Kancléřský kandidát Schulz chce finančně postihnout země odmítající uprchlíky

Státy Evropské unie ignorující v důležitých otázkách solidaritu musejí čelit finančním sankcím. Při prezentaci svého desetibodového politického programu to v Berlíně řekl sociálnědemokratický kandidát na německého kancléře Martin Schulz. Německo by podle něj mohlo zvýšit příspěvek do unijního rozpočtu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Předvolební přestřelka Schulze a Merkelové

Státy, které odmítají přijmout uprchlíky, by podle Schulze měly v budoucnu počítat s menšími finančními prostředky z fondů EU. Ty, které naopak přijaly velké množství osob hledajících ochranu, by měly dostat bonus.

Schulzův návrh by postihl i Českou republiku. Je mezi zeměmi, s nimiž Brusel zahájil řízení kvůli nedodržování evropské legislativy - právě kvůli nepřebírání uprchlíku z Řecka a Itálie. Česko se přitom brání, že důvodem je laxní přístup zmíněných dvou zemí.

Země stojící mimo eurozónu by neměly mít možnost blokovat její další integraci, uvedl dále německý politik, který byl donedávna předsedou Evropského parlamentu. Pokud jde o Německo a Evropu, země „by mohla udělat víc,“ poznamenal Schulz.

Relokace imigrantů z Itálie a Řecka od začátku platnosti dohody
Zdroj: Evropská komise

Mohla by například zvýšit svůj finanční příspěvek do společné pokladny. Schulz obvinil kancléřku Angelu Merkelovou a ministra financí Wolfganga Schäubleho, že vstřícností vůči uprchlíkům v roce 2015 oslabili Evropu, když otevřeli hranice bez jakékoli koordinace s unijními partnery. Schäublemu navíc vyčetl, že restriktivní finanční politikou pomohl uvrhnout tisíce řeckých rodin do ještě hlubší chudoby.

Vztah Merkelové vůči Evropě podle Schulze není čestný. Její spojenectví s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem brzy skončí, až se začne realizovat volební program partnerské CSU, který Evropskou unii rozdělí, řekl šéf SPD.

Schulz svůj projev načasoval jen pár hodin před tradiční letní interview kancléřky v televizi ARD. Merkelová v něm odmítla obvinění, že její vláda zanedbává investice do infrastruktury. Vláda již podle ní „masivně“ zvýšila investice do digitalizace, silnic a předškolních zařízení.

Kancléřka upozornila, že problémem zvýšení investic nejsou chybějící peníze, ale pomalé plánování. Ve střednědobém finančním plánu jsou dodatečné investice již podle ní zakotveny na mnoha místech.

Merkelová rovněž zopakovala, že je proti zavedení limitu počtu uprchlíků, který může Německo ročně přijmout, jak požadují členové spojenecké Křesťanskosociální unie (CSU) z Bavorska. Podle ní existují jiná opatření, kterými lze kontrolovat příliv migrantů.

Schulz doufá, že v zářijových volbách jeho strana porazí křesťanské demokraty Merkelové. Poté, co v lednu převzal vedení sociálních demokratů, preference SPD v průzkumech poklesly. V poslední době se ale propad podařilo zastavit.

Svůj volební program představili sociální demokraté před třemi týdny na
mimořádném sjezdu v Dortmundu. V neděli prezentovaný Schulzův „plán pro lepší Německo a lepší Evropu“ volební program dál rozvíjí, napsala agentura DPA.