Izraelský prezident vyzval ke zrušení justiční reformy. Odpůrci blokovali letiště

Lidé, kteří v Izraeli protestují proti reformě soudnictví, na několik hodin zablokovali desítkami vozidel příjezd k Ben Gurionovu letišti. Na pozdější dobu byl proto odložen odlet premiéra Benjamina Netanjahua na návštěvu Itálie. Čtvrteční pokračování už dva měsíce trvajících protivládních protestů účastníci nazvali „dnem odporu proti diktatuře“. Policie od rána zatkla v různých částech Izraele nejméně třináct lidí, kteří se účastnili demonstrací. Izraelský prezident Jicchak Herzog vyzval ke zrušení vládou navrhované soudní reformy.

Izraelský prezident Jicchak Herzog ve čtvrtek vyzval vládu, aby zrušila návrh soudní reformy, který v zemi vyvolal rozsáhlé protesty. 

Navrhovaná reforma by vládě dala větší vliv na jmenování soudců a omezila by pravomoce nejvyššího soudu. Nesouhlas s návrhem kromě prezidenta vyjádřila opozice, řada expertů, vojáků izraelské armády v záloze a také mnoho Izraelců, kteří se od začátku roku účastní velkých demonstrací v Tel Avivu i jinde v Izraeli.

Netanjahuův kabinet navzdory kritice v únoru zahájil schvalování reformy. Argumentuje především tím, že nejvyšší soud získal své pravomoci v hlasování jen malé části poslanců a také tím, že soudce na rozdíl od politiků nevolí lid, proto by neměli mít tak rozsáhlou možnost zákony přijaté parlamentem rušit.

„Nevzdám se – zaplatím jakoukoli cenu za nalezení řešení,“ uvedl Herzog v televizním projevu v hlavním vysílacím čase. Současný návrh reformy je podle prezidenta „třeba zavrhnout teď a provždy“. Tyto návrhy zákonů jsou „špatné, šikanózní a ohrožují naše demokratické základy. Musí být okamžitě nahrazeny jiným, dohodnutým plánem,“ uvedl podle listu The Times of Israel (TOI) Herzog.

Prezident rovněž upozornil, že na řešení pracuje již deset týdnů. Veřejnost by podle něj neměla věřit zprávám o tom, že byl nalezen kompromis, pokud to sám nepotvrdí. Podle prezidenta se zatím podařilo vyjednat dost na to, „aby bylo možné opustit tuto současnou legislativu“ a pracovat na dohodnutém kompromisu. Prezident v této souvislosti podle TOI uvedl, že koaliční a opoziční zákonodárci musejí dát stranou svá ega a začít hned spolupracovat.

Odlet premiéra měl zpoždění

Netanjahu měl původně odletět do Itálie v 10:30 místního času, odlet byl ale kvůli blokádě posunut. Nakonec se tak stalo až odpoledne.  

Ze středy na čtvrtek přeložil kvůli demonstracím jednání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantem americký ministr obrany Lloyd Austin. Do Izraele přiletěl odpoledne a s Galantem a Netanjahuem kvůli zablokovaným silnicím jedná přímo na letišti místo původně plánovaného setkání v sídle resortu obrany.

V Itálii má Netanjahu naplánované setkání také s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, v jejíž vládě jsou i dvě krajně pravicové strany, včetně té její. Podle izraelské rozhlasové stanice Kan se proti Netanjahuově vládě chystají demonstrovat rovněž Izraelci v Itálii za jeho pobytu v Římě.

Silné protesty

 „Izrael je na pokraji toho, aby se stal autokratickou zemí. Současná vláda se snaží zničit naši demokracii a vlastně zničit celou zemi,“ řekl agentuře AP Savion Or, který je jedním z tisíců účastníků protestů v Tel Avivu.

„Jsem opravdu zděšena z toho, co se tady teď děje, a to nejmenší, co mohu udělat, je jít ven a vyjádřit svůj názor,“ uvedla další z protestujících. Proti demonstrantům, kteří blokují silnice, minulý týden zasáhla policie i vodními děly a zábleskovými granáty. Několik protestujících zatkla.

Desítky zemědělců a členů kibuců rovněž traktory zpomalili nebo přímo zablokovali dopravu na silnicích na severu země u měst Haifa a Kirjat Šmona, osady Nahalal a přístavu Akko. Další protestující v Jeruzalémě zabarikádovali kanceláře konzervativního think-tanku Kohelet Forum, který se na přípravě změn v soudnictví podílel. U Haify se pokusila malá flotila paddleboardů a kajaků uzavřít hlavní námořní trasu.

Demonstrace v Izraeli začaly v lednu. Koncem prosince nastoupila nová Netanjahuova vláda, v níž jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany. Po oznámení návrhu reformy soudnictví se manifestace rozšířily z Tel Avivu i do některých dalších měst, včetně Jeruzaléma. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir označil protestující za anarchisty a vyzval k tvrdému zásahu proti nim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vučić oznámil, že za několik týdnů rezignuje a v Srbsku budou předčasné volby

Srbský prezident Aleksandar Vučić v sobotu na provládním shromáždění v Bělehradu oznámil, že v řádu několika týdnů rezignuje a v zemi se budou konat předčasné prezidentské a parlamentní volby, píše agentura Reuters. Vučić však neupřesnil, kdy rezignaci podá ani kdy rozpustí parlament, což je předpokladem k vypsání předčasných voleb.
20:44Aktualizovánopřed 57 mminutami

Do Venezuely odlétli čeští záchranáři. V troskách přežívají lidé, odhadují

Čeští záchranáři předpokládají, že po zemětřesení ve Venezuele přežívají v části poškozených budov lidé. Budou se snažit zachránit ty, kterým lze pomoci, uvedli před odletem z pražského letiště do místa katastrofy. Česko vyslalo do Venezuely sedm desítek záchranářů a osm cvičených psů z týmu USAR specializovaného na vyprošťování lidí ze sutin. Záchranáři odcestovali z Prahy krátce po sobotním poledni a přistát by měli před půlnocí. Celkově již do jihoamerické země dorazilo přes 1600 záchranářů ze zahraničí.
13:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vedra drtí Evropu, v Německu se teploty pohybovaly kolem čtyřicítky

Teplé počasí v Evropě o víkendu graduje. V Německu padl v sobotu jen den starý teplotní rekord, podobně jako v Dánsku. Nová červnová maxima zaznamenali na Slovensku. Agentura AFP už dříve během dne propočetla, že nejméně 193 milionů obyvatel Evropy v sobotu zažije teploty přesahující 35 stupňů Celsia. Vlna veder se postupně přesouvá ze západní Evropy na její severovýchod.
16:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele přesáhl 1400, zraněných jsou tisíce

Počet obětí středečního zemětřesení ve Venezuele vzrostl na nejméně 1430, zraněných je podle aktualizovaných údajů zatím 3238. O střechu nad hlavou přišlo 3142 lidí. Ve státní televizi VTV to v sobotu večer SELČ sdělil předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez, píše agentura Reuters. Předchozí bilance, kterou Rodríguez oznámil v pátek, uváděla 920 mrtvých.
02:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Mnozí opatření umí obejít

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Podle studií totiž drtivá většina dětí ve věku od dvanácti do patnácti stále tyto platformy i přes zákaz používá. Tamní vláda proto připravuje soubor právních opatření proti poskytovatelům služeb. Austrálie byla první ze zemí, které k zákazu přistoupily. Další státy včetně některých evropských ji následovaly. Zákaz do třinácti let už začalo zvažovat Německo.
před 4 hhodinami

USA oznámily nové údery na Írán, ten reagoval útoky na cíle v regionu

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu, uvedlo oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou zbrojovku ve Volgogradu

Ukrajina zasáhla v ruském Volgogradu střelami Flamingo závod Titan-Barrikady, který vyrábí mimo jiné odpalovací zařízení pro raketové systémy. Uvádějí to zprávy na sociálních sítích a informoval o tom i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok na blíže nejmenovanou továrnu potvrdily rovněž úřady Volgogradské oblasti, které tvrdí, že nálet zranil deset lidí. Ukrajinská zpravodajská služba SBU později sdělila, že opět zasáhla ropnou stanici, která dodává palivo Moskvě. Ukrajina za sobotu uvádí po ruských útocích nejméně jednu oběť a přes dvacet zraněných.
09:06Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Kalifornský odvolací soud nařídil nové vynesení trestu pro Weinsteina

Kalifornský odvolací soud v pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu v Los Angeles, který v roce 2022 uznal vinným někdejšího filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a sexuálního napadení nejmenované italské modelky a herečky, soud ale musí znovu rozhodnout o trestu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že soud Weinsteinovi původně uložil 16leté vězení. Právní zástupci Weinsteina uvedli, že s nynějším verdiktem nesouhlasí a že odvolací proces tímto nekončí.
před 17 hhodinami
Načítání...