Pochod žen v Minsku opět narušila policie. Zatkla stovky demonstrantek

Běloruská policie v sobotu v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily opozičního pochodu žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Do vězeňského vozu policisté podle agentury DPA naložili i třiasedmdesátiletou Ninu Baginskou považovanou za veteránku protestního hnutí, která demonstrovala už proti komunistům. „Hanba!“ křičely demonstrantky.

Policie v sobotu zadržela okolo stovky běloruských žen
Zdroj: ČTK/AP

Agentury AFP a Reuters uvedly, že protestu se zúčastnilo asi dva tisíce žen. Pochod do centra hlavního města v jednu chvíli policie zablokovala a pak začala účastnice protestu masově zadržovat. Mnohé z demonstrantek přišly oblečeny do bílé a červené, barev protestu a také barev vlajky nezávislého Běloruska před připojením k Sovětskému svazu.

Pochod do centra hlavního města projíždějící motoristé zdravili troubením, zněla i hesla požadující osvobodit politické vězně. „Nezapomeneme, neodpustíme!“ či „Lukašenko za mříže!“, skandoval dav.

„Část demonstrantek (policisté) zablokovali u obchodního centra, další ženy se rozutekly do okolí. V jednu chvíli zaznělo 'Odcházíme!' a k nebi vzlétl bezpilotní letoun s bílo-červeno-bílou vlajkou. Auta se zadrženými odjela a lidi, kteří zůstali na místě, se seřadili do lidského řetězu podél vozovky. Několika demonstrantkám se udělalo špatně, zavolali pro ně sanitky,“ napsala agentura TASS.

Demonstrantky: Lid se musí sám rozhodnout, co chce

„Nepřipouští se pluralismus názorů, pouze názor jediného člověka. Přála bych si žít v zemi, kde se budou přinejmenším respektovat lidská práva, kde bude dělba moci a kde lid sám rozhodne, kam se má země ubírat. Počítám s tím, že mě mohou kdykoliv zatknout, ale nebojím se, protože mám ráda svou zemi a snažím se pro ni udělat, co zmůžu,“ řekla serveru Tut.by jedna z demonstrantek, která na akci přišla v karnevalové masce.

U tržiště, kde protest začal, policisté kontrolovali akreditace novinářů, a později natáčeli demonstrantky, jinak ale pořádkové síly zpočátku pochodu nebránily. Agentura DPA připomněla, že před týdnem policisté proti ženám poprvé použili brutální násilí a sto jich zadrželi.

„V určitou chvíli upoutaly pozornost dvě dívky, které odcházely od vozů na přepravu vězňů, takzvaných antonů. Žertovaly, že už v nich nebylo místo, a tak zůstaly na svobodě,“ napsal server Tut.by. „Tolik jsem si přála vidět, jak vypadá anton zevnitř,“ řekla jedna z dívek, která úsměvem maskovala slzy. „Hlasovala jsem pro změny a svobodu. Změny a svobodu nám ukradli, chlapce zbili, dívky taky,“ dodala na vysvětlenou, proč chodí na demonstrace.

Protesty v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady pošesté vyhlásily Lukašenka, tentokrát s více než 80 procenty hlasů. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala jen deset procent. Opozice pokládá tyto výsledky za zfalšované, odmítla je uznat i Evropská unie.