„Závažné nedostatky.“ Uniklá zpráva kritizuje londýnské hasiče za zásah u požáru domu Grenfell

Londýnští hasiči měli při požáru londýnského věžového domu Grenfell Tower z roku 2017 budovu evakuovat rychleji. Bylo by pak méně obětí. Tvrdí to podle britské agentury PA zpráva o zásahu při tragédii, která si vyžádala 72 mrtvých.

Grenfell Tower po mohutném požáru
Zdroj: Reuters Autor: Hannah McKay

Uniklá tisícistránková zpráva, která měla být zveřejněna až ve středu, podle PA kritizuje šéfku londýnského hasičského sboru Dany Cottonovou za „pozoruhodnou necitlivost“. Té se údajně dopustila výrokem, že by v prvních hodinách požáru 14. června 2017 nedělala nic jinak.

Reakce hasičů vykazovala „závažné nedostatky“ a systematické chyby, citují v úterý některá britská média z vyšetřovací zprávy. Při požáru by podle ní zahynulo méně lidí, kdyby londýnští hasiči přijali dříve určitá opatření. Kritizována je zejména počáteční výzva hasičů obyvatelům domu, aby zůstali ve svých bytech. Evakuace hořícího objektu pak byla nařízena příliš pozdě, uvádí zpráva.

Šéf vyšetřování Martin Moore-Bick rovněž konstatoval, že „hlavním důvodem“, proč budovu zachvátily plameny, bylo poměrně nové hořlavé opláštění z hliníku s polyetylenovou výplní. To podle něj posloužilo jako „palivový zdroj“.

Nájemník bytu, ve kterém oheň vznikl, prý za požár nemůže

Zpráva rovněž potvrzuje závěr, že požár vypukl v důsledku elektrické závady ve velké lednici s mrazákem. Plameny se v osudný den velmi rychle rozšířily po čtyřiadvacetipodlažní budově. Mnoho lidí požár překvapil v noci ve spánku. Nájemník bytu, v němž požár propukl, nenese žádnou vinu, citují britská média ze zprávy.

Londýnský hasičský sbor odmítl informace komentovat před oficiálním zveřejněním zprávy.

Už loni v červnu byl v rámci vyšetřování zveřejněn odborný posudek, který konstatoval, že velkou chybou bylo hlavně říci obyvatelům výškového domu v době vypuknutí požáru, že mají zůstat ve svých bytech.