Ve Francii soudili spolupachatele útoků na Charlie Hebdo. Hlavní obžalovaný má strávit 30 let za mřížemi

V procesu se spolupachateli útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 ve středu soud poslal hlavního obžalovaného Aliho Rizu Polata na třicet let do vězení. Stejný trest vyměřil také družce jednoho ze zabitých atentátníků Hayat Boumeddieneové.

Video Události: Soud se spolupachateli útoků na Charlie Hebdo
video

Události: Soud se spolupachateli útoků na Charlie Hebdo

Zdroj: ČT24

Při útocích na Charlie Hebdo a následně obchod s košer potravinami zahynulo celkem sedmnáct lidí. Trojici útočníků – bratry Chérifa a Saida Kouachiovy a Amédyho Coulibalyho, policisté zastřelili. V procesu, který ve Francii začal v září, čelilo žalobě čtrnáct údajných spolupachatelů, z nichž tři jsou na útěku.

Soud Polata shledal vinným z napomáhání terorismu, uvedla s odvoláním na francouzská média agentura DPA. Obžaloba pro něj žádala doživotní trest, neboť podle ní při přípravě útoků zastával ústřední úlohu a byl rovněž „pravou rukou“ atentátníka Coulibalyho.

Soud konstatoval, že Polat při přípravě útoku poskytoval Coulibalymu konkrétní a rozhodující pomoc a že měl jasnou představu o jeho úmyslech. Polat tvrdí, že o Coulibalyho plánech neměl tušení.

Soud připsal vinu všem obviněným

Třicetiletý trest za významný podíl na plánování útoků dostala také Coulibalyho partnerka Hayat Boumeddieneová. Byla však souzena v nepřítomnosti, neboť s dalšími dvěma obviněnými několik dnů před útokem odcestovala do Sýrie či Iráku. Podle agentury AP je dosud naživu, její dva společníci  –bratři Belhoucineové, jsou považováni za mrtvé.

Soud v Paříži shledal vinnými všech čtrnáct obviněných, ne všem byl nicméně schopný prokázat trestný čin napomáhání terorismu.