Babiš je zvědav, jak odboráři stávku vysvětlí. „V roce 2021 budou mít pedagogové přes 45 tisíc“

Události: Školské odbory plánují na středu stávku (zdroj: ČT24)

Ve středu 6. listopadu budou učitelé celý den stávkovat, protože nesouhlasí s výsledky vyjednávání o růstu platů. Část škol zůstane zřejmě zavřená, ostatní by mohly mít omezený provoz. Vzhledem k podpoře stávky odboráři z regionů o tom v pátek rozhodlo vedení školských odborů, řekla jejich místopředsedkyně Markéta Seidlová. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) stávku v kontextu čtyřletého růstu platů považuje za absurdní. Také premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že hrozbu odborářů nechápe.

Odbory nesouhlasí s navrhovaným růstem základů platů učitelů o osm procent, na kterém se tento týden domluvili premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga (oba ANO). Požadovaly navýšení tarifů o deset procent, od konce září jsou kvůli tomu ve stávkové pohotovosti. 

O vyhlášení stávky chtěly odbory původně informovat v pondělí. „Máme nyní z regionů velkou podporu stávky, takže termín šestého listopadu na vyhlášení stávky platí,“ řekla Seidlová.

Zmocnění vyhlásit stávku, pokud by vyjednávání o platech neskončilo úspěšně, podle ní schválilo předsednictvo odborů 11. října. Teď vedení svazu už řešilo jen její termín.

Podle ministra Plagy vláda plní svůj závazek, který si stanovila. V programovém prohlášení slíbila, že do konce volebního období by měli učitelé mít 150 procent svého příjmu z roku 2017, měli by tak průměrně vydělávat zhruba 45 tisíc korun hrubého.

„V kontextu navýšení 50 miliard korun během čtyř let po dvaceti letech, kdy se učitelskému povolání a nepedagogickým pracovníkům na školách nepřidávalo, přijde mi stávková pohotovost a stávka na školách doslova absurdní,“ prohlásil ministr.

Premiér ani ministr stávku nechápou

Premiér se rovněž nechal slyšet, že odborářské hrozby nechápe. Podle jeho vyjádření na Twitteru výdělky pedagogů rostou a do voleb v roce 2021 překročí v průměru 45 tisíc korun. „Odbory nechtějí nic slyšet a ženou se za stávkou. Znají ta čísla? V roce 2014 měli pedagogové plat 26 397 korun (v průměru), nepedagogové 14 861 korun. V roce 2020 to bude 42 054 korun a 23 593 korun,“ uvedl Babiš. Podle něj se tak výdělky ve školství zvednou za šest let zhruba o tři pětiny.

Celá debata se podle Plagových slov točí kolem toho, zda se tarif navýší o osm procent a další dvě procenta dostanou ředitelé škol na rozdělování odměn, nebo zda se tarify navýší o celých deset procent. Počínání odborů ministr nerozumí.

Ministr školství Plaga (za ANO): Stávka ve školách je absurdní (zdroj: ČT24)

Plaga rovněž uvedl, že od svého nástupu do funkce před zhruba dvěma roky hovoří o nutnosti posílit nejen tarifní, ale i nadtarifní složky platu, které jsou ve školství menší než v jiných částech veřejné správy. „V případě, že navýšení tarifů bude o osm procent, tak dodatečné prostředky půjdou ředitelům škol a díky reformě financování k nim tentokrát doputují a ředitel školy je bude moct rozdělit mezi aktivní učitele,“ řekl.

Odboráři a zástupci asociací škol již dříve vyjádřili obavy, že by se kvůli reformě financování škol peníze vyčleněné na nadtarify naopak k učitelům nemusely dostat. Školy zatím nevědí, kolik procent na odměny a příplatky obdrží. Dovědět by se to od ministerstva měly na začátku roku.

Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka ministr nenaplnil dohodu. Požadovaných 10 procent rovnou do tarifů podle jeho slov nežádají jen odbory. „Nenaplnilo to dohodu sociálních partnerů, protože to nejsou jen naše požadavky, to více méně požadovali i ředitelé. Takže bude na rozhodnutí vlády, zde chce mít sociální neklid, nebo jestli nějakým způsobem zohlední to, co celou dobu říkáme,“ řekl Dobšík pro ČT.

Školy podle odborů zůstanou celý den uzavřené, nebo alespoň omezí provoz

Podle Seidlové bude stávka celodenní. Podotkla, že některé školy mají nyní kvůli podzimním prázdninám ředitelské volno, a možná se na ni nestihnou úplně připravit. Pokud zůstanou otevřené, měly by alespoň omezit provoz, řekla.

Školské odbory podle Seidlové v pátek poslaly ředitelům a ředitelkám škol dopis, ve kterém je o stávce informují. Na pondělí přichystali odboráři tiskovou konferenci, kde chtějí novináře seznámit s dalšími detaily.

Ministr ale požádal odbory, aby uzavíráním škol nestrašily rodiče a děti. „Ubezpečuji rodiče, že škola má povinnost oznámit to dopředu. To, že na škole probíhá stávka, neznamená, že celá škola bude zavřená, protože bude záležet na tom, jaké části pedagogického a nepedagogického sboru se bude týkat. Byl bych rád, kdybychom tuto poplašnou zprávu mezi rodiče nevysílali,“ poznamenal Plaga. 

Odboráři dlouhodobě usilují o navýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěli toho docílit do roku 2020. Průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí činila 32 466 korun, což by znamenalo, že by učitelé podle těchto představ měli mít průměrně 42 205 korun hrubého měsíčně. Ve skutečnosti ve stejném období brali v průměru 36 224 korun, tedy kolem 112 procent průměrné mzdy.

Babiš se s Plagou ve středu domluvil, že tarify učitelů vzrostou o osm procent a odměny o dvě procenta. Premiér řekl, že tím považuje vyjednávání se školskými odbory za uzavřené. Ministerstvo práce má připravit vládní nařízení.

Plaga podle odborů slíbil, že do tarifů půjdou tři čtvrtiny z 11 miliard korun na přidání, což by podle nich mělo umožnit víc než osmiprocentní navýšení základů platů.