Johnson se poslancům „z celého srdce“ omluvil za večírky během lockdownu. Prý netušil, že porušuje pravidla

Britský premiér Boris Johnson se v úterý zákonodárcům omluvil za porušení pravidel covidové uzávěry při jednom z večírků v Downing Street v roce 2020, za které mu policie před týdnem vyměřila pokutu. Opozice i tak požaduje vyšetřování toho, zda poslance neuvedl v omyl, když jim opakovaně tvrdil, že vládní nařízení neporušil. Poslanci budou ve čtvrtek hlasovat o tom, zda Johnsona kvůli jeho výrokům předají parlamentnímu výboru, který incident prošetří, uvedla agentura Reuters.

Johnson v úterý poslancům řekl, že se „z celého srdce“ omlouvá za svou účast na večírku. Údajně netušil, že setkání bylo v rozporu s vládními nařízeními proti šíření koronavirové infekce. Vědomě tak prý neporušil pravidla a záměrně neklamal parlament.

Podle zpravodaje ČT v Londýně Bohumila Vostala je britská veřejnost na Johnsonovu kauzu velmi citlivá, podle aktuálního průzkumu pro list The Times má sedmdesát procent Britů negativní emoce, když slyší Johnsonovo jméno, nejčastěji prý volí výraz „lhář“. Johnson podle Vostala v parlamentu také tvrdil, že chce pokračovat ve své funkci a že chce pokračovat v dodávkách zbraní Ukrajině.

Johnson musel minulý týden zaplatit pokutu, která se týkala jeho oslavy narozenin v červnu roku 2020, jež se uskutečnila v jednacím sále britského kabinetu a na níž byli v rozporu s tehdy platnými pravidly více než dva lidé. Peněžitý trest se týkal i Johnsonovy manželky Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka.

Policie uložila celkem padesát pokut v souvislosti s aférou zvanou Partygate, která zahrnuje 12 setkání v Downing Street a jiných částech vládní čtvrti Whitehall během koronavirových uzávěr. Podle britských médií činila Johnsonova pokuta 100 liber (2940 korun), jelikož však závazek uhradil do 14 dnů od jeho vydání, snížila se částka na polovinu. Johnson se tak stal prvním britským ministerským předsedou, který byl potrestán za porušení zákona během svého pobytu v úřadu.

Tlak na odstoupení polevil s válkou na Ukrajině

Opozice vyzvala předsedu vlády k rezignaci a obvinila ho z klamání parlamentu. Johnson loni zákonodárcům řekl, že v Downing Street byla během pandemie dodržena všechna pravidla. Předseda opozičních labouristů Keir Starmer premiéra obvinil, že je „nečestný“, jeho omluvu označil za vtip a vyzval ho k rezignaci.

Předseda britské Dolní sněmovny Lindsay Hoyle oznámil, že opoziční Labouristické straně umožní ve čtvrtek debatovat a hlasovat o tom, zda premiér zákonodárce klamal. Pokud návrh projde, věcí se začne zabývat parlamentní komise, která v případě, že premiéra shledá vinným, doporučí postihy. O těch pak budou opět hlasovat poslanci.

Je však nepravděpodobné, že by návrh prošel, protože Johnson si zachovává podporu většiny zákonodárců své Konzervativní strany. Tlak některých konzervativních poslanců, aby odstoupil, polevil s válkou na Ukrajině, v níž se snaží hrát jednu z vedoucích rolí v reakci Západu. Hrstka konzervativců sice opakovaně vyzvala k jeho rezignaci, většina však tvrdí, že nyní není ten správný čas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pavel jednal s Mileiem. Shodneme se v otázce Ukrajiny i Izraele, ocenil

Česko za účasti prezidenta Petra Pavla podepsalo v Argentině dohodu o zamezení dvojího zdanění. Tuzemským firmám to umožní snazší přístup na tamní trh. Obě země navíc v poslední době spojuje i podobný postoj v zásadních mezinárodních otázkách.
Právě teď

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 26 mminutami

BBC propustí přes desetinu zaměstnanců, zruší až dva tisíce míst

Britská veřejnoprávní stanice BBC propustí až 2000 lidí, což je více než desetina jejích zaměstnanců, informovala ve středu na svém webu. Podle britských médií jde o největší rušení míst v BBC za posledních 15 let. Stanice svůj záměr zveřejnila nedlouho předtím, než se v květnu do jejího čela postaví bývalý manažer americké internetové společnosti Google Matt Brittin.
před 46 mminutami

Írán pohrozil blokádou Rudého a Ománského moře

Íránské ozbrojené síly varovaly, že v případě pokračující americké blokády íránských přístavů zablokují Ománské a Rudé moře. Píše to agentura AFP. Pentagon v následujících dnech vyšle na Blízký východ dalších asi šest tisíc vojáků, uvedl deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké činitele. Spojené státy zatím nevyjádřily souhlas s prodloužením příměří s Íránem, sdělil médiím vysoký představitel USA.
08:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Magyar řekl, že ho prezident pověří sestavením vlády. Čas ale hlavu státu netlačí

Vítěz maďarských voleb Péter Magyar po středečním jednání s prezidentem Tamásem Sulyokem oznámil, že ho hlava státu pověří sestavením nové vlády, informovala agentura Reuters. Prezident však nemá ohledně ustavení premiéra žádný termín ani pevná pravidla, podotýká redaktor ČT Jan Šilhan. Magyarova strana Tisza získala v nedělních volbách ústavní většinu po šestnácti letech vlády Fideszu dosavadního premiéra Viktora Orbána.
16:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při střelbě na škole v Turecku zemřelo osm dětí a dospělý, oznámil ministr vnitra

Osm dětí a učitel zemřeli při střelbě na střední škole Ayser Calik v jihoturecké provincii Kahramanmaras, oznámil dle agentur ve středu odpoledne ministr vnitra Mustafa Ciftci. Dalších třináct lidí podle něj utrpělo zranění. Dřívější informace hovořily o čtyřech obětech a dvaceti raněných. Útočníkem byl dle dostupných informací čtrnáctiletý žák školy. Podle Reuters byl jeho otec zadržen. Jedná se již o druhou střelbu na škole v Turecku během jednoho týdne.
13:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael bombardoval desítky obcí v Libanonu

Izraelské útoky v jižním Libanonu v noci zabily nejméně třináct lidí. Podle deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) síly židovského státu bombardovaly 58 vesnic a měst. Izraelská armáda podle agentury AFP uvedla, že teroristické hnutí Hizballáh ráno vystřelilo na sever židovského státu nejméně třicet raket. Boje pokračují den po mírových jednáních ve Washingtonu. Izraelský bezpečnostní kabinet má ve středu večer jednat o zastavení bojů, v médiích se skloňuje možnost týdenního příměří.
11:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko vyplatí odškodné za sestřelení ázerbájdžánského letounu

Rusko a Ázerbájdžán se dohodly na odškodnění za předloňské sestřelení civilního letounu, informovala média obou zemí s odvoláním na společné prohlášení ministerstev zahraničí. Konkrétní sumu nezmínily.
před 2 hhodinami
Načítání...