TÉMA

Chov

Slovensko kvůli nákaze obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem

Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025|

Slovensko zpřísní kontroly chovů, farmáři prý nedodržují restrikce

Slovenské úřady od začátku příštího týdne zpřísní kontroly velkochovů v desetikilometrovém okruhu kolem každého ze šesti dosud potvrzených ohnisek nákazy slintavky a kulhavky. Farmáři totiž podle vlády nedodržují nařízené restrikce proti šíření tohoto vysoce nakažlivého onemocnění. Opatření se bude vztahovat na více než devadesát velkochovů, řekli po jednání ústředního krizového štábu ministři zemědělství Richard Takáč (Smer) a vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025|

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
5. 4. 2025|

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025|

Slováci utratí kvůli nákaze na dva tisíce kusů skotu, Česko kontroluje hranice

Na dva tisíce kusů skotu ve slovenských ohniscích nákazy slintavkou a kulhavkou bude naočkováno a pak utraceno. Utracena budou i další zvířata v tříkilometrovém okruhu od trojice chovů na jihu Slovenska, kde byla uvedená nákaza potvrzena. Česko na čtyřech hraničních přechodech se Slovenskem obnovilo v pátek ráno kontroly.
21. 3. 2025Aktualizováno21. 3. 2025|

Pražská zoo by mohla z Mongolska získat ohrožené velbloudy divoké

Mongolský prezident Uchnágín Chürelsüch během své návštěvy Česka zavítal také do pražské zoo. Pokřtil tam hříbě koně Převalského. Zároveň podepsal s ředitelem pražské zoo, Miroslavem Bobkem, memorandum o ochraně kriticky ohrožených velbloudů divokých. Díky tomu by zahrada mohla několik jedinců získat. Stala by se tak jedinou zoo na světě.
11. 3. 2025|

Česko zakazuje převoz zvířat z Maďarska a Slovenska kvůli slintavce a kulhavce

Od úterý platí zákaz převozu jakýchkoliv zvířat z Maďarska do Česka kvůli výskytu vysoce infekčního virového onemocnění sudokopytníků, slintavky a kulhavky. Zákaz platí i pro Slovensko s výjimkou zvířat převážených přímo na jatka a týká se i živočišných produktů, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S kontrolami na hranicích pomůže veterinárním inspektorům Policie ČR a Celní správa.
10. 3. 2025Aktualizováno10. 3. 2025|

Žádný řetěz či lano. Dlouhodobé uvazování psů je týrání, shodli se poslanci

Dlouhodobé uvazování psů je týrání, shodli se ve středu poslanci. K novele veterinárního zákona schválili i pozměňovací návrh, který chov na řetězech nebo lanech zakazuje. Materiál teď míří do Senátu.
23. 1. 2025|

Vajec z klecových chovů v obchodech ubývá. Ověřit jejich původ může každý

Česko se odklání od prodeje vajec od slepic z klecí. I když zákaz těchto chovů platí až od roku 2027, tuzemské obchodní řetězce se zavázaly, že od letoška budou nabídku těchto produktů omezovat. Ještě v roce 2017 pocházela většina vajec z klecí. Teď tvoří ani ne polovinu. Poznat původ vajec je přitom jednoduché. Stačí se podívat na kód, který je na nich natištěný. Informace by měly být i na obalu.
18. 1. 2025|

Policie vyšetřuje případ uhynulých a zanedbaných zvířat v chovu na Karlovarsku

U Žlutic na Karlovarsku veterinární správa, policie a zástupce samosprávy zasahovali v chovu zvířat, která byla zanedbaná a na pokraji života a další už uhynula. Veterináři nařídili přeživší zvířata chovatelce odebrat, obec s rozšířenou působností musí zajistit odvoz a likvidaci těch uhynulých. Mezi zvířaty byly krávy, kozy i ovce. Případ vyšetřuje policie.
15. 1. 2025|

Výkupní ceny mléka vzrostly, náklady ale stoupají rychleji

Po více než dvaceti letech vzrostly podle chovatelů výkupní ceny mléka. Náklady farmářům ale stoupají rychlejším tempem. V posledních měsících zdražila třeba krmiva nebo veterinární přípravky. Také požadavky na chov krav se zpřísňují. „Společnost chce, aby se měla zvířata dobře, ale není ochotna to platit. Je jasné, že vyrábět mléko za dvanáct korun za litr je trvale neudržitelné,“ uvedla chovatelka Zlata Mádrová. Za mléčné výrobky si proto lidé zřejmě připlatí.
11. 12. 2024|

Pokus o nahrazení antibiotik zinkem přináší problémy

Zemědělci na začátku jednadvacátého století omezili využívání antibiotik v chovech hospodářských zvířat. Důvodem byla ochrana před vznikem bakterií, které by byly před antibiotiky odolné a škodily by jak zvířatům, tak i lidem. Vědci tehdy přišli s řešením, které nahradilo antibiotika zinkem. Dle nové studie ale zinek představuje podobně velký problém jako samotná antibiotika.
27. 11. 2024|

Česko dováží většinu vepřového masa i cibule, klesá produkce vajec

Každý obyvatel Česka sní asi 790 kilogramů potravin ročně. Tuzemští zemědělci ale nedokáží vyprodukovat vše, co se v zemi spotřebuje. Soběstačnost v základních komoditách dosahuje necelých osmdesáti procent. Dlouhodobě se snižují stavy prasat či pěstební plocha zeleniny. Česko se ale zhoršuje i v produkci vajec. Chovatelé si stěžují na zvýšené náklady kvůli energiím a přechodu z klecových chovů na podestýlkové. Pomoci by jim měly dotace.
24. 11. 2024|

V Medlově u Brna kvůli ptačí chřipce utratí 12 tisíc krocanů a krůt

V chovu krůt v Medlově u Brna se potvrdilo ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky. Bude nutné utratit 12 tisíc krocanů a krůt, odhadem celkem 200 tun. S likvidací chovu pomohou hasiči a kvůli nedostatku lidí také vězni. V letošním roce se v Česku jedná o desáté ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu.
16. 11. 2024Aktualizováno16. 11. 2024|

V táborské zoo se zabydluje vzácný bílý lev Gandalf

Táborská zoologická zahrada získala vzácného bílého lva. Jmenuje se Gandalf a má unikátní genetickou mutaci zvanou leucismus, která se projevuje ztrátou kožních pigmentů. Na jih Čech šelma přicestovala ze zrušeného soukromého chovu na Jindřichohradecku. Původní majitelka zahradě lva a lvici Aishu darovala, protože neměla potřebná povolení.
14. 11. 2024|

V Česku se po patnácti letech objevila katarální horečka ovcí

V Česku se po 15 letech objevila katarální horečka ovcí, která postihuje také kozy a skot. Potvrzená je ve dvou chovech na Sokolovsku. Hrozí, že se nákaza rozšíří do dalších chovů, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nemoc není přenosná na člověka, a lidem tak nebezpečí nehrozí. Způsobuje ji virus, jehož přenašečem je hmyz, takzvaní tiplíci. Opatření mohou podle předsedy Svazu chovatelů ovcí a koz Richarda Konráda způsobit velké problémy.
6. 9. 2024Aktualizováno6. 9. 2024|

Vodní farmaření už dává lidstvu víc zdrojů než rybolov

Produkce vodních živočichů z farem poprvé překonala úlovky z tradičního rybolovu, uvádí ve své nejnovější zprávě o stavu světového rybolovu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Zpráva posiluje naději, že akvakultura může uspokojit rostoucí celosvětovou poptávku po mořských plodech. Celosvětová produkce rybolovu a akvakultury v roce 2022 činila rekordních 223,2 milionu tun.
10. 6. 2024|

Za chov desítek psů v nevhodných podmínkách padl trest

Za špatnou péči o zvířata v Měníně na Brněnsku padl první trest: roční podmínka a zákaz chovu na pět let. Dva bratři měli přes osmdesát psů – zraněných, podvyživených, bez potřebných veterinárních úkonů. Zásluhou dobrovolníků se všechna zvířata dostala k novým majitelům.
26. 5. 2024|

Feny rozeznají svá štěňata dle kňučení, upřednostňují ta nejslabší

Psí feny rozeznávají svá štěňata podle jejich kňučení. Na zvuky svých mláďat, zejména těch nejslabších, reagují zvlášť citlivě, informoval tým francouzských vědců v časopise Proceedings americké akademie věd.
22. 5. 2024|

Ve zlínské zoo se narodilo šest mláďat kapybary

Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo šest mláďat kapybary, největšího hlodavce na světě. Je to nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo.
20. 5. 2024|

V cenném chovu na Třebíčsku usmrtili kvůli ptačí chřipce třináct tisíc slepic

Ve Vanči na Třebíčsku usmrtili kvůli ptačí chřipce třináct tisíc slepic ve šlechtitelsky cenném chovu firmy Líheň Studenec. V sousední hale, která také patří společnosti Líheň Studenec, už bylo v polovině února vybito 11,5 tisíce slepic. U druhé haly, jež v té době nebyla nákazou zasažena, uplatnila Státní veterinární správa (SVS) výjimku kvůli vysoké hodnotě chovu. Ptačí chřipka se tam ale potvrdila při opakovaném vyšetřování vzorků.
28. 2. 2024|

Slepice mají vyběhnout z klecí. Drůbežáři s přeměnou nespěchají, obávají se levné konkurence

Tři roky zbývají chovatelům slepic na jejich vystěhování z klecí. V nich jich stále žije zhruba polovina v Česku, což zákon brzy zakáže. Náklady na přestavbu chovů odhadují úřady na tři miliardy korun. Chovatelům se do změn nechce, obávají se, že se budou potýkat s lacinější konkurencí ze zahraničí. Není totiž jasné, zda bude zákaz klecového chovu platit v celé Evropské unii. Agrární komora tvrdí, že řada farmářů raději slepice chovat přestane.
8. 12. 2023|

Extrémní vedra mohou do roku 2050 zabíjet až pětkrát více lidí než nyní, konstatují vědci

Pokud by se naplnil scénář o globálním oteplení o dva stupně Celsia do konce století, roční počet úmrtí lidí spojených s extrémními vedry by do roku 2050 stoupl o 370 procent. Kvůli horku a jeho přímým důsledkům by tak umíralo téměř pětkrát více lidí než teď, uvádí vědci v rozsáhlé studii zveřejněné v odborném časopise The Lancet.
16. 11. 2023|

Liberečtí včelaři se potýkají s hnilobou, veterináři při ní vyžadují likvidaci úlů

Včelaři na Liberecku se poprvé potýkají s hnilobou včelího plodu. Krajská veterinární správa nařídila mimořádná opatření. Kolem šesti odhalených ohnisek vyměřila tříkilometrové ochranné pásmo, do kterého spadají také obce mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
25. 10. 2023|
Načítání...