Vyjádření o rozmístění vojenských základen USA na Slovensku jsou provokací, kritizuje Rusko

Rusko označilo za provokaci výroky o rozmístění amerických vojenských základen s jadernými zbraněmi na Slovensku. Podle agentury TASS to ve středu prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. V příštích dnech se přitom slovenský premiér Pellegrini chystá do Bílého domu za prezidentem Trumpem a vyzbrojování armády má být jedním z témat.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

Gruško pravděpodobně reagoval na prohlášení slovenského politika a poslance Petera Marčeka, které ve středu zveřejnil list Izvestija.

Marček se podle ruského listu v minulých dnech zúčastnil mezinárodního ekonomického fóra na Krymu anektovaném Ruskem a chystá se na cestu za donbaskými povstalci. Zpravodaji Izvestijí řekl, že na Slovensku se mohou objevit americké letecké základny, kde budou rozmístěny jaderné zbraně. USA prý na Bratislavu vyvíjejí „úžasný tlak“, ale vše je maskováno a jedná se tajně.

Spekulace o rozmístění vojáků USA se na Slovensku navzdory oficiálním dementi objevily v březnu v souvislosti s dojednáváním budoucích forem obranné spolupráce mezi oběma spojeneckými zeměmi.

Slovenské ministerstvo obrany tehdy odmítlo nabídku Spojených států na poskytnutí desítek milionů eur na modernizaci leteckých základen v zemi. Peníze nabídly USA v rámci Evropské iniciativy odstrašování (EDI), jež má podpořit obrannou způsobilost především v zemích na východním křídle NATO. Odmítnutí vyvolalo odpor opozice, prezidenta Andreje Kisky i koaliční strany Most-Híd.

Danka Capáková, mluvčí ministerstva obrany řízeného nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), v komentáři k odmítnutí nabídky uvedla, že byla zaměřena na budování zařízení, které slouží prioritně pro rozmístění příslušníků americké armády, vojenské techniky a materiálu. „Žádným způsobem neodpovídala operačním požadavkům ozbrojených sil Slovenské republiky ani požadavkům NATO,“ uvedla.

Aféra ovládla dezinformační weby

Aféra vyvolala poplašné spekulace o ohrožení slovenské svrchovanosti. Ministr zahraničí Miroslav Lajčák informace o základnách dementoval s tím, že Slovensko s USA o trvalé přítomnosti jejich vojáků nejednalo a nejedná.

Informace o údajných amerických základnách na Slovensku se objevily i v českých médiích, například v komunistické Severočeské pravdě nebo na webu Aeronet označovaném za konspirační. Zprávu přinesla i česká verze ruského propagandistického serveru Sputnik.

Gruško podle agentury TASS řekl, že prohlášení o vojenských základnách USA s jadernými zbraněmi na Slovensku považuje Rusko za provokaci. „Zcela to vylučuji, protože aliance NATO se zavázala, že nebude rozmisťovat jaderné zbraně za hranicemi těch zemí, kde rozmístěny nebyly, a že tam nebude vytvářet potřebnou infrastrukturu. Považujeme to za provokaci,“ řekl náměstek ministra zahraničí.

Slovenský premiér příští týden navštíví Trumpa

Gruškovo vyjádření se odehrálo ve stejný den, kdy slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer) oznámil, že ho třetího května v Bílém domě přijme americký prezident Donald Trump. Pellegrini je po více než pěti letech prvním slovenským premiérem, který dostal pozvánku na bilaterální schůzku v oficiálním sídle amerického prezidenta. 

„Cesta se koná i u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, našeho 15. výročí od vstupu do NATO, ale máme i konkrétní témata, která se Slovenska bezprostředně týkají. Snažím se, abychom našli shodu v tom, jak mají vypadat obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií,“ uvedl Pellegrini. Dodal, že sám je zastáncem odbourávání cel.

S Trumpem hodlá Pellegrini hovořit také o vyzbrojování slovenské armády či o bilaterální smlouvě o obranné spolupráci Slovenska a USA, kterou blokuje jedna z trojice slovenských vládních stran.