Ministr vnitra Robert Kaliňák oznámil rezignaci. Chce zklidnit situaci na Slovensku

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (SMER-SD) oznámil rezignaci na svou funkci. Jeho odstoupení v souvislosti s řešením situace po vraždě novináře Jána Kuciaka žádala koaliční strana Most-Híd, opozice i tisíce lidí v ulicích. Obměnu kabinetu nebo předčasné volby už minulý víkend navrhl i prezident Andrej Kiska.

Video Studio ČT24
video

Šéfredaktor Denníku N: Kaliňákova rezignace nestačí. Problémem je Fico

„V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ vysvětlil novinářům Kaliňák.

Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát. Demisi hodlá předat prezidentovi v příštích dnech. Na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná v úterý, ještě chce předkládat vládní návrhy zákonů. 

  • Tisková konference ministra Kaliňáka, na níž oznámil svou rezignaci:

Koaliční strany žádají další rezignace

Kaliňák minulý týden svůj odchod z vládní funkce odmítal. Představitelé strany SMER-SD ale v uplynulých dnech opakovaně uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby jejich partner setrval v koalici. Strana Most-Híd v reakci sdělila, že Kaliňákova rezignace byla nevyhnutelná. Zda bude požadovat další změny kabinetu, zatím neuvedla.

List Plus Jeden deň napsal, že ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku z mocenských her.

Třetí v koalici, Slovenská národná strana (SNS) naopak žádá rezignaci Žitňanské. Nebo alespoň místopředseda strany Anton Hrnko. Vedení SNS ovšem o případném požadavku na odvolání ministryně spravedlnosti dosud nejednalo. Předseda SNS Andrej Danko ale připustil možnost předčasných voleb.

„SNS se nebude bránit a nebude se držet žádného postu, včetně mého postu. Pokud to bude možné, jsme připraveni na rekonstrukci vlády podle představ premiéra, podle představ prezidenta. Pokud to nebude možné, jsme připraveni i na debaty o předčasných volbách,“ uvedl Danko po jednání.

Video Horizont ČT24
video

Kauzy končícího slovenského ministra vnitra Kaliňáka

Podle šéfredaktora slovenského Denníku N Matúše Kostolného odstoupení Kaliňáka nestačí. „Jeho odchod přišel v momentě, kdy je všem jasné, že problémem je sám premiér Robert Fico,“ komentoval Kostolný s tím, že ve Ficově nejbližím okolí byli minimálně dva lidé s těsnými kontakty na italskou mafii. „Jednoduše řečeno, Fico stál v čele vlády napojené na italskou i slovenskou mafii,“ myslí si Kostolný.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference po jednání SNS

Kaliňák je druhým ministrem kabinetu premiéra Fica, který po dvojnásobné vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové oznámil rezignaci. Minulý týden ve funkci skončil šéf resortu kultury Marek Maďarič (SMER-SD) i někteří blízcí spolupracovníci šéfa kabinetu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák působil jako ministr vnitra už v první Ficově vládě mezi lety 2006 až 2010, resort vedl znovu od roku 2012, v březnu 2016 byl znovu jmenován do třetí Ficovy vlády. Ve straně SMER je po Ficovi druhou nejdůležitější postavou. Premiéra zastupoval v období, kdy jej na jaře 2016 postihla srdeční slabost a musel se na několik týdnů stáhnout z veřejného života.

V pátek další demonstrace

Organizátoři demonstrací proti vládě slovenského premiéra Roberta Fica, které byly minulý týden největší od protikomunistických shromáždění v roce 1989, svolali na pátek další
protesty a požadují demisi Ficova kabinetu.

„Odchod ministra vnitra Kaliňáka nestačí. Jeho odchod musí být jen začátkem velkého uklízení. Je legitimním požadavkem občanské veřejnosti, abychom žili v zemi, kde korupce není standardem a kde ve vládních kruzích neexistuje propojení na organizovaný zločin,“ uvedli organizátoři demonstrací.