Republikáni a demokraté se vzájemně obviňují z ovlivňování FBI

Američtí republikáni ostře kritizují FBI. Tvrdí, že tajná služba a ministerstvo spravedlnosti při vyšetřování údajného ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016 zneužily svých pravomocí a jsou zaujatí proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Uvádí to interní zpráva republikánů z výboru pro kontrolu činnosti tajných služeb americké Sněmovny reprezentantů. Podle demokratů je dokument „velmi zavádějící“ a jeho účelem je podle nich zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera. Sami disponují vlastní zprávou, která republikánskou verzi zpochybňuje.

Video Události
video

Události ČT: Hádky o nezávislost FBI

Interní zpráva republikánů je sice tajná, o jejím zveřejnění ale bezprecedentně rozhodla při hlasování republikánská většina ve výboru. Prezident Trump má nyní pět dní na rozhodnutí, zda tajný dokument oficiálně zveřejní. V minulosti podle BBC opakovaně naznačoval, že je pro zveřejnění zprávy.  Obsah zprávy už ale stejně unikl do médií.

Dokument obviňuje FBI a ministerstvo spravedlnosti, že zneužily svých pravomocí, když v roce 2016 požádaly o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. Uvedly to dva zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

FBI a ministerstvo spravedlnosti podle těchto zdrojů svou žádost částečně podložily informacemi ze složky, kterou pro firmu Fusion GPS, již částečně financoval Demokratický národní výbor a kampaň prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, sestavil bývalý britský špión, který měl najít kompromitující materiál proti Trumpovi.

Informace měla v takovém případě ověřit americká či jiná spojenecká zpravodajská služba, konstatoval jeden ze zdrojů. „Žádný soud by nedovolil sledování amerického občana na základě nepodložených informací,“ uvedl dále.

Interní dokument dále obviňuje náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina a Andrewa McCabea, který v pondělí rezignoval z funkce náměstka ředitele FBI, že umožnili, aby se vyšetřování Muellerovy komise odvíjelo v duchu postojů demokratů, uvedl druhý zdroj pod podmínkou anonymity.

Video Studio ČT24
video

Republikáni obvinili FBI a ministerstvo spravedlnosti ze zneužití pravomocí

Republikáni obvinili FBI a ministerstvo spravedlnosti ze zneužití pravomocí

Zpravodaj ČT Řezníček: Odvolání vyšetřovatele Trumpem by mohlo spustit ústavní krizi

Demokraté: Zpráva je účelová

Demokraté dokument označili za „velmi zavádějící“, zakládá se podle nich na účelovém výběru přísně tajných informací a jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera, jehož dosadil Rosenstein. 

„Dnes komise upřednostnila prezidentovy osobní zájmy a patrně i vlastní politické zájmy před zájmy národními,“ řekl demokrat Adam Schiff. Uvedl také, že komise hlasovala proti zveřejnění zprávy demokratů, která dokument republikánů zpochybňuje. Komise také odmítla také věc konzultovat s šéfem FBI Christopherem Wrayem.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan rozhodnutí sněmovního výboru interní zprávu zveřejnit obhajoval. Podle AP řekl, že v této věci je třeba trvat na transparentnosti.

Ministerstvo spravedlnosti odmítlo záležitost komentovat. 

  • Vedle Muellerova týmu se kauzou vlivu Ruska na americké prezidentské volby zabývají tři kongresové výbory.
  • Rusko odmítá, že by do amerických prezidentských voleb zasahovalo; podobně jakékoli tajné kontakty s Moskvou popírá i Bílý dům.