Francii pobouřilo setkání italského vicepremiéra se žlutými vestami. Povolala svého velvyslance z Itálie

Italský vicepremiér a šéf protestního Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio se v úterý v pařížském regionu setkal se zástupci žlutých vest. Francouzské ministerstvo zahraničí to označilo za další, nepřijatelnou provokaci a ve čtvrtek si předvolalo ke konzultacím svého velvyslance v Itálii. Hnutí žlutých vest od poloviny listopadu pořádá protesty proti hospodářské a sociální politice prezidenta Emmanuela Macrona. 

Šéf italského Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio
Zdroj: REUTERS Autor: Tony Gentile/File Photo

„Tato nová provokace mezi sousedními zeměmi a partnery v Evropské unii není přijatelná,“ uvedl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí. Dodal, že Di Maio by jako člen vlády neměl svým opakovaným vměšováním podrývat vzájemné vztahy Francie a Itálie.

„Setkali jsme se s lídrem žlutých vest Cristophem Chalenconem a s kandidáty do evropských voleb ze seznamu RIC (Shromáždění občanské iniciativy) Ingrid Levavasseurové,“ napsal v úterý na Facebooku Di Maio. Deník La Repubblica iniciativu italského vicepremiéra interpretoval jako hledání spojenců před volbami do Evropského parlamentu.

Jedenatřicetilá zdravotní sestra Levavasseurová, která zastupuje umírněný proud žlutých vest, pochází z departementu Eure na severozápadě Francie a stojí v čele kandidátky RIC do květnových voleb do EP. Ústředním požadavkem tohoto proudu je zavedení přímé demokracie.

Uvnitř žlutých vest jsou spory o to, kdo jsou jejich skuteční zástupci

Padesátník Cristophem Chalencon je jednou z mediálně výrazných tváří hnutí. Pochází z departementu Vaucluse na jihozápadě země, patří ke skupině místních organizátorů protestů a sám se prohlásil za mluvčího žlutých vest z tohoto regionu. Někteří z protestujících s tím nesouhlasí, kovář Chalencon se podle nich svými postoji blíží krajní pravici a hnutí využívá k tomu, aby se zviditelnil. Média si také všímají jeho protimuslimských příspěvků na sociálních sítích.

Další dvě výrazné osobnosti hnutí žlutých vest, řidič kamionu Éric Drouet a youtuber Maxime Nicolle, které server Euronews klade na pravou stranu politického spektra, agentuře ANSA potvrdily, že je Di Maio nekontaktoval.

„Je to nezávislá iniciativa zpolitizované skupiny, která hnutí žlutých vest nezastupuje,“ řekl Nicolle. „Naše hnutí je striktně apolitické a nemá v úmyslu se během voleb do Evropského parlamentu angažovat. Jestli mi Di Maio zavolá, ani mu nezvednu telefon,“ dodal.

Pravidelné protesty žlutých vest zmítají Francií už několik měsíců. V úterý vyšly do ulic také odbory. Prezident Macron se snaží situaci uklidnit skrze velké debaty, které pořádá napříč zemí. Podle francouzské opozice jsou ale zbytečné a krizi nevyřeší.

Video Zprávy v 10
video

Macron pokračuje ve velké debatě napříč zemí

Mezi Itálií a Francií to už tak drhne

Di Maio už před měsícem žlutým vestám nabídl využití internetové platformy Rousseau, jejímž prostřednictvím členové M5S o všem hlasují. Nespokojení Francouzi by tuto internetovou platformu mohli podle italského vicepremiéra použít k organizaci protestů, při hlasování o volebním programu nebo při výběru volebních kandidátů.

Vztahy mezi Římem a Paříží po nástupu italské populistické vlády komplikuje celá řada třecích ploch. Prvním impulsem k diplomatickým přestřelkám byla migrace. Od nástupu nové vlády v Římě stojí navíc na italské straně práce na rychlodráze, která má spojit Turín a Lyon. A konečně, žluté vesty na úkor prezidenta podpořil i Di Maiův koaliční partner Matteo Salvini.