Sněmovna reprezentantů schválila vyšší dluhový strop, USA by se mohly vyhnout platební neschopnosti

Americká Sněmovna reprezentantů v úterý místního času schválila zákon, který vládě prodlužuje možnost půjčovat si finanční prostředky. Minulý týden normu odsouhlasil Senát a podepsat ji musí ještě prezident Joe Biden, informovala agentura AP, podle níž by se tak Spojeným státům mělo podařit vyhnout platební neschopnosti.

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Lenin Nolly

Federální ministerstvo financí v posledních týdnech varovalo, že bez zásahu Kongresu vláda někdy během tohoto měsíce přestane být schopna splácet své dluhy. Ministryně financí Janet Yellenová později specifikovala, že k této bezprecedentní události s katastrofálními následky by došlo 18. října, tedy příští pondělí.

Kongres nakonec zakročil a podle agentury AP se počítá s navýšením dluhového limitu o zhruba 480 miliard dolarů, což má podle ministerstva financí vystačit do 3. prosince. Příslušný návrh schválila Sněmovna reprezentantů poměrem 219 ku 206 hlasům, přičemž jej nepodpořil žádný kongresman Republikánské strany.

„Co máte proti naší vlastní ekonomice? Protože tahle pohroma nepředstavitelných rozměrů by mohla mít následky přes sto let,“ řekla před hlasováním republikánům šéfka demokraty ovládané sněmovny Nancy Pelosiová. „To vám na tom nezáleží?“, pokračovala. Republikáni svůj odpor opírají o nesouhlas s výdajovými plány demokratů a prezidenta Bidena.

Neshody nejsou neobyklé 

Neshody ohledně dluhového stropu, což je limit, do kterého si vláda může půjčovat, nejsou v USA neobvyklé. Současný spor mezi republikány a demokraty však zahýbal finančními trhy. Panovaly totiž obavy, že USA nebudou schopny splácet své finanční závazky, což by mělo katastrofální následky.

Spojené státy mají dlouhodobě větší státní výdaje než příjmy, a musí si proto půjčovat peníze na pokrytí všech svých nákladů. Dluhový strop je zákonný limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit zákonodárci nezvedli, nemohly by USA například splácet svoje dluhy či vyplácet důchody a platy pro příslušníky americké armády.

V minulosti bylo zvyšování limitu zpravidla rutinní záležitostí, od roku 1960 byl dluhový limit zvýšen či zrušen téměř osmdesátkrát. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa byl zrušen třikrát.

Kvůli aktuálnímu problému demokraté původně navrhovali na více než rok pozastavit platnost stropu, tento plán ale zablokovali republikáni v Senátu. Část z nich nakonec upustila od obstrukcí a souhlasila s krátkodobým opatřením. Republikánský senátní lídr Mitch McConnell nicméně záhy avizoval, že takovýto scénář se už nebude opakovat a že další intervenci budou muset demokraté prosadit vlastními silami skrze časově náročnější rozpočtovou proceduru.

Deník The New York Times poznamenává, že odpor proti zvyšování stropu v podání strany, která nedrží Bílý dům, není neobvyklým jevem. „Republikáni ale letos v tomto směru dosáhli nových výšin, když demokratům aktivně bránili i ve snaze uspořádat v rámci běžné procedury hlasování o příslušném návrhu,“ píše list.

Schválení krátkodobého řešení znamená, že Kongres musí do dvou měsíců najít odpověď na dvě zásadní ekonomické otázky. Kromě toho, že běží nová lhůta ohledně dluhového stropu, je 3. prosinec také termínem, kdy vyprší dočasný rozpočet schválený na konci září.