V největším polském národním parku zuří rozsáhlý požár, zřejmě za něj může nelegální vypalování

Polští hasiči pokračují v hašení porostu v mokřadech v Biebrzańském národním parku, největším chráněném území v Polsku. Oheň podle televize TVN zachvátil již okolo šest tisíc hektarů a dým z požáru je vidět z vesmíru, jak svědčí snímky ze satelitů. Požár na severovýchodě Polska vypukl již v neděli a nejspíše jej způsobilo nelegální vypalování staré trávy místními rolníky, přestože za to hrozí vysoké pokuty i vězení.

V Biebrzańském národním parku, největším chráněném území v Polsku, oheň podle odhadu zachvátil skoro 4000 hektarů
Zdroj: ČTK/PAP Autor: Artur Reszko

Podle satelitních snímků z úterního rána oheň zdevastoval 1500 hektarů. Mezitím se požár rozšířil, podle médií zprvu na čtyři tisíce a k večeru na šest tisíc hektarů.

Ministr ochrany životního prostředí nicméně ujišťuje, že situace, jakkoli se dynamicky vyvíjí, zůstává pod kontrolou. „Dobrá zpráva zní, že kromě 6000 hektarů v ohni se požár dále nešíří. Anebo by se neměl dále rozšiřovat při silách, které již byly nasazeny,“ řekl Michal Woś. Ujistil, že záchrana parku je finančně plně kryta, a to včetně nasazení letadel.

Video Silný požár ničí národní park v Polsku. Plameny pohltili už 6000 hektarů půdy
video

Silný požár ničí národní park v Polsku. Plameny pohltily už 6000 hektarů půdy

Zdroj: EBU

Podle hasičů se požár přenesl do hloubi parku, který má rozlohu kolem 59 200 hektarů, a neohrožuje obytné či hospodářské budovy, nicméně u několika osad jsou v pohotovosti dobrovolní hasiči.

Hašení komplikuje mimořádně obtížný terén i skutečnost, že v rašeliništích může oheň doutnat mnoho týdnů. Hasičům nepřeje ani počasí, poryvy silného větru a sucho přispělo k rozšíření plamenů. S ohněm momentálně bojuje 120 profesionálních a dobrovolných hasičů.

„Boj je obtížný, počasí nám nepřeje, ale ujišťuji, že hasiči dělají vše, aby uhasili požár ničící park,“ prohlásil ministr vnitra Mariusz Kamiński, který ve středu nařídil vyslání posil, včetně dvou policejních vrtulníků.

Oheň ale řádí hlavně ve vrbových a rákosových porostech na zaplavovaných loukách, kam má těžká technika velice ztížený přístup, a tak hasiči jen s ručním vybavením musí k zásahu ujít i několik kilometrů.

I po uhašení plamenů na povrchu oheň ještě dlouho doutná v rašelinovém podkladu a poryvy větru jej znovu rozdmýchávají. Taková místa mohou uhasit jen deště, ale srážky v předpovědích meteorologů chybějí, napsal list Gazeta Prawna na svém webu. 

„Premiér (Mateusz Morawiecki) rozhodl o poskytnutí dodatečných 600 tisíc zlotých (asi 3,6 milionu korun) na podporu protipožárních opatření v parku,“ uvedl vládní mluvčí Piotr Müller s tím, že šéf kabinetu se o situaci v parku osobně zajímá.

Státní lesy zatím stály tři dny hašení půl milionu zlotých, uvedla mluvčí této organizace Anna Malinowská a dodala, že jde o největší požár v národním parku za několik desítek let.

Největší národní park v Polsku je známý hlavně díky svým mokřadům a velkému počtu ptačích druhů.