Museli jsme losovat, kdo zastřelí vojáky wehrmachtu, vzpomíná francouzský odbojář

Nahrávám video
Události: Francouzský odbojář
Zdroj: ČT24

Do Francie míří členové německé komise pro válečné hroby. Ve vesnici Meymac budou pátrat po ostatcích skoro padesáti vojáků wehrmachtu, které na konci 2. světové války zastřelili místní odbojáři. K činu se přiznal poslední žijící z nich.

Tajemství v sobě nosil dlouhé desítky let. Mlčeli i další členové jeho odbojové skupiny. Možná i proto, že šlo o válečný zločin. Nakonec se rozhodl promluvit. „Chtěl jsem, aby se o tom vědělo. Sdružení veteránů napsalo na radnici a teď tu máme pamětní desku,“ říká bývalý odbojář Edmond Réveil.

Osmadevadesátiletý Edmond Réveil je posledním členem místní odbojové skupiny FTP. Nikdo další už naživu není. Tvrdí, že on sám nestřílel. A ostatní měli velké potíže rozkaz splnit. Museli prý losovat, kdo vedle skoro padesátky nacistů zastřelí i jednu francouzskou kolaborantku. Na obranu skupiny uvádí, že oblast byla stále pod kontrolou Němců, kteří místní obyvatele také nešetřili.

„Byli to zajatí vojáci z Tulle, které jsme přivedli sem. Přivedli jsme je sem pěšky, protože o ně nikdo nestál. Nebylo pro ně nikde místo,“ popisuje Réveil.

„Pro německé rodiny je určitě dobře, když získají zpět tělesné ostatky i vzpomínky na své příbuzné, kteří tady byli pohřbeni a u kterých neznali okolnosti jejich popravy,“ přibližuje starosta města Meymac Philippe Brugère.

Český voják

„Jen velmi málo lidí se o tom někdy zmínilo. A pouze ti, kteří se toho nezúčastnili,“ míní obyvatel vesnice Meymac Jacky Gillet. Němečtí vojáci byli zastřeleni v lesích několik kilometrů od vesnice v blízkosti osady Le Vert. Po přesném místě budou pátrat členové německé komise pro válečné hroby.

Edmond Réveil nemusí být jediným žijícím svědkem události. Z jeho výpovědi vyplývá, že ve skupině zajatců byli i vojáci z jiných zemí, které Němci přinutili připojit se k jejich armádě.

„Tito lidé zastřeleni nebyli. Mezi nimi byl i jeden český voják,“ říká starosta Brugère. Jeho identita zůstává dalším z tajemství jednoho hrůzného červnového dne před devětasedmdesáti lety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Dauhá byly slyšet výbuchy, v Bahrajnu znějí sirény

Kvůli sílícímu napětí mezi Íránem a USA vyzval Kuvajt své občany, aby od půlnoci (23:00 SELČ) zůstali doma a nevycházeli až do středečního rána. Bahrajn mezitím podle AFP oznámil, že provoz v přístavu Chalífa bin Salmán bude od středy dočasně pozastaven. Výbuchy byly podle agentury večer slyšet v katarském Dauhá, v Bahrajnu se rozezněly sirény. Děje se tak před vypršením ultimáta prezidenta USA Donalda Trumpa, který Íránu pohrozil zničením „celé jeho civilizace“. Exploze zněly také v iráckém Bagdádu.
22:46Aktualizovánopřed 25 mminutami

Údery v Íránu zasáhly dálnice, železnice, mosty a ostrov Charg

Po izraelsko-americkém úderu na severozápadě země Írán v úterý uzavřel dálnici spojující Tabríz s Teheránem, píše AFP. Zasaženy byly podle Reuters také železnice a mosty v různých částech země. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že na mosty a železnice útočilo izraelské letectvo. Infrastrukturu podle něj využívaly íránské revoluční gardy. Místa úderů však podle AFP neupřesnil. Útok postihl i íránský strategický ostrov Charg. Americký prezident Donald Trump pak v úterý odpoledne pohrozil „zničením celé jedné civilizace“, pokud Írán nepřistoupí na dohodu.
15:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čtvrtá největší rafinérie v Rusku zastavila po ukrajinském útoku provoz, píše Reuters

Rafinérie NORSI v Nižněnovgorodské oblasti, která je čtvrtým největším podnikem tohoto druhu v Rusku, po nedělním ukrajinském útoku přerušila provoz, píše Reuters s odvoláním na dva nejmenované zdroje z branže. Agentura zároveň uvedla, že po dronovém útoku se zastavil vývoz ropy přes ruský terminál Šescharis v černomořském přístavu Novorossijsk.
21:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Sydney zadrželi hrdinu z Afghánistánu, viní ho z válečných zločinů

Australská policie zadržela prvního a nejslavnějšího člena speciálních jednotek Bena Robertse-Smitha, kterého viní z páchání válečných zločinů v Afghánistánu. Nositel nejvíce vyznamenání ze všech žijících australských vojáků skončil v cele – podle úřadů má na svědomí vraždu nejméně pěti civilistů. Obviněný jakékoli nezákonné jednání dlouhodobě popírá.
před 3 hhodinami

„K vašim službám“. Orbán nabízel pomoc Putinovi, píše Bloomberg

Maďarský premiér Viktor Orbán nabídl loni ruskému vůdci Vladimiru Putinovi všestrannou pomoc – například s uspořádáním summitu v Budapešti o urovnání ruské agrese na Ukrajině, napsal dle agentury Reuters Bloomberg s odvoláním na přepis telefonátu mezi oběma politiky. Putin měl tehdy Orbánovi sdělit, že si velmi váží jeho „nezávislého a flexibilního“ postoje k rusko-ukrajinské válce.
15:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V Polsku zadrželi dalšího člověka kvůli požáru v pardubické zbrojovce

Polská kontrarozvědka (ABW) v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP v Pardubicích zadržela dalšího člověka, informuje server TVP Info. Dotyčný údajně jiné lidi pověřil úkolem, aby koupili různé předměty využité k zapálení haly v Pardubicích. ABW ho zadržela v Zelené Hoře (Zielona Góra) na západě Polska bezprostředně poté, co se vrátil z Česka.
17:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina informuje o devíti zabitých po ruských útocích. Oběti hlásí i Rusko

Čtyři lidi zabil ruský útok na čtvrť Korabelnyj v ukrajinském Chersonu, dalších šest lidí je zraněných. S odvoláním na místní úřady to píše web Ukrajinska pravda. Ruské útoky na Ukrajině zabily v úterý devět lidí, včetně jednoho dítěte, píše agentura AFP. Rusko, které Ukrajinu před více než čtyřmi roky vojensky napadlo, naopak informovalo o šesti zabitých včetně dítěte při ukrajinských úderech.
11:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Bruselští byrokraté zasahují do maďarských voleb, prohlásil Vance v Budapešti

„Jsem zde kvůli morální spolupráci USA a Maďarska,“ řekl americký viceprezident JD Vance v Budapešti během úterní tiskové konference s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Vance obvinil „bruselské byrokraty“ ze zasahování do blížících se nedělních voleb. Podle analytika Pétera Krekóa by Orbánovi víc pomohla návštěva samotného Trumpa. Spojenci maďarského premiéra požádali o pozorovatelskou misi Trumpovu Radu pro mír.
14:40Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...