Novináři prý objevili podle čísel pasů další agenty ruské vojenské rozvědky

Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů, kterým úřady vystavily pasy s velmi podobnými čisly, jaká měli údajní útočníci v kauze Skripal Ruslan Boširov a Alexandr Petrov. Petrohradský server Fontanka napsal, že zjištěné osoby navíc udávaly jako své bydliště adresu hlavní správy generálního štábu ruské armády, což je jiné označení pro vojenskou rozvědku GRU.

Prokuratura zveřejnila fotografie Rusů, kteří měli otrávit Skripalovy
Zdroj: Reuters

Boširov a Petrov podle britských vyšetřovatelů letos v březnu podnikli útok nervově paralytickým jedem na dvojitého agenta Skripala a jeho dceru v jihoanglickém Salisbury. Oba údajní útočníci popírají toto obvinění i tvrzení Londýna, že jsou agenty GRU. Jejich cestovní pasy se podle britských úřadů od sebe lišily jen poslední číslicí.

Složka Alexandra Petrova je dokonce opatřena nápisem „přísně tajné“ a nařízením „neposkytovat žádné informace“, u něhož je napsáno telefonní číslo. Když reportér listu The Observer (nedělní vydání Guardianu) na toto číslo v sobotu zavolal, ozvala se mu recepce ruského ministerstva obrany. Přítomný úředník prohlásil, že nebude s novináři mluvit a žádné informace neposkytne.

Dokumenty zveřejnila nezávislá investigativní skupina Bellingcat, která zahájila svou činnost zkoumáním útoků v Sýrii, a ruský investigativní server The Insider. Oba tyto subjekty se rovněž od roku 2014 specializují na odkrývání informací o ruských vojácích působících aktivně na Ukrajině.

Pasy možných dalších agentů byly vydány ve stejnou dobu jako Boširova a Petrova

Další pasy s podobnými čísly jako v případě Boširova a Petrova, tedy vydané zhruba ve stejnou dobu, patří podle Fontanky osobám se jmény Krymskij, Andrejev, Potěmkin, Poljakov nebo Tarasov. Server zjistil, že tito lidé často cestovali do ciziny, a to vždy ve dvojicích.

 Andrejev a Potěmkin podle Fontanky například přiletěli do srbské metropole Bělehradu před dvěma lety právě v době, kdy úřady sousední Černé Hory oznámily pokus o státní převrat. Kromě záznamu o jejich leteckých zájezdech se žádné údaje o jejich minulosti nepodařilo nalézt.

Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s ruským serverem The Insider nedávno objevila dalšího člověka s podobným číslem pasu jménem Eduard Širokov. Ukázalo se, že tento muž pracoval jako zástupce vojenského přidělence na ruském velvyslanectví ve Varšavě a v roce 2014 byl ze země vyhoštěn. Později se prý zapojil do přípravy převratu v Černé Hoře.