Česko zakazuje převoz zvířat z Maďarska a Slovenska kvůli slintavce a kulhavce

3 minuty
Události: Opatření kvůli nákaze slintavky a kulhavky
Zdroj: ČT24

Od úterý platí zákaz převozu jakýchkoliv zvířat z Maďarska do Česka kvůli výskytu vysoce infekčního virového onemocnění sudokopytníků, slintavky a kulhavky. Zákaz platí i pro Slovensko s výjimkou zvířat převážených přímo na jatka a týká se i živočišných produktů, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S kontrolami na hranicích pomůže veterinárním inspektorům Policie ČR a Celní správa.

Aktualizovaná mimořádná veterinární opatření začnou platit po půlnoci na úterý. „Kontroly budou probíhat na hranicích se Slovenskem a v celé oblasti České republiky,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Opatření se podle něj dotýkají zejména ovcí, koz, prasat a skotu. „Pokud se něco nezmění, to znamená nezhorší se nákazová situace v Maďarsku nebo na Slovensku, budou trvat minimálně 21 dnů,“ řekl.

„Tato nemoc byla v Česku naposledy v roce 1974, respektive 1975, a od té doby se v České republice nikdy nevyskytovala. V roce 2001 jsme prováděli podobná preventivní opatření v okamžiku, kdy tato nemoc zasáhla Francii, Velkou Británii a některé státy Beneluxu,“ uvedl Výborný s tím, že díky opatřením se tehdy podařilo Česko udržet bez výskytu. SVS vydala první mimořádná opatření už v pátek.

Virolog z České zemědělské univerzity Jiří Černý tvrdí, že v roce 2001 bylo kvůli nemoci nutné utratit zhruba šest milionů kusů hovězího dobytka a ekonomické ztráty činily v přepočtu na dnešní ceny asi 6,5 miliardy eur.

Maďarské ohnisko nemoci bylo potvrzeno ve čtvrtek 6. března v chovu v severozápadním Maďarsku nedaleko slovenské hranice. „V Maďarsku se objevily poprvé po padesáti letech. Úřady už mezitím nařídily zlikvidovat na tisíc kusů dobytka,“ uvedl zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan.

13 minut
Brífink po jednání Ústřední nákazové komise
Zdroj: ČT24

„Je to nákaza typu A to znamená ta nejnebezpečnější, která je v legislativě Unie uvedena a šíří se kontaktem, ale může se šířit jakýmikoliv produkty, to znamená masem, mlékem, které jsou tepelně neošetřené. Může to být jakékoliv oblečení,“ dodal Semerád.

Výborný zdůraznil, že nemoc není přenosná na člověka. „Samozřejmě má katastrofální dopady na chovy zvířat, která musejí být všechna utracena. V Maďarsku, kde se nemoc objevila, chov čítá více než čtrnáct set kusů dobytka a několik desítek býků, kteří jsou tam na výkrm,“ uvedl Výborný s tím, že i sanace je problematická.

Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese, následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.

Aktualizovaná opatření nově zavádí také zákaz vjezdu nevydezinfikovaných vozidel do chovů a zakazují vstup lidí, kteří v posledních 21 dnech byli v Maďarsku. Převoz zvířat ze Slovenska na jatka bude podle Výborného podmíněn certifikátem, což platí i pro dovoz živočišných produktů. „Pokud je nebudou mít, nebudou na území Česka vpuštěny,“ řekl.

Nepřetržité i namátkové kontroly

Podle policejního prezidenta Martina Vondráška je na česko-slovenské hranici sedmnáct hraničních přechodů, na nejfrekventovanějších přechodech počítá s nepřetržitou kontrolou, na ostatních budou kontroly namátkové. Uvnitř Česka se policisté zaměří zejména na kamiony převážející hospodářská zvířata. „Budeme kontrolovat, zda přepravci mají potřebné doklady o dezinfekci vozidla a doklady potřebné k přepravě hospodářských zvířat,“ řekl novinářům.

Šéf Generálního ředitelství cel Marek Šimandl dodal, že je připraven nasadit posily, aby byla činnost celníků co nejvíce užitečná.

Kvůli dozorům Výborný s okamžitou platností do odvolání pozastavil mimořádné kontroly chovů zaměřené na týrání a dobré životní podmínky zvířat. Kontroly veterináři zahájili 24. února, měly trvat do 17. března. „V tuto chvíli potřebujeme všechny kapacity SVS soustředit na spolupráci s dozorovými orgány,“ řekl ministr.

Vedle kontrol na hranicích počítá Výborný i s kontrolami přímo v chovech. „Zda je dodržována biologická bezpečnost, zda do chovu nemají přístup osoby, které například v posledních 21 dnech byly v Maďarsku,“ dodal ministr.

K plošné vakcinaci se zatím podle Výborného přistupovat nebude. SVS má už připravený soupis opatření v případě zavlečení nákazy do Česka.

Svaz chovatelů skotu: Situace je řešitelná

Podle Českého svazu chovatelů masného skotu je situace zatím řešitelná, protože chovatelé obchodují se skotem zejména z Česka na Slovensko. Zavlečení nemoci do Česka by mělo podle ředitele svazu Kamila Maláta závažné dopady, protože potvrzení nákazy v chovu končí utracením všech zvířat. „Pro chovatele, který investuje nemalé peníze, by to bylo naprosto fatální a nikdo si nechce připouštět, že by to mohlo nastat,“ řekl Malát.

Chovatelé prasat vedle likvidace zvířat upozorňují na problémy s jejich převozem, pokud by se nemoc vyskytla v Česku. „U prasat je pohyb zvířat poměrně intenzivní, každý týden jezdí kamion někam na jatka, protože zvířata rostou, rodí se další a je nutné uvolnit místo,“ řekl ředitel Svazu chovatelů prasat. Jan Stibal. Další komplikace by podle Stibala nastaly při omezeném obchodu. „Chovatelé mají nasmlouvané dodávky, pokud nebudou moct dodat tam, kam jsou zvyklí, budou hledat jiná místa, kam dovážet,“ uvedl Stibal.

Ohledně možného výpadku dodávek masa zatím chovatelé spekulovat nechtěli. „Neočekávám, že by se stalo, že půlka Česka bude mít slintavku a kulhavku a půlka dobytka se vybije,“ řekl Malát. Svazy se shodují, že by se nákaza neměla podceňovat a chovy by měly dbát na biologickou bezpečnost.

Načítání...