Nahlesová odejde z čela německé sociální demokracie. Srazil ji neúspěch ve volbách

Předsedkyně německé sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová se po neúspěchu své strany ve volbách do Evropského parlamentu vzdá v pondělí své funkce. V úterý rezignuje také na post šéfky frakce SPD ve Spolkovém sněmu. Její kroky mohou mít dopad i na celou vládu velké koalice CDU/CSU a SPD, kterou vede kancléřka Angela Merkelová (CDU). Právě Nahlesová totiž patřila mezi nejsilnější stoupence jejího pokračování v SPD.

Video Události
video

Události: Šéfka německých sociálních demokratů ohlásila odchod

Osmačtyřicetiletá Nahlesová se stala další politickou obětí série výrazných neúspěchů SPD z posledních let. Její předchůdce v čele strany Martin Schulz se rozhodl odejít z funkce začátkem loňského roku poté, co sociální demokraté v parlamentních volbách ze září 2017 získali jen 20,5 procenta hlasů.

Nahlesová ho následuje po eurovolbách, v nichž její strana tento negativní rekord ještě překonala, když dostala jen 15,8 procenta hlasů. Pro SPD, která je nejstarší německou demokratickou stranou, to byl nejen nejhorší výsledek v celoněmeckých volbách v dějinách spolkové republiky, ale dokonce od poslední třetiny 19. století.

Bez podpory spolustraníků i veřejnosti

V důsledku volebního debaklu se Nahlesová rozhodla, že nechá své spolustraníky v úterý hlasovat o tom, jestli si přejí její setrvání ve funkci předsedkyně frakce. Bylo přitom zřejmé, že jestli neuspěje, skončí i jako šéfka strany. Ještě před hlasováním se ale jasně ukázalo, že nemá dostatečnou podporu. „Diskuze ve frakci a četná odezva ze strany mi ukázaly, že nemám pro výkon svých funkcí nutnou podporu,“ napsala v neděli Nahlesová všem členům SPD.

Podporu rodačka z Porýní-Falce neměla už ani u veřejnosti. Průzkum veřejného mínění z minulého týdne ukázal, že tři pětiny Němců jsou pro, aby opustila post šéfky SPD. Stejný názor přitom zastávalo i 59 procent voličů sociální demokracie.

Podpoří nový šéf starou vládu?

Kdo Nahlesovou v čele strany nahradí, zatím není jasné. Zálusk na post si dost možná dělá ministr financí Olaf Scholz. Je ale velmi pochybné, jestli v situaci, kdy řada straníků požaduje zásadní změnu směřování SPD, může získat dostatečnou podporu.

Další neznámou je, jaký postoj nový předseda zaujme k pokračování již třetí vlády velké koalice za poslední čtyři volební období. Sociální demokraté se pro vznik kabinetu už loni vyslovili se skřípěním zubů. Od té doby navíc – i kvůli sérii porážek v zemských a nyní evropských volbách – jejich podpora velké koalici klesá. Jsou totiž přesvědčeni, že úspěchy vlády jsou přičítány Merkelové, zatímco neúspěchy primárně jim.

Vedení CDU zatím vyzvalo členy strany k uvážlivé reakci na chystanou rezignaci šéfky SPD Nahlesové. Mají dávat najevo připravenost pokračovat v koalici.

Merkelová vyjádřila respekt k rozhodnutí Nahlesové, u níž ocenila dobrý charakter, i k rozhodování, které nyní čeká sociální demokracii. „Nehledě na to, chci ale za vládu říci: Budeme ve vládní práci pokračovat s veškerou vážností a především s velkým vědomím zodpovědnosti,“ zdůraznila.

„Vycházím z toho, že SPD rychle učiní personální rozhodnutí, která ji teď čekají, a že tím akceschopnost velké koalice nebude dotčena,“ uvedla zase šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. „My i nadále stojíme za velkou koalicí,“ poznamenala také s tím, že křesťanští demokraté chtějí přispět mimo jiné ke spolehlivosti Německa. 

Podobně se vyjádřil i předseda sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder. „Očekáváme, že SPD přispěje k tomu, aby si Německo udrželo stabilní vládu,“ řekl.