Do amerických voleb jsme nezasahovali, zopakoval Putin partnerům z G20

Ruský prezident Vladimir Putin v Hamburku ujistil partnery ze skupiny velkých světových ekonomik G20, že Moskva do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech nezasahovala. S odvoláním na ruskou zástupkyni v G20 to uvedla agentura Reuters. Totéž už v pátek Putin sdělil na bilaterálním jednání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Vladimir Putin na summitu G20
Zdroj: Reuters Autor: Ian Langsdon

„Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti,“ řekl v pátek novinářům po vůbec prvním osobním jednání obou prezidentů americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

O tom, že Moskva nebo jí řízení hackeři zasáhli do amerických prezidentských voleb, které loni překvapivě vyhrál republikán Donald Trump nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou, jsou přesvědčeny americké tajné služby.

Agentura AP uvedla, že Trump páteční jednání právě otázkou o možném vměšování do voleb začal. Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.

„Ptal se mě na tyto otázky, hodně ho zajímaly detaily včetně vztahů s předchozí administrativou prezidenta Obamy. Snažil jsem se odpovídat co nejpodrobněji, i když jsem mu samozřejmě nemohl říct všechno. Nebylo by správné, kdybych prezidentovi Trumpovi sdělil úplně vše. Ptal se mě na otázky, já odpovídal a myslím si, že s mými odpověďmi byl spokojený.“

Vladimir Putin

ruský prezident

Údajným vlivem Kremlu na volby v USA, které se Rusko podle amerických tajných služeb snažilo ovlivnit v Trumpův prospěch, se zabýval americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a výbory Kongresu. Když Trump letos v květnu odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho, začali prezidentovi oponenti mluvit o snaze ovlivnit vyšetřování kauzy. Americké ministerstvo spravedlnosti pak jmenovalo do role nezávislého vyšetřovatele předchozího ředitele FBI Roberta Muellera.

Putin: Ve skutečnosti Trump působí jinak než v televizi

Ruský prezident po skončení summitu vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Prohlásil, že s Donaldem Trumpem navázal osobní vztah, a upozornil, že americký prezident ve skutečnosti působí velmi odlišně ve srovnání s tím, jaký dojem vyvolává v televizi.

Putin rovněž uvedl, že nová dohoda o příměří na jihu Sýrie je výsledkem pragmatičtějšího přístupu Spojených států k syrskému konfliktu.

Některé věci vyřeší jenom Rusko a USA, ví Merkelová

Hostitelka hamburského summitu G20, německá kancléřka Angela Merkelová, je prý ráda, že se Trump s Putinem prvně osobně sešli právě v Německu. „Jsem toho názoru, že bychom vždy měli mluvit spolu, a ne tolik o sobě,“ řekla Merkelová na tiskové konferenci po skončení dvoudenního summitu.

„Konflikty tím určitě nejsou vyřešeny, ale je to začátek,“ dodala ke schůzce prezidentů Ruska a USA, která měla původně trvat půl hodiny, nakonec se ale natáhla na více než dvě hodiny. Merkelová věří, že je to základ k vytvoření slušných vztahů. Řadu problémů navíc podle kancléřky mohou vyřešit jen tyto dvě země. Konflikt v Sýrii je jedním z nich.