Ukrajinština mizí, oponenti jsou umlčováni. OSN kritizuje počínání Rusů na Krymu

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN (OHCHR) se na Krymu za tři roky ruské okupace výrazně zhoršilo dodržování lidských práv. OSN také kritizuje snahy Moskvy o upevnění kontroly nad anektovaným poloostrovem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že zatím nebude reagovat, protože nemá zprávu k dispozici.

Obyvatelé Krymu sledují na obrazovce ruského prezidenta
Zdroj: REUTERS Autor: Pavel Rebrov

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov v březnu 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu do Ruské federace drtivá většina států neuznala. Západ kvůli tomuto kroku zavedl vůči Moskvě sankce, jež trvají dosud.

Přičlenění ukrajinského poloostrova k Rusku odsuzují i dvě rezoluce Valného shromáždění z let 2014 a 2016. „Lidskoprávní situace se na Krymu od počátku okupace Ruskou federací výrazně zhoršila,“ uvádí závěry nové zprávy OHCHR.

Její autoři považují za nepřípustné, že Rusko na Krymu zavedlo své zákony a snaží se území zabudovat do ruské „politické, sociálně-ekonomické, vzdělávací, informační, kulturní a bezpečnostní“ sféry. „Výuka v ukrajinském jazyce téměř zmizela,“ popisuje například dokument.

Zpráva OSN o porušování lidských práv na Krymu 706.32 KB

Rusko podle úřadu OSN pro lidská práva podporuje na Krymu skupiny loajální Moskvě a umlčuje veškerou kritiku, a to i pokud jde o mezinárodní pozorovatele. Z toho důvodu například nemohli vyšetřovatelé OSN v rámci tvorby nové zprávy vstoupit na Krym a studii vytvářeli za pomoci rozhovorů vedených z pevninské Ukrajiny.

Ruské soudy na Krymu údajně přehlížejí „závažné překračování práva na život, svobodu a bezpečnost“, zároveň „často nedodržovaly presumpci neviny či právo na obhajobu“. „Činitelé Ruské federace se od roku 2014 na Krymu dopustili mnohých porušení práva na fyzickou a duševní nedotknutelnost,“ uvádí zpráva OSN.

Zpráva kromě právních a fyzických represí popisuje také kroky Moskvy usilující o zpřetrhání vazeb mezi Krymem a zbytkem Ukrajiny a naopak posílení integrace s Ruskem. „Poloostrov byl napojen na ruskou energetickou síť, rovněž se staví železniční a silniční most přes Kerčský průliv.

Tato stupňující se integrace je dále upevňována populační výměnou z Ruska na Krym a z Krymu na pevninskou Ukrajinu, která většinou sleduje posílení proruského cítění na poloostrově,“ uvádí OHCHR.

Předpojatá zpráva, odmítá kritiku Rusko

Člen krymské regionální vlády v reakci uvedl, že dokument je plný protiruské rétoriky a je založený na poznatcích ukrajinských skupin. Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová zprávu kritizovala s tím, že jde o „nespravedlivé a předpojaté posouzení situace v oblasti lidských práv na Krymu“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že zatím nebude reagovat, neboť nemá materiál k dispozici.

OSN teď Moskvu žádá, aby zmiňované zločiny začala vyšetřovat, obnovila ukrajinské zákony a zajistila svobodu projevu, shromažďování, myšlení a víry. „Je tady naléhavá potřeba odpovědnosti za porušování lidských práv a zajištění kompenzace pro oběti,“ citoval vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna web rádia Svobodná Evropa.

Organizace dále apeluje na světové lídry, aby zástupce Ruska při setkáních konfrontovali s případy zločinů porušujících lidská práva.