Sněhová bouře má v USA a Kanadě už 19 obětí. Východní pobřeží zasáhly záplavy

Nad převážnou částí Severní Ameriky zuří rozsáhlá zimní bouře, která přinesla sníh, mrznoucí déšť, záplavy a mráz a vyžádala si nejméně 19 životů. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Bezprecedentní bouře, která už před vánočním víkendem strhávala elektrické vedení, způsobila smrtelné autonehody a vedla k rušení letů, se rozkládá přes více než 3200 kilometrů od amerického státu Texas po kanadskou provincii Québec. Podle agentury AP se varování a výstrahy před zimním počasím týkají přibližně šedesáti procent obyvatel USA.

Teploty ve státech od Skalistých hor na západě Spojených států po Apalačské pohoří na východě podle americké meteorologické služby klesly drasticky pod běžné hodnoty.

Dobytek si razí cestu sněhovou vánicí na ranči v Jižní Dakotě
Zdroj: Reuters

Příslušníci kmenů musí pálit oblečení

„V některých oblastech může pobyt venku vést do několika minut k omrzlinám,“ varovali meteorologové. Vydaných výstrah je podle nich tolik, že to dosahuje téměř rekordní hranice. V severoamerickém státě Montana teploty dosáhly až minus 45 stupňů Celsia, minus 17 stupňů pak zaznamenali ve městě Hell ve státě Michigan.

V zasněžené Jižní Dakotě došlo běžné palivo příslušníkům místních původních kmenů, kteří podle svých představitelů musí pálit oblečení, aby se udrželi v teple.

Zasněžený fotbalový stánek Highmark Stadium v americkém Buffalu
Zdroj: Drone Base/Reuters

Pobřeží Tichého oceánu na severozápadě USA mrznoucí déšť pokryl vrstvou ledu, podle BBC ve zmrzlých ulicích Seattlu bruslili někteří obyvatelé. Pobřežní oblasti na opačné straně země se zase potýkají se záplavami. Některé ulice a domy ve městě New York zaplavily přílivové vlny.

V pátek bylo kvůli počasí v USA zrušeno přes 5700 letů, bez elektřiny se ocitlo přes milion domácností a podniků. Uzavírky se týkaly několika dálnic, při nehodách ve státech Ohio, Missouri a Kansasu zemřelo nejméně šest lidí. V Kanadě se bez elektřiny ocitly tisíce lidí, výstrahy před extrémním mrazem a zimními bouřemi se týkají většiny země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Na druhý pokus schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 20 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely tři desítky lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 49 mminutami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém," těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jens-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici.
13:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinská expremiérka Tymošenková odmítá obvinění z korupce

Ukrajinské úřady obvinily bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z korupce a prohledaly ústředí její strany v Kyjevě. Opoziční politička obvinění odmítla a počínání úřadů označila za předvolební čistku, informují média. Vyšetřování korupce nedávno zasáhlo i nejbližší okolí prezidenta Volodymyra Zelenského.
před 1 hhodinou

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu.
03:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 4 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 7 hhodinami
Načítání...