Začíná nová éra kosmonautiky: K ISS nese posádku Crew Dragon od SpaceX. Elon Musk tím zahájil soukromou linkovou dopravu do kosmu

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v noci na pondělí (1:27 SEČ) odstartovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon jsou čtyři astronauti, kteří by po 27hodinovém letu měli dorazit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Původně byl start plánován na sobotu místního času, kvůli nepříznivému počasí ale Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) start o den odložil. Posádku tvoří astronauti NASA Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a jejich kolega z japonské kosmické agentury JAXA Soiči Noguči. Přistání na ISS se plánuje v úterý kolem 05:00 SEČ.

První úspěšnou, ale pouze testovací výpravu na ISS absolvoval Crew Dragon s dvoučlennou posádkou v době od 30. května do 2. srpna.

Současná mise je vůbec první plnohodnotnou misí vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností, na níž se NASA podílí, uvádí agentura Reuters. Posádka lodi Crew Dragon, která byla překřtěna na Resilience (Houževnatost), by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců.

Start s drobnými problémy

Po většinu dne byla předpověď počasí startu rakety nakloněna z 50 procent, méně než hodinu před startem se ale předpověď vylepšila a pravděpodobnost, že počasí bude příznivé, činila 80 procent. Asi dvě hodiny před startem také únik vzduchu způsobil nečekaný pokles tlaku v kabině, technikům se ale podařilo problém vyřešit, upřesňuje Reuters.

Shannon Walkerová, Victor Glover, Mike Hopkins a Soiči Noguči
Zdroj: NASA

Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, který o den dříve oznámil, že má nejspíše mírný průběh koronaviru, nakonec startu z Kennedyho vesmírného střediska nepřihlížel a zastupovala ho ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová. Podle pravidel NASA se kdokoliv, kdo má pozitivní test na koronavirus, musí izolovat a představitelé úřadu zdůraznili, že toto opatření se vztahuje na všechny včetně Muska.

Po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruských lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Letos odstartovala z území Spojených států kosmická loď s lidskou posádkou poprvé po devíti letech. Podle agentury AP zaplatila NASA za jedno místo v lodi startující z Kazachstánu naposledy 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč).

O úspěchu SpaceX se už na Twitteru zmínil i americký prezident Donald Trump, podle něhož byla NASA před jeho nástupem k moci před „tragédií“ – a současný úspěch by nebyl možný bez jeho administrativy.