Slonice ve zlínské zoo překonaly strach z můstku a zabydlují se novém výběhu. Koncem týdne se neplánovaně zpřístupní i návštěvníkům

Po několikaměsíční práci chovatelů se podařilo všechny tři slonice ve zlínské zoo navyknout na průchod koridorem, který spojuje stávající expozici s novým výběhem v Karibuni. Slonice si teď užívají tříhektarový travnatý výběh s přírodním bahništěm. Návštěvníkům se zoo chystá výběh zpřístupnit v pátek 21. srpna.

Sloní výběh v Karibuni zoo dokončila už v loňském roce, od letošního jara chovatelé zvykali slonice na nové cesty. „Velkým problémem se ukázal přechod přes můstek nad potokem, který je součástí koridoru. Pro slonice to byla skutečná výzva a každá se k ní postavila jinak,“ popsal ředitel zoo Roman Horský. Nejlépe to zvládla Zola, po několika týdnech ji následovala i dominantní Kali.

Největší úskalí znamenal průchod koridorem pro nejmladší slonici Ulu. „Přes naše veškeré možné pobídky, přes pomoc kolegy Cona Mula ze Zoo Rhenen Ula došla maximálně do poloviny můstku, pak se otočila a vrátila zpátky do stávajícího výběhu. Nakonec jsme se rozhodli ponechat vše pouze na ní a doufali, že jí svým způsobem pomohou další slonice, které v novém výběhu pravidelně trávily prakticky celou noc, a naše přání se opravdu splnilo,“ přiblížil proces ředitel zoo.

Otevření výběhu jako poděkování návštěvníkům

Zoo se pak rozhodla co nejdříve umožnit přístup i návštěvníkům. „Původně jsme chtěli slonice pouštět do výběhu pouze v noci, plány jsme však změnili. Lidé nás během uzavření zoo neskutečně podpořili, svou přízeň nám návštěvou zoo, příspěvky na sbírkové konto nebo sponzorskými dary projevují neustále, proto jsme se rozhodli poděkovat jim zpřístupněním výběhu v Karibuni,“ řekl ředitel zoo Horský. Slonice tak od pátku návštěvníci uvidí i při krmení pod novým přístřeškem nebo při sprchování u jezírka.

Jedná se o nejrozsáhlejší projekt zlínské zoo v celé historii, vzniká na nově získaných pozemcích na ploše 21 hektarů. Návštěvníky zavede do oblasti střední a západní Afriky. Pojetí a koncepce expozic však budou zcela odlišné, než jak je tomu u tradičních zoologických zahrad. Karibuni bude patřit hlavně zvířatům. Lidé sice nebudou procházet mezi výběhy, ale zažijí projížďky v loďkách, cesty safari truckem nebo přespání v africkém kempu.

Projekt Karibuni
Zdroj: Zoo Zlín

Do konce roku 2021 chtěla zoo dokončit výstavbu chovatelské části výběhu pro slony i vzhledem k tomu, že slonice Kali je březí a v létě 2021 očekává narození slůněte. Pandemie koronaviru ale projekt zbrzdila. „V současné době tak z větší části záleží především na zřizovateli Zoo Zlín, statutárním městě Zlín, zda se výstavba rozběhne. Naším velkým přáním je dobudovat chovné zařízení pro slony do roku 2022,“ uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Po dokončení části pro slony chce zoo pokračovat v projektu Karibuni výstavbou kempu pro návštěvníky a následně expozicemi pro africké kopytníky a další druhy zvířat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kraj zvažuje zrušení porodnice v Rychnově. Rodiček je málo

V areálu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou spěje ke konci modernizace a dostavba. Vedení Královéhradeckého kraje zvažuje, že pak už nebude v nemocnici porodnice. Důvodem je nízký počet porodů, kterých má zařízení necelé čtyři stovky ročně. Personál porodnice vyzývá k diskusi, zachování porodnice prosazují i obce.
před 3 hhodinami

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
před 6 hhodinami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 17 hhodinami

Plameny zcela zničily restauraci u Máchova jezera

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen. Oheň budovu zcela zničil, částečně se zřítila, řekla mluvčí hasičů Jaroslava Benešová. Kvůli rozsahu požáru vyhlásili hasiči postupně až třetí stupeň poplachu. V blízkém kempu bylo kolem třiceti lidí, nikdo nebyl zraněn. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu krátce po jedenácté hodině. Škodu odhadla majitelka předběžně na dvacet milionů korun. Okolnosti požáru vyšetřuje policie, příčiny zatím vyšetřovatelé neznají.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Na budoucím obchvatu Břeclavi už pracují archeologové. Čekají bohaté nálezy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo přípravné práce a záchranný archeologický výzkum na stavbě budoucího obchvatu Břeclavi. Archeologové očekávají bohaté nálezy z období pravěku a středověku. Jde o první viditelné práce na devítikilometrové silnici, kterou Břeclav zahlcená tranzitní dopravou vyhlíží třicet let. ŘSD plánuje zahájení hlavních stavebních prací příští rok a dokončení v roce 2029. Celkové náklady se odhadují na 2,4 miliardy korun.
před 22 hhodinami
Načítání...