Chauvinův zákrok proti Floydovi odporoval předpisům, řekl u soudu policejní šéf

Devět minut trvající zakleknutí, po němž zemřel Američan George Floyd, neodpovídalo policejním standardům, prohlásil u soudu s policistou Derekem Chauvinem šéf minneapoliské policie Medaria Arradondo. Lékař Bradford Langenfeld, který Floyda prohlásil za mrtvého, odhadoval, že příčinou smrti byla s největší pravděpodobností zástava srdce kvůli nedostatku kyslíku.

Video Události
video

Události: Zákrok proti Floydovi odporoval předpisům

Zdroj: ČT24

Chauvin a jeho tým se porotu snaží přesvědčit, že obžalovaný jednal v souladu se svým výcvikem a že Floydovu smrt způsobilo užívání drog a jeho celkový zdravotní stav.

Argument obhajoby ale před soudem rozporoval šéf policie v Minneapolisu Medaria Arradondo. Jeho bývalý podřízený prý nejednal podle předpisů. „Uplatňovat takovou sílu proti zpacifikovanému a spoutanému člověku v žádném smyslu neodpovídá směrnicím. Není to součást našeho tréninku, a rozhodně nejde o část naší etiky a hodnot,“ prohlásil u soudu Arradondo.

„Měl přestat, když se pan Floyd přestal bránit a když se zcela jasně snažil dát slovy najevo, že je mu špatně,“ doplnil policejní šéf, který Chauvina a další tři policisty ze sboru propustil. Obviněný podle něj porušil nejen direktivy pro použití síly, ale i předpisy o deeskalaci situace a poskytnutí pomoci. Už v minulém týdnu za naprosto zbytečný označili Chauvinův devět minut trvající zákrok proti Floydovi další dva policejní důstojníci, kteří u soudu vypovídali.

Udušení bylo pravděpodobnější než jiné možnosti

Langenfeld řekl, že Floydovo srdce přestalo bít již předtím, než dorazil do nemocnice. Dodal, že mu záchranáři sdělili, že se pacienta snažili oživovat třicet minut. Na dotaz prokurátora Jerryho Blackwella lékař konstatoval, že na základě informací, které měl k dispozici, byla smrt udušením „pravděpodobnější než ostatní možnosti“.

Po dotazu obhájce, zda některé léky mohou způsobit nedostatek kyslíku v organismu, Lagenfeld uznal, že fentanyl a metamfetamin – které byly oba nalezeny ve Floydově těle – mohou takzvanou hypoxii způsobovat.

Soudní patolog označil úmrtí Floyda za zabití, tedy usmrcení člověka jiným člověkem. Souhrnná zpráva uvádí, že Floyd zemřel na „kardiopulmonální zástavu“ a „stlačení krku“. Konstatuje též intoxikaci fentanylem a předchozí užívání metamfetaminu, která však nebyla „příčinou smrti“.

Chauvin byl na kurzu zvládání krizí

Chauvin čtyři roky před zásahem rovněž absolvoval kurz speciálně zaměřený na zvládání krizových situací, řekl u soudu policista Ker Yang, který má výcvik sboru na starosti. Podle něj se bývalý policista a jeho kolegové učili, jak při zásahu poznat člověka s problémy a jakými technikami ho zklidnit.

Yang uvedl, že policisté mají výcvik na to, aby poznali, že jednají s člověkem, který trpí duševním onemocněním nebo se potýká s důsledky užívání drog. Chauvin v roce 2016 absolvoval čtyřicetihodinový kurz o možnostech, jak nenásilně zklidnit napjatou situaci.

U soudu v úterý vypovídal i policejní instruktor Johnny Mercil. Ten v roce 2018 Chauvina cvičil ohledně obranných technik. Podle něj policisté opakovaně dostávají instrukce, že násilí použité při zásazích musí být přiměřené situaci. „Vaším cílem je použít nejmenší možnou míru síly, abyste dosáhli svého záměru a získali kontrolu nad situací,“ řekl Mercil.

Johnny Mercil během procesu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Podle něj je nutné, aby zákrok byl přiměřený tomu, jaký daná osoba klade odpor. Na otázku prokurátora, zda je oprávněným zákrokem klečení na krku zatýkaného, který leží spoutaný a neklade žádný odpor, Mercil odpověděl: „Řekl bych, že ne“.

Proces ostře sledují média

Chauvin je obviněn mimo jiné z vraždy. Počínání jeho i jeho kolegů zachycené kamerami kolemjdoucích rozpoutalo masivní protesty po celých Spojených státech i v zahraničí a stalo se rozbuškou pro nové polemiky o policejní brutalitě a systémovém rasismu v USA.

Soud s hlavním aktérem případu živě přenášejí televize a podle deníku The New York Times se řadí mezi nejostřeji sledované americké procesy posledních desetiletí.