Spojené státy obnovily sankce OSN vůči Íránu. Proti jsou Rusko i evropští spojenci

Americká administrativa v noci ze soboty na neděli jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Krok, který většina zemí světa považuje za nelegální, podle agentury AP může v OSN vyvolat ostré spory před nadcházejícím výročním zasedáním Valného shromáždění. Ruské ministerstvo zahraničí čerstvou zprávu z Washingtonu označilo za „divadlo“ s cílem podřídit si Radu bezpečnosti OSN a Írán vyzval svět, aby jednohlasně odmítl „nezodpovědné jednání“ USA.

Mike Pompeo
Zdroj: Reuters Autor: Andrew Harnik

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo už v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně porušuje mezinárodní jadernou dohodu (JCPOA) z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Lhůta vedoucí k obnovení sankcí podle americké vlády nyní vypršela.

„Spojené státy učinily tento rozhodný krok, jelikož kromě toho, že Írán nedodržuje závazky plynoucí z JCPOA, Rada bezpečnosti neprodloužila zbrojní embargo OSN vůči Íránu, které platí již 13 let,“ konstatoval Pompeo.

„V souladu s našimi právy jsme zahájili proces k obnovení prakticky všech zrušených sankcí OSN, včetně zbrojního embarga. Svět bude díky tomu bezpečnější,“ dodal šéf americké diplomacie.

Bílý dům má v plánu v pondělí vydat exekutivní příkaz, v němž bude vysvětleno, jak chtějí Spojené státy obnovení sankcí vymáhat. Americká ministerstva financí a zahraničí mezitím podle AP nastíní, jak hodlá Washington za porušování sankcí vůči Teheránu penalizovat zahraniční podniky a jednotlivce.

S USA nesouhlasí Rusko a Čína, ale i evropští spojenci

Ostatní členové Rady bezpečnosti OSN nicméně s krokem USA nesouhlasí a nechali se slyšet, že jej budou ignorovat. Obnovení sankcí totiž podle nich nemá právní váhu, jelikož Trump v roce 2018 od jaderné dohody s Íránem odstoupil a proti zemi zavedl americké sankce. Washington naopak tvrdí, že na spuštění mechanismu k obnovení sankcí má právo, jelikož Spojené státy jsou stálým členem Rady bezpečnosti OSN a dohodu původně podepsaly.

Moskva novou zprávu z USA o sankcích vůči Íránu důrazně odmítla. „Vše, co Washington dělá, je divadelní představení uspořádané s cílem podřídit Radu bezpečnosti své politice ,co největšího tlaku' na Írán a udělat z tohoto významného orgánu svůj pomocný nástroj. Tohle číslo ale nevyšlo,“ citovala agentura RIA Novosti mimo jiné z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. USA se podle ruské diplomacie snaží obalamutit mezinárodní společenství spekulacemi o obnovení sankcí vůči Íránu, ale Rada bezpečnosti nic takového v tomto směru neučinila.

Teherán v reakci vyzval svět k jednotnému odmítavému postoji vůči USA. „Očekáváme, že se mezinárodní společenství a všechny země světa postaví proti těmto nezodpovědným akcím režimu v Bílém domě a budou mluvit jedním hlasem,“ řekl podle agentury AFP mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh na tiskové konferenci.

Postup USA v otázce obnovení sankcí OSN vůči Íránu se již dříve setkal s ostrou kritikou Číny. Nesouhlas v pátek také ale v dopisu předsedovi Rady bezpečnosti OSN vyjádřili američtí spojenci Německo, Francie a Británie.

„Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat,“ uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez „právního efektu“.