Souboj o Istanbul pokračuje. Volební komise nařídila na popud Erdoganovy strany nové hlasování

Turecká volební komise rozhodla o konání nových místních voleb v Istanbulu. S odvoláním na sdělení úřadu to píše turecká agentura Anadolu. Proti výsledku hlasování se už dříve odvolala vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která volby těsně prohrála. Opozice varuje v souvislosti s rozhodnutím komise před diktaturou.

Video Horizont ČT24
video

Zpravodaj ČT Černohorský: Istanbul je ekonomický gigant, má i velký politický význam

Vyšetřování více než třiceti případů údajných pochybení při místních volbách v Istanbulu, v nichž koncem března zvítězila opozice, zahájila turecká prokuratura minulý čtvrtek. Nyní volební komise rozhodla vyhlásit výsledky za neplatné a nařídila nové hlasování. 

Rozhodnutí podle zástupce AKP Recepa Özela zdůvodnila tím, že někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy. Problémem měly být také nepodepsané oficiální dokumenty s výsledky.

Nové hlasování se uskuteční 23. června. Turecká lira v reakci vůči dolaru oslabila.

„Istanbul tvoří třetinu turecké ekonomiky a pracuje s rozpočtem v přepočtu asi 150 miliard korun. Je tu ale i symbolický, politický význam. Erdogan se v minulosti nechal slyšet, že pokud ztratí Istanbul, může nakonec ztratit celé Turecko. Istanbul je místem, kde on sám začal v polovině 90. let velkou politickou kariéru.“

Václav Černohorský

zpravodaj ČT v Turecku
Volební klání v největším tureckém městě s více než 15 miliony obyvatel vyhrála poslední březnovou neděli rozdílem 13 tisíc hlasů opoziční Lidová republikánská strana (CHP). AKP výsledek napadla a žádala opakování hlasování.

Na popud vládní strany se již dříve přepočítávaly hlasovací lístky odevzdané v některých okrscích a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné.

„Diktatura rozhodla“

Opoziční CHP v pondělí uvedla, že diktatura rozhodla o vyhlášení nových voleb v Istanbulu. „Je nelegální porazit AKP… Tento systém, který ovládá vůli lidu a nerespektuje zákony, není demokratický ani legitimní. Je to prostá diktatura,“ míní místopředseda CHP Onursal Adigüzel.

Turecká ústřední volební komise před několika týdny rozhodla, že starostou Istanbulu se stal kandidát CHP Ekrem Imamoglu, který se poté oficiálně ujal úřadu. Nynějším rozhodnutím byl ale zřejmě jeho mandát zneplatněn. Imamoglu na sociálních sítích prohlásil, že si počká na oficiální vyjádření volební komise.

„Jsem si vědom, že jsou všichni zvědaví na rozhodnutí týkající se mé osoby. Něco jsem slyšel, ale počkám si na rozhodnutí, na oficiální rozhodnutí od nejvyšší volební rady, “ řekl. Zástupce AKP podle agentury Reuters oznámil, že mandát opozičního starosty byl zrušen.