Členky Pussy Riot protestovaly proti věznění ukrajinského režiséra. Zadržela je policie

Ruská policie zadržela dvě členky ruské skupiny Pussy Riot. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na oznámení jedné z členek skupiny. Aktivistky protestovaly před budovou věznice, ve které si odpykává trest ukrajinský režisér Oleh Sencov. Kritik ruské anexe poloostrova Krym dostal dvacetiletý trest za údajný terorismus.

Video Zprávy v 16
video

Novinář Soukup neočekává exemplární trest

Členky skupiny Marija Aljochinová a Olga Borisovová vyvěsily před budovou vězení v Jakutsku na východě země transparent s nápisem „Free Sentsov“, což v překladu znamená Osvoboďte Sencova.

„Zadrželi automobil, ve kterém jsme jely. Nyní jsme na policejní stanici,“ uvedla Aljochinová. „Předpokládá se, že dostanou pokutu, maximálně vazbu v řádu několika dnů,“ uvedl redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup, který neočekává exemplární trest.

Ukrajinského režiséra a odpůrce ruské anexe Krymu Oleha Sencova v srpnu 2015 odsoudil ruský vojenský soud ke dvaceti letům za mřížemi za údajný terorismus. Podle Kyjeva šlo o politicky motivovaný proces. „Proces byl prapodivný, postavený na výpovědi jednoho člověka, který zjevně nebyl psychicky nejstabilnější,“ popsal Soukup.

Tři členky skupiny Pussy Riot, mezi nimi i Aljochinová, byly v roce 2015 poslány do vězení za to, že krátce před prezidentskými volbami vystoupily v hlavním chrámu země a zazpívaly píseň Bohorodičko, vyžeň Putina.