„Archeolog všude bratra má," řekla si a ubytovala ukrajinskou kolegyni

Nahrávám video
Události: Ukrajinská archeoložka našla azyl u české kolegyně
Zdroj: ČT24

Válka vyhnala z Kyjeva i pětasedmdesátiletou archeoložku Larysu Vynogrodskou. Útočiště našla i s dcerou na východě Čech. Bydlení jim nabídla kolegyně z muzea v Rychnově nad Kněžnou. A přestože je ukrajinská archeoložka už v důchodu, hned se zapojila do práce na vykopávkách.

Martina Beková je archeoložkou rychnovského muzea. Když se rozhodla ubytovat u sebe ukrajinské uprchlíky, chtěla najít někoho, kdo jí bude blízký.

„Archeolog všude bratra má, takže jsme zvolili tuto cestu. Já si myslím, že to je běh na dlouhou trať a my nemáme prostor, který by šel úplně oddělit,“ vysvětluje Beková motivaci najít mezi běženci profesně spřízněné lidi. 

Přes mezinárodní Asociaci archeologů získala Martina Beková kontakt na kolegyni z Kyjeva, ta už totiž byla v tu chvíli spolu s dcerou na cestě vlakem do Prahy.

„Já jsem se dlouho chtěla podívat do Prahy, ale nemyslela jsem si, že to bude vypadat takhle,“ svěřuje se Jana Vynogrodská, dcera kyjevské archeoložky.  

Obě dvě teď pomáhají s odbornými pracemi na archeologickém nalezišti osídlení z 15. století v Litohradech poblíž Rychnova nad Kněžnou. 

Larysa Vynogrodská říká, že se u Martiny Bekové cítí jako doma. „Je tu velmi dobrý přístup k Ukrajincům,“ hodnotí českou solidaritu s běženci. 

Martině Bekové pomáhá například s průzkumem kachlů z vykopávek. „Moje disertační práce byla na téma ukrajinských kachlů, ale hlavně se zabývám ukrajinskými hrady,“ podotýká Vynogrodská. 

Přestože její dcera Jana pracovala na Ukrajině jako grafická designérka, mnoho zkušeností má i z matčina oboru. „Od dětství, snad už od narození, pracuji s mámou na archeologických vykopávkách,“ ujišťuje. 

Doma musely obě nechat své muže a syny. Chtějí se za nimi co nejdřív vrátit. Zaměstnat je přímo v muzeu zatím nemohou, problémem je jazyková bariéra. Obě ale docházejí na kurzy češtiny. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Návrh rozpočtu podle Babiše neodporuje zákonu, rozpočtová rada je dle něj zbytečná

Návrh státního rozpočtu na letošní rok neodporuje zákonu o rozpočtové odpovědnosti, uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova premiér Andrej Babiš (ANO). Nesouhlasí s opačným stanoviskem Národní rozpočtové rady (NRR), kterou označil za zbytečnou instituci. Premiér také řekl, že chce být aktivní v trestním procesu kauzy Čapí hnízdo, i když ho sněmovna ke stíhání nevydá. V pořadu rovněž nevyloučil budoucí spolupráci s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou či se vyjádřil ke kauze zpráv předsedy Motoristů Petra Macinky.
před 15 mminutami

K Nové zelené úsporám se vláda vrátí, uvedl Babiš

K dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, se vláda vrátí, bude na něj hledat peníze. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to v sobotu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle nějž program snížil lidem náklady. Předseda Motoristů Petr Macinka, který vede ministerstvo životního prostředí, dříve avizoval úpravu programu kvůli chybějícím penězům.
před 1 hhodinou

Herectví Brejchové patří ke kulturním pokladům, uvedl Mathé

Mistrovství herečky Jany Brejchové, která zemřela ve věku 86 let, bylo mimořádné. Zanechala nesmazatelnou stopu zejména v českém filmu, sdělil prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Herectví Brejchové podle něj patří ke kulturním pokladům.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šťastný by si přál olympiádu v Česku. Připustil ale ekonomickou náročnost

V Itálii v pátek večer začala olympiáda. Až do 22. února budou o medaile soutěžit skoro tři tisíce sportovců z devadesátky zemí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) by byl rád, kdyby se olympiáda v budoucnosti pořádala také v Česku. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Připustil ale, že by to bylo ekonomicky náročné.
před 2 hhodinami

Školy hledají kvůli drahým lyžařským kurzům alternativy

Náklady na lyžařské kurzy pro děti se zvyšují. Většina škol, které ČT oslovila, se je snaží ve vzdělávacích programech udržet. Dětem ze znevýhodněných rodin nabízejí úlevy. Část škol už ale tradiční aktivitu radši nahrazuje levnějšími pobyty. Někde vyměnili sjezdovky za běžky, jinde volí raději kola nebo turistiku.
před 3 hhodinami

Mužů na otcovské dovolené loni ubylo

Na placenou dvoutýdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte loni nastoupilo méně mužů než v roce 2024. Tuto možnost loni podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) využilo 36 500 otců, o tři tisíce méně než předloni. Počet výplat otcovské klesá už od roku 2022, kdy jich bylo nejvíce – téměř padesát tisíc. Jednou z příčin je podle odborníků menší porodnost, důvodem ale můžou být i omezené rodinné finance během otcovské.
před 6 hhodinami

Rekvalifikační kurzy by si mohli řídit sami zaměstnavatelé, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o změně systému rekvalifikací. V souvislosti s koncem těžby černého uhlí na Karvinsku o tom mluvil ministr Aleš Juchelka (ANO). Zaměstnavatelé by nově nemuseli školit lidi přes Úřad práce, ale dělali by to se státní podporou sami.
před 8 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...