Při protestech ve Venezuele zemřeli už čtyři lidé. Stovky dalších utrpěly zranění

Nejméně čtyři oběti a na 230 zraněných si vyžádaly za předchozí dva dny ve Venezuele střety protivládních demonstrantů a prorežimních sil, informovala o tom ve čtvrtek místní nevládní organizace Observatoř sociálního konfliktu (OVCS). Do ulic Caracasu vyšly ve středu tisíce lidí podpořit opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Ten opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny „zrádce“. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Boj o moc ve Venezuele

Dlouhodobě napjatá situace v zemi sužované politickou a ekonomickou krizí se ještě více vyostřila v úterý. Guaidó – kterého více než padesát zemí uznává za prozatímního prezidenta – vyzval armádu a lid ke svržení socialistické Madurovy vlády. Na Guaidóovu stranu se přidala skupina vojáků, naprostá většina armády se ale nepřipojila. Právě role armády je pro budoucnost režimu klíčová.

Guaidóova výzva zatím vedla ke dvěma dnům mohutných demonstrací v ulicích měst celé země. Podle nevládní organizace OVCS byli dva lidé zastřeleni ve městě La Victoria a další dva byli zasaženi při střelbě v hlavním městě Caracasu. Aktivisté tvrdí, že nejméně 230 lidí bylo při potyčkách mezi policií a protestujícími zraněno a 205 osob policie zadržela.

Maduro: Ozbrojené síly jsou jednotné

Maduro ve čtvrtek v televizním vystoupení z letecké základny La Carlota v Caracasu, za přítomnosti ministra obrany Vladimira Padrina a velitele operačních sil Remigia Ceballose, prohlásil, že ozbrojené síly jsou „jednotné, soudržné a podřízené svému ústavnímu mandátu“.

Na stejné základně, u níž v úterý vystoupil s projevem Guiadó, Maduro řekl, že armáda musí být připravena bojovat proti zrádcům a že opozice chtěla vyprovokovat krveprolití v Caracasu.

Guaidó ve středu při zahájení masových demonstrací vyzval ke generální stávce, která by měla být prostředkem k Madurovu pádu. Socialistický vůdce, jehož opozice viní z násilného potlačování protestů a zbídačení vlastního národa, odmítá výzvy k novým volbám a Guaidóovu snahu označuje za pokus o převrat podporovaný ze zahraničí.

„Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,“ řekl Maduro svým stoupencům shromážděným na manifestaci u příležitosti prvomájových oslav u prezidentského paláce.

Na jiných místech Caracasu naproti tomu byly místo souhlasných ovací slyšet výstřely a křik demonstrantů. Ve čtvrti Chacao bylo při střetech s provládními silami zraněno 46 lidí, z toho dva střelnou zbraní. Sedmadvacetiletá Jurubith Rausseová svému zranění v nemocnici podlehla, informovala opoziční lidskoprávní organizace OVCS.

Stovky lidí se během středečního protestu pokusily zablokovat silnici na východě Caracasu poblíž vojenské letecké základny La Carlota. Při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců bylo zraněno 27 lidí, z toho nejméně jeden člověk byl postřelen. 

Ve čtvrtek soud v Caracasu také vydal zatykač na opozičního předáka Leopolda Lópeze kvůli tomu, že porušil podmínky domácí vězení. V něm byl od roku 2017, ale v úterý opustil domov v Caracasu a objevil se po boku Guaidóa na demonstraci. V současnosti je v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu.

Španělská vláda podle agentury Reuters věří, že venezuelské úřady budou respektovat nedotknutelnost velvyslancovy rezidence, a neuvažuje o vydání opozičního politika, kterého do rezidence doprovodila žena s dcerou.

Pompeo bude zřejmě o Venezuele mluvit s Lavrovem 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že USA jsou připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout. Podobnou možnost naznačila také Brazílie. Rusko, které stejně jako Čína v současné krizi stojí na straně venezuelského prezidenta, varovalo, že tento krok bude mít pro USA vážné následky.

Pompeo má ale se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o situaci ve Venezuele hovořit začátkem příštího týdne na setkání ministrů zahraničí zemí Arktické rady ve Finsku, uvedla ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na americký diplomatický zdroj.