Britská firma oznámila, že má velmi účinný lék proti koronaviru. Interferon beta má být „obrat ve hře“

Přípravek obsahující bílkovinu interferon beta podle předběžných výsledků klinických testů u pacientů s covidem-19 výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci. Uvedla to britská společnost Synairgen. Interferon beta je látka, kterou si tělo umí vytvářet při boji proti virům. Pacienti s koronavirem dostali bílkovinu k inhalaci s cílem podpořit imunitní reakci. Interferony zmiňuje v přehledu hodnocených léčiv na covid-19 i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), častěji se používají v kombinaci s antivirotiky pro posílení jejich účinku. V Číně už v počátku epidemie testovali inhalaci interferonů jiného typu.

Video  Britští vědci zkoumají nový způsob boje s koronavirem pomocí tzv. interferonu beta
video

Britští vědci zkoumají nový způsob boje s koronavirem pomocí interferonu beta

Zdroj: ČT24

Předběžné výsledky naznačují, že se u hospitalizovaných pacientů s koronavirem, kterým byl přípravek podán, o 79 procent snížilo riziko vážného průběhu nemoci, při němž může být nutná plicní ventilace. Synairgen také tvrdí, že se dvakrát až třikrát u těchto pacientů zvýšila pravděpodobnost zotavení do té míry, že nemoc neovlivnila jejich každodenní aktivity.

Látka podle předběžných závěrů také výrazně u nemocných snížila dušnost a o třetinu zkrátila dobu nutné hospitalizace, v průměru z devíti na šest dnů.

Do studie bylo zapojeno 101 dobrovolníků, kteří byli přijati k léčbě covidu-19 v devíti britských nemocnicích. Polovině byl podán experimentální lék, zatímco ostatní dostali placebo.

Burza versus věda

Společnost Synairgen musela vzhledem k burzovním pravidlům ohlásit předběžné výsledky studie. Dosud však závěry nebyly publikovány v odborném časopise a nebyla zveřejněna ani všechna data z testů. BBC proto napsala, že nemůže potvrdit tvrzení společnosti o úspěšnosti léčby.

Pokud se prokáže, že účinnost přípravku odpovídá vyjádření Synairgenu, půjde o významný krok kupředu v boji s koronavirem. Vedoucí studie Tom Wilkinson poznamenal, že pokud se stejná úspěšnost prokáže i při větších testech, bude nová léčba představovat „obrat ve hře“. Podle jeho týmu může být přípravek ještě účinnější při podání v raném stadiu nemoci.

Výkonný ředitel Synairgenu Richard Marsden se domnívá, že v této fázi snad ani nešlo čekat lepší výsledky, a označuje přípravek za průlom pro hospitalizované pacienty s koronavirem. Společnost bude v nadcházejících dnech své závěry prezentovat regulátorům léčiv po celém světě, aby zjistila, jaké další informace budou požadovat k tomu, aby přípravek schválili. Tento proces může trvat několik měsíců.

Nouzové využití – jako remdesivir

Britská vláda ale stejně jako vlády mnoha dalších států uvedla, že bude pracovat na co nejrychlejším schválení slibných léků. Podle BBC je tak možné, že jej Londýn schválí pro nouzové použití k léčbě pacientů s koronavirem, podobně jako to v květnu učinil v případě antivirotika remdesivir. Další možností je, že se zvýší povolený počet lidí, kterým bude přípravek podáván v rámci testů, jejichž efektivita a bezpečnost bude pečlivě monitorována.

Marsden očekává, že Synairgen bude schopen od zimy dodávat „několik set tisíc“ dávek měsíčně.

Jak funguje interferon beta

Interferon beta patří k první linii obrany těla proti virům a varuje před očekávaným virovým útokem. Nový koronavirus ale patrně jeho tvorbu potlačuje, aby se nesetkal se silnou reakcí imunitního systému.

„Interferony mohou stimulovat protivirovou odpověď vrozeného imunitního systému,“ uvedl SÚKL. Nový přípravek je podáván přímo do dýchacích cest ve formě aerosolu. Podávání jiného typu interferonu s označením alfa v inhalační formě je zmíněno už v čínském doporučení pro léčbu covidu-19 z počátečního období šíření nemoci.

Předpokládá se, že přímá dávka proteinu v plicích vyvolá silnější antivirovou odpověď, a to i u pacientů s oslabenou imunitou. „Interferony dále ukazují jistou schopnost potlačovat replikaci viru SARS v laboratoři, jejich skutečný klinický přínos by ale měl být ještě ověřen klinickými studiemi,“ uvedl SÚKL.

Interferon beta se běžně používá při léčbě roztroušené sklerózy. Podle dřívějších studií Synairgenu může látka podpořit imunitní reakci a je vhodná i pro pacienty s astmatem a dalšími chronickými onemocněními dýchacích cest. Spolu s dalšími léky lopinavirem a ritonavirem se interferony beta osvědčily proti koronaviru MERS, ale výsledky na nový typ koronaviru nejsou podle odborníků konzistentní.