Mládě ze zlínské zoo je prvním slonem africkým narozeným v Česku

Zlínské slůně uvidí návštěvníci poprvé o víkendu. Je to splněný sen, říkají chovatelky o jeho narození

Mládě slona afrického, které se ve zlínské zoologické zahradě narodilo v neděli, uvidí návštěvníci poprvé zblízka o víkendu. Jde o samečka, je to první mládě slona afrického narozené v Česku. Po narození mláděte v neděli ráno pracovníci zahrady pavilon i okolí venkovního výběhu uzavřeli, chtěli slonicím a mláděti dopřát maximální klid. „Budeme chování slonic neustále sledovat, v případě nepříznivé reakce opětovně přistoupíme k uzavření okolí kolem pavilonu a výběhu slonů,“ řekl v pátek ředitel zahrady Roman Horský.

 

„Otevřeme cestu podél pavilonu slonů přes zastřešenou vyhlídku u nosorožců až k expozici lvů a zpět. Příští týden také zprovozníme velkoplošnou obrazovku před pavilonem a nabídneme nejen záznam porodu slonice Kali, ale i dokumenty o chovu slonů ve zlínské zoo. Prosíme návštěvníky o respektování povolené trasy kolem výběhu,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Slůně má na výšku necelý metr, jeho váhu odhadli chovatelé na 90 až 100 kilogramů. „Podle pozorování chovatelů je sameček zdravý, víc a víc aktivní, samice Kali o něj starostlivě pečuje,“ uvedla mluvčí.

Slon africký (Loxodonta africana)
Zdroj: Wikipedia.org, pixnio.com

Pracovníci zoo označují narození mláděte za splněný sen. „Je to to nejlepší, co se nám v profesi může stát, že odchováme mládě, a ještě slona,“ řekla ošetřovatelka slonů Anna Žákovská.

Dvě slonice o mládě pečují, třetí se spíš bojí

U slůňat je důležité, aby se dobře sžilo se stádem. „Můžou se dít nějaké věci ve skupině, budou se dlouho sžívat, může to trvat několik měsíců,“ uvedla Žákovská. Sloní stádo, ve kterém jsou tři slonice a slůně, má proto volnější režim, než je běžné. „Necháváme jim hodně prostoru, ať se sžijí. Necháváme je co nejvíce svobodně žít,“ přiblížila Žákovská.

Slůně se drží v blízkosti své matky Kali, poblíž je vždy také samice Zola, která je podle ošetřovatelek starostlivou tetou. Zola byla před několika lety první ze stáda, která byla březí, mládě se však narodilo mrtvé, což u prvorodiček není neobvyklé. Třetí slonice Ulu se spíše drží bokem.

„Kali je úplně úžasná, moc se o malého stará, je to předpisová máma. Zola jí hodně pomáhá, malý to občas chodí i k ní zkoušet, jestli mu něco nedá,“ uvedla chovatelka Michaela Nováková. Kali se Zolou se slůněti stále věnují. „První dva tři dny ho skoro ani nenechaly ležet, už si pak potřeboval odpočinout. Teď už ho nechají chvíli odpočívat, ale když už je to dlouho, zase do něj dloubnou, ať popojde nebo se jde třeba napít,“ dodala.

Ulu se spíš straní. „Malého se spíš bojí. Je to rošťák, někdy se na ni schválně rozběhne a jako by ji straší. Je nebojácný,“ uvedla Nováková. Také kvůli samici Ulu se ošetřovatelky chtějí postupně vrátit k běžnému režimu. „Ulu to pomůže, situace pro ni není úplně jednoduchá. Snažíme se jí věnovat, aby se necítila odstrčená. Ale ve stádě se musí popasovat oni sami,“ řekla Žákovská.

Zoo chce chov slonů rozšířit až na deset zvířat

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen Zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci, což byl dlouhý a náročný proces. Chov slonů v zoo je bezkontaktní, slonice se učily různé speciální povely, aby si zvykly na manipulaci. U Kali byla úspěšná až třetí inseminace. „Je to zázrak podpořený obrovským úsilím. Vše jsme se museli naučit, museli jsme nejdřív trénovat lidi a pak trénovat slony,“ uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt samci. „Naše ambice je mít i deset slonů, chceme je rozmnožovat přirozenou cestou,“ uvedl Horský. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro tato zvířata, na letošek je v plánu stavba chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Vnitřní ustájení by mělo patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

Dalším snem je pro zlínské chovatele mládě nosorožce. „Tak snad se to povede,“ řekla Nováková.