Trump hrozí vetem rozpočtu ministerstva obrany, chce omezit právní ochranu sociálních sítí

Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva obrany (NDAA), pokud nebude obsahovat část, jež by zrušila zákon o právní ochraně provozovatelů sociálních sítí. Krok je podle agentury Reuters další fází boje proti internetovým společnostem jako Facebook a Twitter, které Trump a republikáni často obviňují z umlčování konzervativních hlasů.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/PA Autor: Alex Brandon

NDAA stanovuje rozpočet a politiku ministerstva obrany na další rok a byl schválen pokaždé v posledních 59 letech. Jedná se o jeden z mála zákonů, u nějž se oba hlavní politické tábory shodují, že musí každoročně bezpodmínečně vejít v platnost.

Stanovuje totiž vše od navýšení platů vojáků přes určení počtu nově nakupovaných letadel až po strategii soupeření s Ruskem nebo Čínou. Letos tento zákon rozděluje 740 miliard dolarů (16,1 bilionu korun) z federálního rozpočtu.

Vzhledem k tomu, že se bylo možné v posledních desetiletích spolehnout na to, že bude tento zákon vždy schválen, přidávají do něj zákonodárci často takzvané přílepky, tedy legislativní opatření, která nesouvisejí s hlavním zaměřením předkládaného návrhu.

Sociální sítě právně neodpovídají za obsah uživatelů

Američtí provozovatelé sociálních sítí v současnosti nenesou právní zodpovědnost za obsah, který na jejich platformy nahrají uživatelé. Tuto ochranu jim poskytuje část 230 zákona z roku 1996, která podle expertů umožnila vznik internetových platforem v podobě, v jaké jsou dnes známé.

„Pokud nebude velmi nebezpečná a neférová část 230 zcela odstraněna v rámci rozpočtového zákona ministerstva obrany (NDAA), budu nucen jednoznačně vetovat návrh zákona, až dorazí na velmi krásný prezidentský stůl Resolute desk,“ napsal na Twitteru Trump, který k 20. lednu skončí v Bílém domě, kde jej nahradí demokrat Joe Biden.

Někteří poradci z Kongresu nicméně podle agentury Reuters vyjadřují pochyby o tom, že by Trump NDAA nakonec skutečně vetoval. Jedná se podle nich ze strany prezidenta o taktiku, kterou si chce vynutit úpravu některých částí internetového zákona. S jeho úplným zrušením by rozhodně nesouhlasili demokraté, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů.

Twitter zasahuje proti Trumpovým příspěvkům

Trumpovy spory se sociálními sítěmi jsou dlouhodobé, na nové intenzitě však získaly ke konci letošního května, kdy Twitter poprvé označil za nepřesné některé prezidentovy příspěvky ohledně údajných nebezpečí plynoucích z korespondenčního hlasování.

Sociální síť od té doby zasahuje proti některým prezidentovým výrokům často, v posledních týdnech například označuje za zavádějící v podstatě všechny jeho příspěvky. Většina se jich totiž týká údajných podvodů při hlasování, pro něž podle oficiálních míst neexistují hodnověrné důkazy.

Prezident a jeho stoupenci tvrdí, že se velké technologické firmy snaží tímto jednáním na svých platformách cíleně umlčovat konzervativní hlasy. Všechny sociální sítě však mají podmínky, které nesmí uživatelé porušit.

V poslední době například tvrdě zasahují proti dezinformacím ohledně koronaviru, mimořádné kroky rovněž provedly právě v souvislosti s listopadovými prezidentskými volbami. V těch Trump stále odmítá uznat prohru, ačkoliv projekce a první oficiální výsledky svědčí o přesvědčivém Bidenově vítězství.