Spojené státy by se mohly vyhnout platební neschopnosti, Senát schválil zvýšení dluhového stropu

Americký Senát ve čtvrtek místního času schválil zákon, který vládě prodlužuje možnost půjčovat si finanční prostředky. Spojeným státům se tak nejspíše podaří vyhnout platební neschopnosti, informovaly agentury AP a Reuters. Normu musí schválit také Sněmovna reprezentantů.

Lídr senátní většiny Chuck Schumer
Zdroj: Reuters Autor: Leah Millis

Lídr senátních demokratů Chuck Schumer ve čtvrtek oznámil, že demokraté nalezli shodu s republikány v Senátu na prodloužení dluhového stropu do začátku prosince. Podle agentury AP dohoda počítá s navýšením dluhového limitu zhruba o 480 miliard dolarů, což má podle ministerstva financí vystačit do třetího prosince.

Navýšení limitu schválil Senát těsným poměrem 50:48 hlasů. Nyní ho musí potvrdit Sněmovna reprezentantů. I pokud tak dolní komora amerického Kongresu učiní, bude se jednat o dočasné řešení, neboť zákonodárci se budou k věci muset opět vrátit před prosincovým termínem.

Neshody ohledně dluhového stropu, což je limit, do kterého si vláda může půjčovat, nejsou v USA neobvyklé. Současný spor mezi republikány a demokraty však zahýbal finančními trhy. 

V případě, že by nyní politici nedosáhli kompromisu, narazily by totiž USA podle ministryně financí Janet Yellenové do dluhového stropu již za necelé dva týdny, tedy osmnáctého října. Americké vládě by pak došly peníze na plnění jejích finančních závazků, což by mělo vážné ekonomické důsledky.

V minulosti bylo zvyšování stropu rutinní

Spojené státy mají dlouhodobě větší státní výdaje než příjmy a musí si proto půjčovat peníze na pokrytí všech svých nákladů. Dluhový strop je zákonný limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit zákonodárci nezvedli, nemohly by USA například splácet svoje dluhy či vyplácet důchody a platy pro příslušníky americké armády.

V minulosti zákonodárci zvyšovali limity zpravidla rutinně, od roku 1960 strop zvýšili či zrušili téměř osmdesátkrát. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa jej posunuli třikrát.