Nadávky, bití a jiné špatné zacházení se zvěří. Aktivisté zveřejnili video ze skrytých kamer umístěných ve čtyřech českých chovech – v jednom na Vysočině a třech v Jihomoravském kraji. Záznamy nyní vyhodnotí Státní veterinární správa. Chov na Vysočině už dříve na základě stejných záběrů prošetřovala, případy z jihu Moravy jsou zřejmě nové. Většina záznamu podle spolku pochází z roku 2024.
Nadávky a bití. Aktivisté ukázali další záběry z chovů skotu
3 minuty
Události: Podezření na další špatné zacházení se zvířaty
- Skot chová v Česku podle odhadu veterinářů skoro dvacet tisíc hospodářství. Z toho je jenom asi 1500 chovů s mléčným skotem.
- Welfare – tedy pohodu a životní podmínky v chovech u hospodářských i zájmových zvířat – dozorují veterináři pravidelně. Jen loni absolvovali přes 6800 takových kontrol.
- Víc než polovinu z nich uskutečnili na základě podnětů od občanů. Ti si podle veterinářů v poslední době všímají nevhodného chování nebo špatných podmínek zvířat častěji.
- Závady u hospodářských chovů našli veterináři ve skoro 22 procentech případů. V těch zájmových – tedy třeba u domácích zvířat – byla pochybení ještě častější. Jedenáct nejzávažnějších kauz předali policii.
- Mezi nejčastější problémy, které veterináři objevují, patří nevhodné podmínky chovu, omezování výživy nebo napájení zvířat a také špatné zabezpečení proti útěku nebo absence veterinární péče.
Zdroj: Státní veterinární správa