Turecko zahájí ratifikaci vstupu Finska do NATO, potvrdil Erdogan

Nahrávám video

Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat.

„Rozhodli jsme se zahájit v našem parlamentu proces schvalování finského vstupu do NATO,“ řekl turecký prezident Erdogan. Podle něj Helsinky udělaly konkrétní kroky, aby naplnily turecké požadavky, například v otázce potírání skupin, které Ankara považuje za teroristické.

Finský prezident turecké oznámení označil za velmi dobrou a významnou zprávu pro svou zemi. „Mám pocit, že členství Finska v NATO není kompletní bez Švédska,“ komentoval turecké rozhodnutí finský prezident Sauli Niinistö. „Není to o tom, zda se Švédsko stane členem NATO, ale kdy se tak stane,“ myslí si předseda švédské vláda Ulf Kristersson.

Erdogan: Švédsko naše podmínky zatím nesplnilo

Stockholm si však na zahájení ratifikace své žádosti v tureckém parlamentu bude muset ještě počkat. Erdogan uvedl, že se Švédskem bude pokračovat jednání ohledně potírání teroristických skupin. Za ty Ankara považuje například Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské milice YPG a jejich sympatizanty. Erdogan kritizoval Stockholm za to, že Ankaře nevydal lidi, které turecké úřady považují za teroristy či jejich podporovatele, což byla jedna z tureckých podmínek případné ratifikace.

V současném tureckém parlamentu mají Erdogan a jeho spojenci většinu. Turecká hlava státu uvedla, že věří, že parlament finskou žádost schválí před prezidentskými a parlamentními volbami, které se v Turecku uskuteční 14. května. Opozice prezidenta Erdogana se dala slyšet, že její cíl je Alianci posílit, a pokud vyhraje, nebude stát Stockholmu v cestě.

Vstup severských zemí do Severoatlantické aliance musí schválit parlamenty všech členských zemí. Vedle Turecka tak stále neučinilo Maďarsko, tamní parlament bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finů do NATO 27. března. Vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána uvedla, že akt jednomyslně podpoří, o švédské přihlášce se rozhodne později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sliby starosty New Yorku Mamdaniho čelí žalobě i finančním výzvám

Zmrazení regulovaného nájemného v New Yorku čelí žalobě několika pronajímatelů, kteří obviňují starostu města Zohrana Mamdaniho, že se vměšoval do rozhodovacího procesu. Naopak ze strany takzvaných demokratických socialistů slyší Mamdani kritiku, protože dle nich nepodnikl patřičné kroky proti newyorské policii. Mladý politik se snaží naplnit i další předvolební sliby, jako jsou městem hrazené školky či vznik obchodů s levnými potravinami. Naráží ovšem na problémy s financováním i ekonomické prognózy.
před 1 hhodinou

AP: Počet obětí výbuchu v pákistánském dole vzrostl na nejméně 32

Počet obětí čtvrtečního výbuchu v uhelném dole na předměstí Kvéty na jihozápadě Pákistánu vzrostl na nejméně 32. Deset horníků zůstává nadále uvězněno pod zemí, sdělil v pátek podle agentury AP důlní inspektor Ghání Balúč. Záchranné práce pokračují, nicméně podle úřadů naděje na záchranu pohřešovaných klesá. Předchozí bilance uváděla jedenáct obětí a 31 v dole uvázlých horníků.
před 1 hhodinou

Rada pro mír dosáhla dohody o odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. V noci na pátek to oznámil americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Hamás dosažení dohody potvrdil, sdělili agentuře AFP dva vysoce postavení činitelé hnutí. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, dodal Trump.
01:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Tisíce Maročanů pronikly do španělského města Ceuta, policii tam podpoří armáda

Španělské město Ceuta, které se nachází na africkém kontinentě, ve čtvrtek po celý den čelilo nekontrolovanému příchodu tisíce lidí z Maroka. Přesný odhad počtu lidí, kteří překročili hranici po souši či moři, zatím úřady nezveřejnily. Nejméně sedm lidí se utopilo, píše agentura EFE. Ceuta se potýká s větší migrační vlnou už několik dnů. Policii, která nebyla schopná tak velkému počtu příchozích čelit, pomohou i vojáci, rozhodla ve čtvrtek večer španělská vláda.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hokejová federace IIHF po dalším posouzení nepustí Rusko na šampionáty

Mezinárodní federace ledního hokeje potvrdila, že Rusko se dál nesmí účastnit mezinárodních soutěží. Poté, co se ruský svaz v květnu úspěšně odvolal k disciplinární komisi IIHF, Rada žádost znovu posoudila a ve čtvrtek na webu uvedla, že zákaz pro nadcházející sezonu zůstává v platnosti.
před 8 hhodinami

Zadržená stážistka v NATO pracovala pro Čínu, píše Reuters

Kanadská stážistka v NATO, kterou belgické úřady minulý pátek zadržely kvůli podezření ze špionáže, pracovala pro Čínu. Ve čtvrtek to s odvoláním na své zdroje napsala agentura Reuters. Belgická prokuratura, kanadské úřady ani orgány Severoatlantické aliance dosud neupřesnily, pro koho špionáž prováděla. Ve sdělení prokuratury se nicméně uvádí, že žena je kanadskou občankou čínského původu.
před 8 hhodinami

UEFA vyhlásila bojkot šampionátů, návrh FIFA na prodej práv investorům odmítla

Členské státy Evropské fotbalové unie (UEFA) se dohodly na bojkotu mistrovství světa a dalších soutěží, pokud mezinárodní federace FIFA prodá práva na vrcholné světové turnaje soukromým investorům. UEFA to uvedla v prohlášení na oficiálním webu, které je výsledkem dohody všech 55 národních svazů včetně Fotbalové asociace ČR (FAČR).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Silničáři chystají další kilometry dálnic, rozhodnou peníze z rozpočtu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložilo návrh rozpočtu na příští rok. Žádá rekordní sumu – až devadesát miliard, tedy o osm miliard více než letos. Podle ředitele podniku Radka Mátla se v částce promítá vysoká rozestavěnost po celé republice a většina peněz je tak už smluvně vázaná. Na nové stavby má jít zhruba osm miliard korun. Pro dostavbu základní dálniční sítě jde podle ŘSD o klíčové projekty.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.