Pohřešovaný novinář byl zavražděn na konzulátu Saúdské Arábie, věří turecká policie

Turecké úřady se podle serveru BBC obávají, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží byl zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Chášakdží byl viděn naposledy v úterý, kdy odešel na konzulát vyřídit potřebné dokumenty. Saúdská Arábie jakákoliv obvinění ohledně zmizení kritika režimu v Rijádu popírá, saúdský korunní princ dokonce turecké policii nabídl, aby konzulát prohledala.

Džamál Chášakdží
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hasan Jamali

„Policie se na základě prvotního vyhodnocení domnívá, že byl novinář na konzulátu zabit skupinou, která do Istanbulu zvlášť kvůli tomu přijela a vrátila se do vlasti týž den,“ uvedl zdroj agentury AFP.

Podle zdroje agentury AP, který rovněž hovoří o „předem naplánované vraždě“ Chášakdžího, bylo tělo novináře z konzulátu ihned po činu odvezeno.

Místopředseda turecké vládnoucí strany AKP Yasin Aktay televizi CNN Türk řekl, že novinář neopustil ambasádu „normálním způsobem“ a že úřady již mají konkrétní informace. 

Saúdská Arábie trvá na tom, že Chášakdží budovu opustil. Korunní princ Muhammad bin Salmán v sobotu řekl, že umožní Turecku konzulát v Istanbulu prohledat. „Nemáme co skrývat,“ prohlásil.

Do Turecka přiletěla v den Chášakdžího zmizení skupina „úředních osob“ ze Saúdské Arábie 

Turecká policie už dříve uvedla, že skupina občanů Saúdské Arábie do budovy konzulátu své země v Istanbulu vstoupila v době, kdy se v ní nacházel i Chášakdží, který si tam chtěl vyřídit doklady potřebné k uzavření sňatku. Opoziční novinář podle turecké policie nikdy sám zastupitelský úřad neopustil.

Skupina patnácti Saúdských Arabů, mezi nimiž byly i „úřední osoby“, do Istanbulu přiletěla dvěma letadly v úterý a týž den se vrátila do vlasti, uvedla policie podle turecké státní agentury Anadolu.

Chášakdžího snoubenka Hatice před saúdskoarabským konzulátem v Istanbulu
Zdroj: Reuters
Autor: Osman Orsal

Snoubenka nevěří, že je novinář mrtev 

Chášakdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová v reakci na zprávy o novinářově smrti na Twitteru napsala, že nevěří, že byl zabit.

Svého času populární televizní komentátor Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály i novináře. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem jeho kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.