Papežova mše v Litvě přilákala 100 tisíc věřících, František varoval před antisemitskými náladami

Papežova nedělní mše v litevském Kaunasu přilákala na 100 tisíc věřících. František během pobožnosti připomněl 75. výročí likvidace ghetta ve Vilniusu, která si vyžádala tisíce obětí, napsala agentura DPA. V ghettu žilo 40 tisíc litevských Židů, z nichž nacistické vraždění přežilo jen několik stovek.

V této souvislosti papež varoval před opětovným vyvoláváním antisemitských nálad, které byly hnacím motorem holokaustu. V modlitbě uvedl, že doufá v soudnost lidí, aby dokázali včas rozeznat zárodky zla, které by mohlo pošpinit srdce celých generací.

Před druhou světovou válkou tvořili Židé 40 procent obyvatel Vilniusu. Papež připomenul, že metropole byla kvůli svému významu pro židovské myšlení a politiku po staletí známa jako Jeruzalém severu. Během nacistické nadvlády nad Litvou však bylo zabito na 90 procent tehdejší židovské populace, která činila asi 200 tisíc lidí.

Papež zamíří také do Estonska

Odpoledne se papež František vrací do Vilniusu, kde v sobotu zahájil svou čtyřdenní cestu po Pobaltí. V litevské metropoli si papež prohlédne muzeum totality, které je umístěno v bývalé věznici sovětské tajné policie KGB. V době sovětské okupace tam bylo zavražděno několik set lidí. Další tisíce Litevců včetně mnoha katolických duchovních byly vyhnány do pracovních táborů na Sibiři. 

V pondělí je hlava katolické církve očekávána v Lotyšsku a v úterý v Estonsku. Pobaltské země považují Františkovu cestu za způsob, jímž papež oceňuje 100. výročí od vyhlášení jejich nezávislosti. František je v regionu čtvrt století po Janu Pavlu II., který přijel nedlouho poté, co se trojice národů vymanila ze sovětské nadvlády.