda po bouřlivé diskusi. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl proti tomuto plánu, který připravilo ministerstvo školství, výhrady. Veřejně se pozastavoval nad rotační výukou i nad tím, že mladší děti ze školek ještě zůstanou doma.

Po úterním jednání vlády stále platí, že od 12. dubna půjdou do škol a školek děti zhruba ve věku 5 až 10 let. Počkat budou muset mladší, starší a navíc si ještě týden počká i polovina žáků prvního stupně základních škol, než na ně vyjde řada v rotačním schématu. Střídání tříd se nebude týkat malotřídek ani speciálních škol.

Otevřou se i základní umělecké a jazykové školy, avšak zatím jen k výuce ve formě jeden žák na jednoho učitele.

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) návrh jeho úřadu schválila vláda nakonec jednomyslně. Následující pondělí by měla vláda podle Plagy rozhodnout, zda od 19. dubna znovu začne laboratorní a praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. Prozatím ale všichni vysokoškoláci, středoškoláci i žáci druhého stupně základních škol zůstanou na distanční výuce.

Ministerstvo školství nicméně plánuje umožnit dobrovolné konzultace těm žákům, kteří mají problémy s prospěchem. Scházet by se mohli až v šestičlenných skupinách.

  • žáci: dvakrát týdně – v pondělí a čtvrtek
    při pozitivním výsledku kontrolní PCR test, při jeho pozitivním výsledku PCR testy spolužáků
  • zaměstnanci: učitelé a další pracovníci v přímém kontaktu s dětmi jednou za 2–3 dny, ostatní jednou za pět dní
  • účastníci přijímacích zkoušek: předloží doklad o negativním antigenním nebo PCR testu v posledním týdnu
  • výjimky: očkovaní zaměstnanci, zaměstnanci, kteří byli nakažení v posledních 90 dnech

Hranice pro otevření škol: dvakrát víc nakažených na sto tisíc obyvatel než republikový průměr

Znovuotevření alespoň části prvního stupně a mateřských škol však nebude úplné. Ministerstvo zdravotnictví stanoví okresy, ve kterých budou muset zůstat zavřené všechny školy. Z jeho opatření vyplývá, že se tak stane v okresech, kde bude za týden více než dvojnásobek nakažených na sto tisíc obyvatel, než činí celorepublikový průměr. „Zároveň bude při hodnocení rizika zohledněn vývoj trendu výskytu nemoci covid-19, především mezitýdenní nárůst, v posuzovaných okresech,“ stanovilo ministerstvo.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) avizoval, že zřejmě budou muset na otevření škol ještě počkat žáci na Zlínsku, možná i v dalších regionech. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je zlínský okres nyní druhý nejhůře zasažený v zemi, ještě více případů za sedm dní přibylo na Pelhřimovsku. Vysoké počty nakažených jsou i v některých dalších okresech hlavně na jihu a severu Čech.

Zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) byl informací, že by se Zlínska nemělo otevírání škol zatím týkat, překvapen. Z dosavadních debat podle něj nevyplynulo, že by se školy v okrese neměly otvírat. „Chceme jednat o tom, za jakých okolností by se školy i na Zlínsku daly otevřít, uděláme pro to maximum,“ uvedl hejtman.

Nemáme pokyny, zní ze škol

Před ředitele základních a mateřských škol a stejně tak před rodiče ale klade rozhodnutí vlády nové otázky. „Nemáme jasné pokyny, jak máme začít organizovat návrat žáků do škol,“ shrnula v 90' ČT24 ředitelka ZŠ Ohradní Eva Smažíková.

Podle ředitelky ZŠ a MŠ Plzeň Božkov Hany Stýblové již ministerstvo školství pokyny připravilo, ale zatím je nevydalo kvůli politickým sporům o přesnou podobu návratu žáků. „Kdyby do toho pan premiér nevstoupil, už (…) bychom všechny informace pro rodiče měli,“ řekla.

Přese všechny výhrady je ale podle místopředsedkyně Asociace pracovníků pedagogicko-psychologických poraden Pavly Kubíčkové rozhodnutí o rotační výuce lepší než ponechat všechny žáky dál doma. „Potřebují návrat, aby obnovili školní návyky, aby obnovili sociální vazby,“ podotkla, byť míní, že „vybíráme ze dvou ne úplně dobrých variant“.

Stát poslal krajům testy pro školy, chladné počasí operaci zpozdilo

„Aby byl návrat bezpečný a trvalý, tak byla zahájena rozvážka antigenních testů. Přes čtyři miliony antigenních testů jsou převáženy na jednotlivé kraje,“ avizoval po jednání vlády ministr Plaga. 

Do škol v aktuální zavážce míří zbylých 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje testy jsou vyrobeny v Číně, celkem půjde podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra o 466 palet. „Předpokládáme, že na školách by se měly testy objevit během středy,“ dodal.

Snahou ministerstva školství podle něj je, aby do jedné školy zamířil vždy jen jeden druh testů. Uvedl, že do konkrétních krajů proto poputuje v převážné většině pouze jeden druh testů, výjimkou bude pouze Kraj Vysočina, kam se dodá mix obou testů. Zbylých 3,5 milionu testů Singclean má společnost Masanta dodat do Česka do 12. dubna.

Rozvoz testů z centrálních skladů měl kvůli chladnému počasí zpoždění, ve dvou ze čtyř skladů se začalo nakládat až odpoledne. Podle mluvčí správy Anety Procházkové je možné přepravovat testy pouze v teplotě nad čtyři stupně Celsia.

I přes zpoždění se ale hasičům podařilo rozvézt v úterý všechny testy do krajů. „Po 13. hodině začala distribuce běžet, jak měla běžet ráno. Odpoledne byly všechny testy v krajských centrech,“ uvedl ředitel SSHR Pavel Švagr. V příštích dnech se dostanou do škol, které budou muset zajistit, aby každý podstoupil test dvakrát týdně.

Podle Plagy budou děti testovány samoodběrem. Menším dětem by mohli pomáhat i rodiče, což ovšem klade před ředitele nové komplikace, protože ministerstvo zapovídá vstup rodičů do školy. Podle ředitelky Stýblové ovšem není asistence rodičů nezbytná ani u dětí, které si samy vzorek k testování odebrat nedokážou. „Máme personál, který by jim mohl pomoci,“ poukázala.

Správa státních hmotných rezerv začne shánět další antigenní testy, aby je školy mohly používat až do konce školního roku, doplnil ministr. Kromě testů dostanou školy také respirátory určené pro učitele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...