Tání ledovců ve Švýcarsku nabírá na obrátkách. Za dva roky se zmenšily o desetinu

Nahrávám video
Události: Švýcarské ledovce rychle mizí
Zdroj: ČT24

Švýcarské ledovce tají stále rychleji. Za poslední dva roky se podle Švýcarské akademie přírodních věd zmenšily o celou desetinu. Letošní čtyřprocentní úbytek je druhý nejhorší v dějinách měření. Proces tání probíhá od šedesátých let minulého století. Nejvíc ledu ubylo loni, a to šest procent.

Tým švýcarských glaciologů Matthiase Husse musí často vystoupat s nelehkým vybavením do výšky přes tři tisíce metrů. Po loňském rekordním úbytku ledovců je ani letos u měřicích stanic nečekaly radostné výsledky.

„Letos ledovce ve Švýcarsku přišly o čtyři procenta ze zbývajícího objemu. Minulý rok to bylo šest procent,“ upozorňuje Huss.

Malé ledovce mizí

Za poslední dva roky přišly švýcarské Alpy o celou desetinu ledovců. Stejné množství přitom odtálo v minulém století během dlouhých třiceti let.

„Mizí malé ledovce, mizí trpasličí ledovce. Krajina ve vysokých horách se mění neuvěřitelnou rychlostí,“ uvedl glaciolog Mauro Fischer z Univerzity v Bernu. „V oblastech, kde byl po desetiletí i století sníh a led, jsou jen černé svahy,“ doplňuje Huss.

Ubývá i ledovec Plaine Morte ve výšce 2750 metrů nad mořem. Zatímco na začátku června bylo kolem měřicí tyče sněhu ještě dost, v půli července už nezbylo téměř nic. Tání v létě není nic výjimečného, jenže letos byly teploty nadprůměrné a sněhu, který ledovce chrání, napadlo málo. „Ledovce jsou vyslanci klimatických změn. Dávají velmi jasně najevo, co se děje, protože reagují velmi citlivě na oteplování,“ konstatoval Huss.

Stejně před očima mizí ledovce i v sousedních zemích. Trend rychlého tání bude podle vědců pokračovat. Nezbývá než se připravit, že jednou i vrcholky Alp zřejmě budou bez sněhu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Část Poláků chce silnici propojující české a ukrajinské hranice

Polští silničáři pokračují v rychlé výstavbě dálnic. Aktuálně už je v zemi otevřených na pět a půl tisíce kilometrů rychlostních komunikací – před pěti lety to bylo přibližně o tisíc kilometrů méně. Lidé především na jihu země ale už nyní horují za další komunikaci. Přejí si novou silnici, která by propojila české a ukrajinské hranice.
06:30Aktualizovánopřed 2 mminutami

Úmyslně přeříznutý kabel na západě Německa omezil železniční dopravu

Neznámí pachatelé na hlavním nádraží v Gelsenkirchenu na západě Německa přeřízli kabel, čímž způsobili komplikace v železniční dopravě v širším regionu, informovala agentura DPA. Podle policie nelze vyloučit, že šlo o sabotážní akci.
před 20 mminutami

Ukrajinci poprvé dobyli ruské pozice bez nasazení vojáků, tvrdí Zelenskyj

Ukrajincům se nedávno poprvé podařilo dobýt pozice ruských okupantů výhradně za použití dronů a pozemních robotických systémů, tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Okupanti se vzdali a operace proběhla bez nasazení pěchoty a bez ztrát na naší straně,“ uvedl na síti X. Tento údajný milník navazuje na další nedávné příklady bezpilotních technologií pomáhajících v komplexních bojových situacích, píše web United24media.com.
před 24 mminutami

Doplňovací volby v Kanadě přinesly Carneyho liberálům parlamentní většinu

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho si v pondělních doplňovacích volbách zajistila parlamentní většinu, kterou dosud neměla. V noci na úterý o tom informovala agentura AP. Ta poznamenala, že liberálové nyní budou moci schvalovat zákony bez podpory opozičních stran.
07:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vance je smutný z Orbánovy porážky, s nástupcem ale USA chtějí spolupracovat

Americký viceprezident JD Vance je smutný z volební porážky maďarského premiéra Viktora Orbána, je si ale jistý, že Spojené státy s jeho nástupcem budou dobře spolupracovat. Vance to prohlásil v rozhovoru se stanicí Fox News. Vance těsně před nedělními volbami přijel do Budapešti, kde podpořil Orbána a kritizoval Evropskou unii, která podle něj hanebně zasahovala do maďarských parlamentních voleb.
01:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vance: USA dosáhly v rozhovorech s Íránem pokroku, Teherán nyní musí jednat

Spojené státy v rozhovorech s Íránem dosáhly značného pokroku. V rozhovoru se stanicí Fox News to v noci na úterý prohlásil americký viceprezident JD Vance, který jednání v pákistánské metropoli Islámábádu za americkou stranu vedl. Rozhovory skončily v neděli bez dohody, podle Vanceho je nyní na Teheránu, aby jednal.
02:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Konflikt na Blízkém východě zvedá ceny letenek, zdražit mohou i letní dovolené

Nejen do cen letenek, ale i letních dovolených se může promítnout dražší letecké palivo, za nímž stojí konflikt na Blízkém východě. Cestovní kanceláře zatím plošně nezdražují, růst cen zhruba o desetinu je ale do budoucna možný. Dálkové lety jsou už nyní dražší i o tisíce korun.
před 4 hhodinami

Útoku v Southportu mohli dle nového vyšetřování zabránit rodiče agresora i úřady

Útoku v britském Southportu, při kterém předloni ubodal tehdy sedmnáctiletý Axel Rudakubana tři dívky a dalších deset lidí zranil, mohli a měli podle nového vyšetřování předejít rodiče pachatele i britské úřady. Na závěry zveřejněné v pondělí upozornila agentura AP. Britský premiér Keir Starmer označil závěry vyšetřování za hluboce znepokojující a přislíbil zásadní změny.
před 11 hhodinami
Načítání...