Téma Němci zvolili nový parlament

Němci zvolili nový parlament

Německu hrozí, že do konce roku nestihne sestavit koalici
V Německu se množí hlasy, podle kterých země nestihne sestavit novou vládu do konce roku. Koaliční jednání se rozběhnou nejdříve za čtrnáct dní a vedle obsahu panují spory i o jejich formu. Zatímco Zelení a liberálové se na rozhovory s potenciálními partnery už připravují, kancléřčina unie řeší vnitřní spory ohledně dalšího směřování.
Šéf kancléřství Angely Merkelové má být dočasným ministrem financí, píše deník
Německým ministrem financí by se měl dočasně stát šéf kancléřství Peter Altmaier (CDU), uvedl to deník Süddeutsche Zeitung. Současný ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) směřuje do čela parlamentu a jeho nástupce v čele ministerstva vzejde až z koaličních jednání. Ta mohou ale trvat měsíce.
Volby v Německu
Rakušanová: O změny se po německých volbách postarají hlavně liberálové
„Je to v podstatě trvání na tom, že tak, jak to doteď běží, je to v podstatě správné, ale potřebuje to pár korektur. A o to by se měli v koalici postarat hlavně liberálové z FDP,“ komentovala Lída Rakušanová z Českého rozhlasu Plus výsledky německých parlamentních voleb. V Interview ČT24 tak narážela mimo jiné na to, že největší šanci na sestavení koalice zřejmě má dosud vládnoucí CDU/CSU se Zelenými a právě FDP.
Volby v Německu
Merkelová bude o vládě jednat s FDP a Zelenými. Nevyhýbá se ani Schulzově SPD
V Německu začíná vyjednávání o budoucí koalici. Vítězka voleb Angela Merkelová z konzervativní koalice CDU/CSU by ráda pozvala k vládě liberály z FDP a Zelené. Stále ale nechává otevřenou možnost pro velkou koalici se sociálními demokraty. Lídr SPD Martin Schulz naopak jasně oznámil odchod do opozice. V pondělí své rozhodnutí potvrdil s tím, že strana hodlá bránit demokracii „proti těm, kteří ji zpochybňují“.
Volby v Německu
Rozdíly přetrvávají i 27 let po sjednocení. Němci z bývalé NDR trestali vládu a volili protest
I letos volili lidé ve východní a západní části Německa značně odlišně. Na východě země měly slabší výsledky konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Úspěch tam naopak slavily protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a Levice.
Volby v Německu
Čeští politici si všímají výrazného zisku AfD
Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vesměs přivítali vítězství unie CDU/CSU. Pro mnohé je ale varovným signálem propad velkých stran a třetí místo Alternativy pro Německo (AfD). Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tuto protiimigrační stranu dokonce označil za faktického vítěze voleb. Prezident Miloš Zeman Merkelové pogratuloval k opětovnému vítězství a popřál jí hodně štěstí v nelehkém jednání o nové koalici.
Volby v Německu
Německo je třeba ochránit před „jedem zprava“, hodnotí volby znepokojení komentátoři
Německá média reagují na hořkou výhru konzervativců v parlamentních volbách. Většina deníků varuje před nebezpečím v podobě protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), která skončila třetí. Komentátoři mluví o potřebě chránit demokracii. Dopady úspěchu AfD řeší i evropské listy, které zároveň připomínají klíčovou roli Berlína v EU.
Volby v Německu
Strana, se kterou nikdo nechce vládnout. AfD štikou německých voleb
Alternativa pro Německo (AfD) míří do Spolkového sněmu, ve volbách skončila jako třetí nejsilnější strana. v Sasku - tradiční baště kresťanských demokratů - populisté dokonce vyhráli. Poprvé od konce války tak ve sněmu zasedne strana, která zastává pozice napravo od konzervativní koalice CDU/CSU.
Volby v Německu
Merkelová chce mít vládu do Vánoc. Podle Schulze je ochotna k jakémukoliv ústupku
Podle kancléřky Angely Merkelové je možné, že navzdory obtížným jednáním bude mít Německo novou vládu ještě do Vánoc. Během povolební televizní debaty vyzvala všechny strany, které se dostaly do německého parlamentu, k zodpovědnosti v bouřlivých časech. Zástupci svobodných demokratů (FDP) a Zelených upozornili, že se do vlády s kancléřčinou konzervativní unií CDU/CSU nenechají vmanipulovat.
Německé volby vyhrála CDU/CSU, sociální demokracie po debaklu míří do opozice
Německé parlamentní volby vyhrála podle konečných výsledků konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, i když značně oslabila. Třiašedesátiletá politička podle všeho zůstane v čele vlády. S odstupem druhá skončila dosud koaliční sociální demokracie (SPD), která se okamžitě rozhodla pro odchod do opozice. Ze třetího místa míří do Spolkového sněmu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Pro vznik vládní koalice přichází v úvahu spolupráce CDU/CSU, Zelených a svobodných demokratů (FDP), kteří se do parlamentu vrací po čtyřech letech.
  • Obě strany dosavadní koalice výrazně ztratily. CDU/CSU nejvíc od roku 1949, sociální demokraté dokonce nejvíc v historii.
  • Kvůli zvláštnostem volebního systému zasedne v Bundestagu rekordní množství stran i poslanců. Místo plánovaných 598 křesel se sněm rozroste na 709.
  • Jedinou reálnou variantou koalice v Bundestagu je zřejmě „Jamajka“: tedy spolupráce CDU/CSU se Zelenými a také FDP. 
  • Bujaré oslavy propukly už po oznámení prvních odhadů ve štábu protiimigrační AfD. Její výsledek je vnímám jako průlomový - vůbec poprvé zasedne ve Spolkové sněmu.
Volby v Německu
Šéf europarlamentu vyzval Merkelovou k reformě Evropy, Le Penovou potěšila AfD
Jedním z prvních zahraničních politiků, kteří pogratulovali německé kancléřce Angele Merkelové k vítězství ve volbách do Spolkového sněmu, byl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Německo podle něj zůstává spojené s evropskou myšlenkou, nyní je ale třeba „Evropu společně reformovat,“ uvedl Tajani.
Volby v Německu
Reakce českých politiků: Vítězství Merkelové se čekalo, výsledek AfD varováním
Čeští politici vesměs ocenili vítězství německé kancléřky Angely Merkelové ve volbách. Pro mnohé je ale varovným signálem propad velkých stran a také fakt, že se na třetí místo dostala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).
Volby v Německu
Merkelová počtvrté: Kancléřka bez hvězdných manýrů, která nečiní svévolná rozhodnutí
Žena, která vyznává heslo „V klidu spočívá síla“. V politice nepříliš obvyklý obrázek. Nicméně se svým klidem přemohla své soupeře v Německu počtvrté za sebou. V čele země stála už v době, kdy šli dnešní prvovoliči do první třídy. Pro své příznivce je zosobněním jistoty, důvěryhodnosti, skromnosti a blízkosti obyčejným lidem, její kritici jí naopak vyčítají názorovou nečitelnost.
Volby v Německu
Volební místnosti v Německu se uzavřely. Účast byla prakticky stejná jako před čtyřmi lety
V Německu se uzavřely volební místnosti. Němci v neděli rozhodovali o složení nového parlamentu a o tom, zda zemi v dalších čtyřech letech povede kancléřka Angela Merkelová. Její konzervativní unie CDU/CSU byla tak velkým favoritem, že se z předvolební kampaně už v její rané fázi stala nudná záležitost. Pozornost se tak přesunula na ty další v pořadí v čele s protiimigrační a protiislámskou Alternativou pro Německo (AfD), která se zřejmě poprvé v historii dostane do Spolkového sněmu a stane se třetí nejsilnější stranou v zemi. Volební účast byla podobná minulým volbám.
Volby v Německu
I den před volbami přesvědčovali politici voliče. Poslední průzkumy potvrzují výhru CDU
Poslední den před parlamentními volbami se němečtí politici po celé spolkové republice snažili přesvědčit voliče, aby právě jim dali svůj hlas. Do finiše kampaně se zapojila i kancléřka Angela Merkelová (CDU) a její vyzyvatel v boji o post na čele německé vlády Martin Schulz (SPD).
Volby v Německu
Strany slibují Němcům férové platy a nová pracovní místa. AfD chce znovu platit markou
Průzkumy veřejného mínění napovídají, že velký kotrmelec po nedělních parlamentních volbách Německo nečeká. Nedá se tedy očekávat ani velký zvrat v německé hospodářské politice. Německá ekonomika je tahounem celé eurozóny a řada zemí, včetně České republiky, je na ní závislá. Co tedy slibují strany, které mají největší šanci dostat se do Spolkového sněmu v oblasti zaměstnanosti či budoucího vývoje eurozóny?
Volby v Německu
Odklon od jádra podporují všechny strany kromě AfD. Konec uhlí se bude řešit až po volbách
Energiewende. Jedno z nejskloňovanějších slov používaných v souvislosti s budoucí podobou německého hospodářství, zejména sektoru energetiky a dopravy. Ambiciózní plán přechodu od energie z fosilních a jaderných paliv na obnovitelné zdroje energie podporují až na Alternativu pro Německo (AfD) všechny politické strany, které by měly zasednout v Bundestagu po nadcházejících federálních volbách. Rychlost a způsob pokračování realizace Energiewende však bude záležet také na tom, s kým se CDU/CSU, pravděpodobný vítěz voleb, rozhodne sestavit vládní koalici.
Interview ČT24
Romancov: Úspěch Merkelové je v jejím stylu vládnutí. Je mistryní kompromisu
V Německu se schyluje k zásadním volbám, ve kterých kancléřka Angela Merkelová obhajuje svůj post. A podle průzkumů uspěje. Její síla podle politického geografa Michaela Romancova spočívá především v její rozvážnosti, v jejím stylu vládnutí, který je v Evropě ojedinělý. Nejen o německých volbách mluvil v pořadu Interview ČT24 s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou.
Volby v Německu
Reforma EU nebo konec protiruských sankcí. Jakou chtějí německé strany zahraniční politiku?
Němečtí voliči si o víkendu vyberou nové poslance, do parlamentu by se mohlo dostat až šest stran. Zatímco v případě izraelsko-palestinského konfliktu se všechny shodnou na potřebě vzniku dvou samostatných států, na protiruské sankce mají často velmi odlišné názory. Většina hlavních stran chce reformovat Evropskou unii a má i stejný názor na jednání o brexitu, štěpí je ale přístup k Turecku a jeho případnému členství v EU.
Volby v Německu
Německo chce být připraveno. Nebezpečí hackerkých útoků před volbami nepodceňuje
Vláda v Berlíně zatím nezaznamenala, že by se Rusko snažilo ovlivnit nadcházející volby do Spolkového sněmu. Spolkový ministr vnitra ale takový pokus nevylučuje. Německé úřady se proto na případný útok hackerů nebo masivní šíření smyšlenek připravují. Například firma, která shromažďuje sečtené hlasy, opravuje v systému bezpečnostní nedostatky, na které nedávno upozornili aktivisté.
Deportace migrantů i víc kamer v ulicích. Co slibují politické strany německým voličům
Horní hranice pro počet přijímaných uprchlíků či přístup ke zbraním – to jsou některá vnitropolitická témata volebních programů německých politických stran. Jejich členové se budou už tento víkend ucházet o křesla v Bundestagu.
Volby v Německu
Němce čeká poslední týden kampaně. Průzkumy zatím hovoří jasně
Do německých parlamentních voleb zbývá poslední týden. Aktuální průzkum potvrzuje trend minulých týdnů. Unie kancléřky Merkelové si s 36 procenty stále udržuje pohodlný náskok před sociálními demokraty. Rozdíly mezi ostatními stranami jsou minimální a boj o třetí místo bude do poslední chvíle dramatický. Ve Spolkovém sněmu s velkou pravděpodobností poprvé zasedne krajně pravicová AfD a po čtyřleté pauze se mohou vrátit Svobodní demokraté.
O novém složení Bundestagu rozhodne i milion Turků. Jejich případná neúčast by bolela SPD
Už příští víkend se rozhodne o novém rozložení sil na německé federální scéně. Roli v předvolebním boji hrají i vztahy s Tureckem, a to nejen kvůli početné menšině. Vztahy obou zemí jsou v krizi. Jedním z důvodů je kauza zpravodaje deníku Die Welt, kterého Turecko přes dvě stě dnů drží ve vazbě. Vydavatel listu, německý koncern Axel Springer, varuje zaměstnance před cestami do země.
Volby v Německu
Volby do Spolkového sněmu jsou dostihem o třetí místo
Podle průzkumů veřejného mínění je o prvních dvou místech v nadcházejících německých parlamentních volbách prakticky jasno. S velkým náskokem vede konzervativní unie CDU/CSU před sociálními demokraty z SPD. Řádově napínavější zápletku slibuje boj o třetí místo. Vedle populistů z Alternativy pro Německo (AfD) se o něj utkají také Svobodná demokratická strana (FDP), Zelení a Levice. I když se žádná z poslední trojice stran v preferencích nepohybuje nad deseti procenty, mají dvě z nich – FDP a Zelení – šanci usednout v příští vládě.